Taras drewniany - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Taras drewniany - krok po kroku

Budowa tarasu drewnianego jest stosunkowo łatwym przedsięwzięciem. Możliwości konstrukcyjne zależą od jego kształtu oraz różnicy poziomów pomiędzy posadzką na parterze a planowaną nawierzchnią tarasu. W przypadku znacznej różnicy poziomów taras projektuje się na słupach. Słupy te wznoszą ponad poziom terenu nośny ruszt z belek. Jeśli różnica poziomów jest niewielka, ruszt układa się na bloczkach lub słupkach betonowych.

aktualizacja: 2024-05-09 08:25:41
Streszczenie artykułu
Budowa tarasu drewnianego to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i staranności. W pierwszej kolejności należy zdecydować o lokalizacji tarasu, uwzględniając dostęp do słońca oraz prywatności. Następnie, po dokonaniu pomiarów i przygotowaniu projektu, można przystąpić do prac budowlanych. Konstrukcja tarasu powinna być solidna i stabilna, dlatego fundamenty są niezwykle ważne. Najlepiej wykonać je z betonu, umieszczając w nich stalowe kotwy, do których przytwierdza się bale. Kolejnym krokiem jest ułożenie desek tarasowych, które powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i szkodnikami. W tym celu stosuje się impregnaty i lakiery. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniego spadku tarasu, który pozwoli na odprowadzenie wody. Ostatnim etapem jest montaż balustrad oraz ewentualne wykończenie tarasu, np. poprzez ustawienie mebli. Wszystkie prace powinny być wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, z uwzględnieniem bezpieczeństwa. Warto zainwestować w materiały dobrej jakości, które zapewnią trwałość i estetykę tarasu na wiele lat.

Budowa tarasu drewnianego - legary pod taras

Prace nad wykonaniem tarasu drewnianego rozpoczynamy od wykopania dołków pod betonowe stopy o głębokości około 0,5 m. Przekrój dołka może być kwadratowy o wymiarach około 30 x 30 cm lub okrągły. Dołki powinny być rozmieszczone w siatce o odstępach 1 x 1,5 m między słupkami.

Dołki wypełniamy betonem klasy B15 do poziomu gruntu. Po stwardnieniu betonu montujemy deskowanie, które posłuży do wykonania nadziemnej części słupków.

Zamiast deskowania można wykorzystać okrągłe szalunki kartonowe przycięte na wymaganą długość lub ustawić betonowe pustaki zasypowe. Podczas betonowania w osi słupków umieszcza się metalowe kotwy, które umożliwią zamocowanie legarów.

Górne powierzchnie słupków powinny znajdować się na jednakowym poziomie. Należy to kontrolować za pomocą długiej poziomicy lub lasera.

Po stwardnieniu betonu do kotew mocujemy legary, zwracając uwagę na ich równoległe ustawienie. Jako pokrycie podłogi tarasu drewnianego można użyć desek z drewna iglastego lub egzotycznych gatunków, które są znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Szerokość desek nie powinna przekraczać 15 cm.

Deski mocujemy do legarów, przybijając je lub przykręcając w odstępach o szerokości około 1 cm. Przed ułożeniem deskowania na legarach warto zamocować siatkę z tworzywa sztucznego o drobnych oczkach, która zabezpieczy przed wpadaniem drobnych przedmiotów pod pokrycie tarasu.

Minimalna grubość desek tarasowych wynosi:

 • 25 mm przy rozstawie legarów 40-50 cm;
 • 40 mm przy rozstawie ok. 100 cm.

Przekrój legarów zależy od odległości pomiędzy słupkami. Im gęściej rozmieszczone są punkty podparcia, tym mniejsze mogą być wymiary krawędziaków. Najmniejszy stosowany w praktyce wymiar to 5 x 10 cm. Jednak zwykle legary są znacznie grubsze (np. 8 x 18 cm), ponieważ łatwiej jest ułożyć grubsze belki niż betonować wiele słupków.

Taras drewniany w kilku krokach

Budowa tarasu drewnianego: odprowadzenie wody
Krok 1) Przed budową tarasu należy się zastanowić, w jaki sposób będzie odprowadzana woda opadowa z rur spustowych.
Budowa tarasu drewnianego: pod bloczki betonowe podsypano piasek wymieszany z cementem
Krok 2) Pod bloczki betonowe podsypano piasek wymieszany z cementem.
Budowa tarasu drewnianego: wykonanie podbudowy i osadzenie bloczków na podsypce cementowo-piaskowej
Krok 3) Wykonanie podbudowy i osadzenie bloczków na podsypce cementowo-piaskowej. Pomiędzy bloczkami i elementami drewnianymi powinna być ułożona izolacja z papy lub folii fundamentowej.
Budowa tarasu drewnianego: ułożenie konstrukcji z belek zabezpieczonych impregnatem
Krok 4) Ułożenie konstrukcji z belek zabezpieczonych impregnatem.
Budowa tarasu drewnianego: wypoziomowanie legarów i ustabilizowanie ich za pomocą kleju poliuretanowego na czas montażu desek
Krok 5) Wypoziomowanie legarów i ustabilizowanie ich za pomocą kleju poliuretanowego na czas montażu desek.
Budowa tarasu drewnianego: przymiarka desek
Krok 6) Przymiarka desek. Taras ma mieć nieregularny kształt.

Redakcja BudujemyDom, Emilia Rosłaniec
zdjęcia: T. Rybarczyk

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie są zalety tarasu drewnianego?

  Taras drewniany jest bardzo łatwy do wykonania i można go dostosować do różnych kształtów oraz różnic poziomów pomiędzy posadzką na parterze a planowaną nawierzchnią tarasu.
 • Jakie są metody budowy tarasu drewnianego w zależności od różnicy poziomów?

  Jeżeli różnica poziomów pomiędzy posadzką na parterze a planowaną nawierzchnią tarasu jest duża, taras projektuje się na słupach, które wynoszą ponad poziom terenu nośny rusz z belek. Jeśli różnica jest mała, ruszt układa się na bloczkach lub słupkach betonowych.
 • Jakie są pierwsze kroki w budowie tarasu drewnianego?

  Prace nad wykonaniem tarasu drewnianego rozpoczynają się od wykopania dołków pod betonowe stopy na głębokość ok. 0,5 m. Przekrój dołka może być kwadratowy o wymiarach ok. 30x30 cm lub okrągły. Rozstawienie dołków powinno tworzyć siatkę o odstępach 1x1,5 m między słupkami.
 • Jakie materiały można użyć jako pokrycie podłogi tarasu drewnianego?

  Jako pokrycie podłogi tarasu drewnianego można użyć desek z drewna iglastego lub egzotycznych gatunków, które są znacznie odporniejsze na warunki atmosferyczne. Szerokość desek nie powinna przekraczać 15 cm.
 • Jakie są kolejne kroki w budowie tarasu drewnianego?

  Krok 1: Przed budową tarasu należy się zastanowić, w jaki sposób będzie odprowadzana woda opadowa z rur spustowych. Krok 2: Pod bloczki betonowe podsypano piasek wymieszany z cementem. Krok 3: Wykonanie podbudowy i osadzenie bloczków na podsypce cementowo-piaskowej. Pomiędzy bloczkami i elementami drewnianymi powinna być ułożona izolacja z papy lub folii fundamentowej. Krok 4: Ułożenie konstrukcji z belek zabezpieczonych impregnatem. Krok 5: Wypoziomowanie legarów i ustabilizowanie ich za pomocą kleju poliuretanowego na czas montażu desek. Krok 6: Przymiarka desek. Taras ma mieć nieregularny kształt.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

Jak już ułożycie drewniany taras, możliwe, że zabezpieczycie go drewnianą balustradą. Na tym filmie jest kilka klatek z malowania takiej balustrady. Temat wiodący to drewniany płot/ogrodzenie i jego budowa wraz z pomalowaniem, ale przecież to nic innego, jak balustrada w większym ...

Dnia 1.07.2020 o 00:24, Gość TB napisał: Dość dużo bzdur niestety. Przybijanie desek gwoździem - gratuluję pomysłu, tarasy należy bezwzględnie mocować na wkrętach nierdzewnych. Najlepiej aby cała konstrukcja była kręcona nierdzewnymi wkrętami. Na zdjęciach ...

Gość Anioł

24 Feb 2021, 22:30

Lepiej nic nie pisać jak pisać i pokazywać ludziom bzdury

Gość TB

01 Jul 2020, 00:24

Dość dużo bzdur niestety. Przybijanie desek gwoździem - gratuluję pomysłu, tarasy należy bezwzględnie mocować na wkrętach nierdzewnych. Najlepiej aby cała konstrukcja była kręcona nierdzewnymi wkrętami. Na zdjęciach (nie jest to zaznaczone?) wygląda jakby jakieś "szlachetniejsze" ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!