Kiedy stosować suchy beton i jakie ma właściwości?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kiedy stosować suchy beton i jakie ma właściwości?

Wybierając materiał do wykonania posadzki albo stabilizacji konstrukcji, warto rozważyć wykorzystanie suchego betonu. To produkt coraz częściej wykorzystywany do prac budowlanych. Poznajmy jego najważniejsze właściwości.

Jak powstaje suchy beton? 

Zaprawa tego typu powinna powstawać ściśle według wytycznych znajdujących się na etykiecie, a zmiana proporcji może zaowocować o wiele gorszym efektem końcowym.

Do wykonania 1 m3 suchego betonu klasy B10 potrzeba: 

  • 1230 kg żwiru,
  • 840 kg piasku,
  • 190 kg cementu,
  • 150 l wody.

Czasami, zamiast piasku, do mieszanki dodaje się bazalt, granit albo dolomit.

Całość można wymieszać w betoniarce, a przy mniejszych ilościach w taczce czy w średniej wielkości pojemnikach. Oczywiście, możliwe jest również zamówienie gotowego suchego betonu.

UWAGA: Suchej zaprawy nie polewamy wodą, żeby nie wypłukać kruszywa i nie doprowadzić do zarysowań. 

Suchy beton po około 48h jest już twardy, jednak nie wolno na nim ustawiać żadnych obciążeń. W pełni gotowy będzie dopiero po 28 dniach.

Jaka klasa betonu do suchej zaprawy?

Klasa betonu to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do pracy. Odnosi się ona do wytrzymałości zaprawy oraz rodzaju gruntu, na jakim zostanie ona użyta. Oznacza się ją literą C lub w starej nomenklaturze - literą B.

Do wykonania suchej zaprawy najczęściej wykorzystuje się klasę B7,5, B10 czy B15. Rzadko zdarza się używanie wysokiej klasy B20.

Należy dokładnie oszacować warunki, w których beton będzie użyty i obciążenia, na jakie będzie narażony. Jeśli tego nie zrobimy, możliwe jest, że szybko ulegnie uszkodzeniom. 

Kiedy i gdzie stosować suchy beton? 

Właściwości suchego betonu pozwalają na zastosowanie go w miejscach, w których należy ustabilizować grunt, wykonać podbudowę albo położyć podkład zastosowany pod nawierzchnie z drobnych elementów.

Ponadto możemy zastosować ten materiał do wykonania podmurówki, stabilizacji ogrodzenia, jako podkład pod kostkę brukową lub do wykonania konstrukcji tarasowej, posadzki na tarasie.

W związku z tym, że trafia bezpośrednio na grunt, z którego pobiera niezbędną wilgoć, ułatwia wyrównywanie terenu i tworzenie stabilnego podłoża. Nadaje się do tworzenia wytrzymałych fundamentów oraz pod obrzeża i krawężniki.

W warunkach przemysłowych suchy beton wykorzystywany jest przede wszystkim do budowy dróg. Zastosowanie technologii RCC (betonu wałowanego) pozwala skrócić czas prac wykonawczych i dzięki temu szybciej oddać nawierzchnię do użytku.

Zalety suchego betonu

Suchy beton sprawdza się jako materiał pozwalający wyrównać i ustabilizować podłoże. Ponadto jest dostępny w korzystnej cenie i wydajny. Kolejną zaletą suchego betonu jest to, że bardzo łatwo się rozprowadza i dobrze wiąże.

Wady suchego betonu

Największą wadą suchego betonu jest większa kruchość niż w przypadku tradycyjnej zaprawy.  Ponadto, suchą zaprawę trzeba umiejętnie wybrać, uwzględniając powierzchnię gruntu i obciążenia - źle dobrana będzie podatna na uszkodzenia.

Koszty suchego betonu

Ceny suchego betonu różnią się w zależności od klasy betonu, wagi opakowania, a także tego, czy kupujemy gotowy produkt oferowany przez firmę budowlaną, czy mieszankę dostępną w sklepie.

Wybierając beton klasy 7,5, musimy liczyć się z kosztem wynoszącym ok. 180 zł za m3. Z kolei za klasę B10 zapłacimy ok. 195 zł za m3, a za B15 ok. 235 zł za m3. 

Suchy beton Baumit
Suchy beton w postaci gotowej mieszanki. (fot. Baumit)

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: T. Rybarczyk

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!