Jak wyregulować poziomnicę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak wyregulować poziomnicę?

Mam wątpliwości czy używana przeze mnie poziomnica prawidłowo wskazuje poziom i pion. Jak to można sprawdzić i ewentualnie skorygować ustawienie rurek?

aktualizacja: 2019-03-20 09:35:15

Odpowiedź eksperta: Wygięte łukowo rurki z pęcherzykiem powietrza, zwane libellami, osadzone są w korpusie poziomnicy na stałe, np. przez wklejenie bądź w sposób umożliwiający ich regulację. Błędne wskazania mogą więc wynikać z poluzowania się lub przestawienia mocowania libelli, jak też z deformacji samego korpusu (zdarza się to rzadko).

Prawidłowe działanie przyrządu możemy sprawdzić, porównując odczyt z inną albo obserwując położenie pęcherzyka powietrza po obróceniu jej w przeciwną stronę. Na równym stole lub podłodze kładziemy poziomnicę zaznaczając ołówkiem jej końce i odczytujemy wskazania libelli. Jeżeli pęcherzyk wychodzi poza kreskę wskaźnikową, to mierzymy ten odstęp i przystawiamy przyrząd w drugą stronę (obrót o 180 stopni), kładąc go w tym samym miejscu co poprzednio.

Przy prawidłowych wskazaniach - pęcherzyk powinien zająć taką samą odległość od kreski wskaźnikowej, jak we wcześniejszym położeniu. Jeśli jest inaczej, to konieczna będzie korekta ustawienia libelli, a możliwość regulacji zależeć będzie od sposobu osadzenia jej w korpusie.

W przypadku libelli nastawnej, korygujemy jej położenie, opowiadające połowie różnicy odczytu w obu położeniach, i ponownie sprawdzamy jednakowość odchylenia. Łatwiej skontrolujemy przyrząd, gdy dysponujemy sprawdzoną, poziomą powierzchnią - wystarczy wtedy ustawić wskazania libelli dokładnie między kreskami wskaźnikowymi i skontrolować regulację po jej odwróceniu.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Poziomnica to narzędzie pomiarowe, które należy okresowo sprawdzać, na równej i gładkiej płaszczyźnie pomiarowej, bez pozostałości kleju czy zaprawy. (fot. PRO (Makita))

Dodaj komentarz

time image
time image
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny