Jak wyregulować poziomnicę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak wyregulować poziomnicę?

Mam wątpliwości czy używana przeze mnie poziomnica prawidłowo wskazuje poziom i pion. Jak to można sprawdzić i ewentualnie skorygować ustawienie rurek?

aktualizacja: 2019-03-20 09:35:15

Odpowiedź eksperta: Wygięte łukowo rurki z pęcherzykiem powietrza, zwane libellami, osadzone są w korpusie poziomnicy na stałe, np. przez wklejenie bądź w sposób umożliwiający ich regulację. Błędne wskazania mogą więc wynikać z poluzowania się lub przestawienia mocowania libelli, jak też z deformacji samego korpusu (zdarza się to rzadko).

Prawidłowe działanie przyrządu możemy sprawdzić, porównując odczyt z inną albo obserwując położenie pęcherzyka powietrza po obróceniu jej w przeciwną stronę. Na równym stole lub podłodze kładziemy poziomnicę zaznaczając ołówkiem jej końce i odczytujemy wskazania libelli. Jeżeli pęcherzyk wychodzi poza kreskę wskaźnikową, to mierzymy ten odstęp i przystawiamy przyrząd w drugą stronę (obrót o 180 stopni), kładąc go w tym samym miejscu co poprzednio.

Przy prawidłowych wskazaniach - pęcherzyk powinien zająć taką samą odległość od kreski wskaźnikowej, jak we wcześniejszym położeniu. Jeśli jest inaczej, to konieczna będzie korekta ustawienia libelli, a możliwość regulacji zależeć będzie od sposobu osadzenia jej w korpusie.

W przypadku libelli nastawnej, korygujemy jej położenie, opowiadające połowie różnicy odczytu w obu położeniach, i ponownie sprawdzamy jednakowość odchylenia. Łatwiej skontrolujemy przyrząd, gdy dysponujemy sprawdzoną, poziomą powierzchnią - wystarczy wtedy ustawić wskazania libelli dokładnie między kreskami wskaźnikowymi i skontrolować regulację po jej odwróceniu.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Poziomnica to narzędzie pomiarowe, które należy okresowo sprawdzać, na równej i gładkiej płaszczyźnie pomiarowej, bez pozostałości kleju czy zaprawy. (fot. PRO (Makita))

Dodaj komentarz

time image
time image
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje