Co na taras? 5 sposobów na ładne i trwałe wykończenie tarasu

Norbert Skupiński
Norbert Skupiński
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Co na taras? 5 sposobów na ładne i trwałe wykończenie tarasu

Co na taras? Płytki czy kostka? A może drewno? Oto 5 najlepszych sposobów na wykończenie tarasu. Poznaj zalety i wady różnych materiałów oraz zasady ich montażu. Z naszego artykułu dowiesz się, czym wyłożyć taras tanio, szybko, trwale i modnie.

aktualizacja: 2024-05-16 06:56:14
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Z czego najtrwalszy taras?
 • Jak tanio wykończyć taras
 • Jaki materiał jest najpopularniejszy na taras i dlaczego
 • Jak wykończyć taras płytkami i jaki jest najczęściej popełniany błąd
 • Czy drewno na tarasie to dobry wybór

W ciepłe dni taras jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku. Warto zadbać o to, by czuć się na nim komfortowo. A to w dużym stopniu zależy od tego, jak wykonana i czym wykończona jest jego konstrukcja.

Co położyć na taras?

Wybór materiału do wykończenia tarasu w dużym stopniu zależy od powierzchni, jaką dysponujemy. Nawet jeśli jest ona ograniczona, to taras warto zaplanować tak, żeby zmieścił się na nim stół ogrodowy z czterema krzesłami i ewentualnie grill. Można przyjąć, że potrzeba na to przynajmniej 20 m² powierzchni. Co ułożyć na tarasie? Poznaj 5 sposobów na wykończenie tarasu. Wybieramy modne i trwałe materiały wykończeniowe. Pamiętaj, że konstrukcja tarasu i jego wykończenie muszą być solidne - tak, aby przenosiły znaczne obciążenia i były odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg, bardzo niska i wysoka temperatura). Nawierzchnia powinna być też antypoślizgowa i estetyczna, by korzystanie z tarasu było nie tylko komfortowe, ale też cieszyło oko.

1 sposób: tanie wykończenie tarasu farbą

Co na taras zamiast pytek? Ułożenie płytek to nie jedyny sposób na wykończenie betonowej płyty. Najtańszy sposób na wykończenie tarasu to po prostu jego pomalowanie. Co prawda farba do betonu kosztuje więcej niż standardowa, ale taras można pomalować samodzielnie. Prace polegają na dokładnym wyrównaniu i oczyszczeniu powierzchni tarasu, zagruntowaniu jej specjalnym preparatem do gruntowania betonu i zaaplikowaniu farby zgodnie z zaleceniami producenta. Oczywiście efekt nie będzie taki, jak przy zastosowaniu eleganckich płytek na taras, ale niewielkim kosztem uzyskamy nawierzchnię, która będzie szczelna i antypoślizgowa. Co ważne, farby do betonu dostępne są w różnych kolorach, więc można go dobrać w zależności od upodobań.

Znacznie lepszy efekt wizualny da pokrycie tarasu specjalną powłoką z żywicy. Tego typu nawierzchnia jest bardzo trwała, odporna na promieniowanie UV, idealnie równa i łatwa w pielęgnacji. Dostępna jest w wielu kolorach. W tym wariancie nieporównywalne będą też nakłady finansowe, bo oprócz dużo większych wydatków na materiał, trzeba też zatrudnić do prac fachową ekipę. W zależności od pożądanej grubości posadzki na tarasie, powłokę nakłada się techniką malarską lub za pomocą pac. Konieczne może być też jej ręczne lub mechaniczne zacieranie.

2 sposób na wykończenie tarasu: popularna kostka i płyty tarasowe

Kostka to najpopularniejszy materiał do wykańczania tarasów, a także podjazdów do garaży czy ogrodowych ścieżek. Oferta rynkowa w tym segmencie jest dużo szersza niż dawniej. Obecnie w sprzedaży znajdziemy modele kostki na taras w rozmaitej stylistyce, w wielu kolorach i różnych formatach. Podobnie jest z płytami tarasowymi, które mogą przypominać np. okładziny kamienne, płytki ceramiczne, kostkę czy drewno. Dzięki tak szerokiej ofercie wykończenie tarasu można z łatwością dopasować do charakteru domu i jego otoczenia.

Jakie zalety ma kostka na taras:

 • jest przystępna cenowo
 • dostępna w wielu wzorach i kolorach
 • odporna na wahania temperatury oraz wilgoć
 • poddana impregnacji - łatwa do utrzymania w czystości
Wykończenie tarasu
Wielu właścicieli domów traktuje taras jako przedłużenie salonu - miejsce relaksu czy spożywania posiłków, na świeżym powietrzu, blisko natury. Warto zadbać o to, by był on komfortowy w użytkowaniu i estetyczny (fot. DECEUNINCK)

Trwałość nawierzchni tarasu z kostki zależy nie tylko od wyboru materiału, ale też od fachowego wykonania konstrukcji tarasowej. Choć nie jest ona zbyt skomplikowana, to podczas prac trzeba przestrzegać reżimu technologicznego. Szczególną wagę należy przyłożyć do prawidłowego zagęszczenia warstw podbudowy. Brak staranności na tym etapie może skutkować zapadaniem się nawierzchni tarasu podczas eksploatacji. Takie usterki to niestety powszechny widok w naszym kraju. Kostkę i płyty tarasowe można ułożyć na równi z powierzchnią działki, na niewielkim nasypie (ze zboczami ze skalniakiem lub trawą), albo na sporym podwyższeniu - z brukowanymi schodami. W każdym z tych wariantów taras musi mieć niewielki spadek w kierunku ogrodu.

 • Jak zrobić taras z  kostki?

Wykonanie konstrukcji zaczyna się od usunięcia humusu (warstwy ziemi urodzajnej) i ułożenia pasów geowłókniny na utwardzonym, ale przepuszczalnym podłożu. Materiał ten stosuje się po to, aby oddzielić podbudowę nawierzchni od gruntu rodzimego. Na tak przygotowanym podłożu wysypuje się przynajmniej 20 cm grubego żwiru bądź kruszywa łamanego (frakcja 4-31 mm). Kolejną warstwę, grubości 5 cm, stanowi podsypka piaskowa. Jak wspomniano, warstwy te trzeba dokładnie zagęścić. Po wyrównaniu piasku można przystąpić do układania nawierzchni tarasu. Zarówno kostkę, jak i płyty, układa się na ścisk, dobijając ich brzegi gumowym młotkiem. Na tym etapie nawierzchnię poddaje się impregnacji - chyba, że proces ten odbył się w fabryce. Dzięki impregnatowi nawierzchnia tarasu z kostki będzie mniej nasiąkliwa, bardziej odporna na ścieranie i na powstawanie wykwitów. Ostatni krok to wypełnienie fug drobnym piaskiem.

3 sposób na wykończenie tarasu: znane od lat płytki ceramiczne

Przez lata to nimi najczęściej wykańczano przydomowe tarasy. Płytki ceramiczne mają bowiem wiele zalet. Na tarasy trzeba wybierać płytki wysokiej jakości - nienasiąkliwe, antypoślizgowe, odporne na ścieranie, a przede wszystkim mrozoodporne.

Jakie zalety mają płytki na taras:

 • trwałe
 • oferowane są w bogatej gamie wzorów i kolorów
 • łatwe do utrzymania w czystości

Jakie wady mają płytki na tarasie:

 • nie są nieodporne na uszkodzenia mechaniczne

Mniejsza w ostatnim czasie popularność płytek na taras bierze się stąd, że układa się je na betonowej płycie. Taka konstrukcja jest bardziej skomplikowana od podbudowy pod kostkę, więc do wykonania trzeba zatrudnić fachową ekipę. W przeciwnym razie płytki na tarasie mogą zacząć się odspajać się od podłoża już po pierwszej zimie. 

płytki na taras
Płytki ceramiczne bardzo dobrze nadają się na taras, bo są estetyczne, łatwe w pielęgnacji i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ale wykonanie
betonowej płyty, na której się je układa, wymaga dużej fachowości i zastosowania odpowiednich materiałów (fot. CERRAD)
 • Jak układać płytki na tarasie? 

Prace zaczyna się od usunięcia ziemi urodzajnej. Po wyrównaniu terenu usypuje się piasek i dokładnie go zagęszcza. W kolejnym kroku na piasku wylewa się betonową płytę o grubości przynajmniej 10 cm. Beton powinien mieć klasę co najmniej C12/15 (B15 wg starych oznaczeń). Płyta na tarasie musi być oddzielona od ścian domu ok. 2-cm szczeliną dylatacyjną, którą wypełnia się elastycznym materiałem (taśmą dylatacyjną lub paskiem styropianu). Wykonując płytę nie można zapomnieć o wykonaniu spadku w kierunku ogrodu. Na płycie tarasu umieszcza się hydroizolację - w postaci dwóch warstw papy podkładowej na osnowie z włókien szklanych lub folii z tworzyw sztucznych.

Kolejnym elementem jest warstwa wyrównawczo-spadkowa o grubości minimum 4 cm, wykonana z betonu klasy przynajmniej C12/15 lub masy posadzkowej. Aby zniwelować naprężenia mogące powodować pękanie poszczególnych warstw, w płycie tej trzeba utworzyć dylatacje o szerokości ok. 1 cm i wypełnić je specjalnym silikonem. Powinny one dzielić powierzchnię płyty na pola o wymiarach nie większych niż 3 × 3 m. Takie same dylatacje tworzy się również na późniejszym etapie podczas układania płytek. 

Następny element to izolacja podpłytkowa, której zadaniem jest ochrona przed wnikaniem przez spoiny i mikropęknięcia wody w betonowe podłoże. Wykonuje się ją z elastycznej zaprawy wodoszczelnej bądź płynnej folii. Po jej ułożeniu można przystąpić do układania płytek na tarasie. Ważne, by zaprawa (aplikowana zębatą pacą) została nałożona zarówno na podłoże, jak i na kafelki oraz równomiernie rozprowadzona. To właśnie na tym etapie najczęściej dochodzi do błędów - gdy pod płytkami zostaną puste przestrzenie, będzie się w nich zatrzymywać się woda. W czasie mrozów zwiększy swoją objętość, czego skutkiem będzie pękanie i odspajanie się płytek. Nietrudno zauważyć, że wilgoć i wahania temperatury to największe zagrożenia dla tego typu konstrukcji. Aby zniwelować jej naprężenia powstające właśnie na skutek zmian temperatury, należy wykonać nie tylko wspomniane dylatacje, ale też zastosować odpowiednie materiały. Mowa o elastycznej zaprawie do klejenia płytek oraz o fudze o takich samych właściwościach. Powinna mieć ona szerokość minimum 5 mm. Z tego samego powodu bezpieczniej jest wybrać płytki na taras o niezbyt dużych rozmiarach - o boku ok. 30 cm.

4 sposób: a może drewno na taras?

Drewno to materiał, z którego nawierzchnie i konstrukcje tarasowe wykonuje się od lat. Ceniony jest za naturalność i efektowny wygląd. Każda deska ma niepowtarzalny wzór. Jeżeli chodzi o trwałość takiego tarasu, to wiele zależy od rodzaju zastosowanego drewna. Tanie gatunki europejskie (np. sosna czy świerk), nawet po zaimpregnowaniu, są dość miękkie, mało odporne na uszkodzenia mechaniczne i podatne na zawilgocenie. Dlatego na tarasy polecane jest drewno egzotyczne, takie jak bangkirai, tek czy lapacho. Jest ono znacznie gęstsze i zawiera dużo garbników, czyli naturalnych substancji impregnujących, dzięki czemu jest zdecydowanie bardziej odporne na wilgoć, korozję biologiczną i ścieranie. Wadą drewna egzotycznego jest jednak znacznie wyższa od rodzimego cena. 

Jakie zalety ma drewno na taras?

 • naturalne
 • każda deska wygląda niepowtarzalnie
 • trwałe - w zależności od gatunku drewna

Jakie wady ma drewno na taras?

 • wymaga regularnej konserwacji
 • wysoka cena drewna egzotycznego

Niezależnie od zastosowanego gatunku, taras drewniany wymaga regularnej konserwacji. Dzięki takim zabiegom można znacząco przedłużyć jego żywotność!

Drewno na taras
Trwałość tarasu z drewna w dużej mierze zależy od tego, z jakiego gatunku jest wykonany. Te rodzime są tańsze, ale mniej odporne na korozję biologiczną i zawilgocenie od
egzotycznych (fot. DLH)
 • Jak zrobić taras drewniany?

Budowę tarasu z drewna zaczyna się od wykonania podparcia. Tę funkcję może pełnić betonowa płyta, ale znacznie tańsze będzie wykonanie z tego materiału jedynie punktowych podpór (o przekroju np. 20 × 20 cm) bądź wykorzystanie bloczków fundamentowych. Należy je rozstawić na równym podłożu, zwykle co ok. 1 m. Kolejny etap to zamocowanie do nich drewnianych belek nośnych. Deski tarasowe mogą być przytwierdzone bezpośrednio do nich, ale tylko wówczas, gdy deski są grube (np. 4 cm). Najczęściej jednak planuje się ułożenie cieńszych desek (25-32 mm). Wówczas na belkach konstrukcyjnych należy co kilkadziesiąt centymetrów ułożyć tzw. legary, czyli niezbyt grube (np. 5 × 10 cm) profile drewniane.

Do mocowania belek konstrukcyjnych na słupkach używa się kotew lub kątowników, ale połączenie trzeba wykonać w taki sposób, aby drewno nie stykało się z betonem, bo gdy ten zawilgotnieje, to ulegnie ono biologicznej korozji. Oba materiały należy więc rozdzielić papą albo użyć metalowych łączników w kształcie litery U. Kolejny etap to mocowanie desek do legarów - za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej lub łączników typu click. Drewniane elementy nie powinny być szersze niż 15 cm, bo będą się wypaczać. Najlepiej układać je wzdłuż spadku, aby spływała po nich woda opadowa. Z tego samego powodu (oraz w celu poprawienia wentylacji) pomiędzy deskami należy zachować szczeliny o szerokości ok. 1 cm.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

5 sposób na taras: modny kompozyt

Panele kompozytowe, najczęściej WPC (Wood Plastic Composite), produkowane są z włókien drzewnych i PVC. To nowoczesny materiał na taras, który coraz częściej stosowany jest jako zamiennik drewna. Nie oznacza to, że jego właściwości użytkowe są gorsze. Wręcz przeciwnie - może nie wygląda tak naturalnie, ale jednocześnie nie ma wad drewna.

Jakie zalety ma taras z desek kompozytowych?

 • odporny na zmienne warunki atmosferyczne
 • nie ulega odkształceniom
 • wygląda modne i efektownie
 • łatwy w montażu

Kompozyt jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne oraz na wilgoć, więc pod jej wpływem nie ulega zniekształceniom. Dzięki szczotkowaniu na etapie produkcji wierzchnia warstwa paneli jest antypoślizgowa. Produkty te oferowane są w wersji gładkiej lub ryflowanej, z rowkami ułatwiającymi odprowadzanie deszczówki.

Taras kompozytowy
Kompozyt to modny materiał na taras. Przypomina z wyglądu drewno, ale nie ma jego wad - jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne i wilgoć (fot. JAF POLSKA)
 • Jak układać deski kompozytowe na tarasie?

Budowa tarasu z kompozytu nie jest skomplikowana, zwłaszcza gdy kupimy profile w zestawie z wszystkimi niezbędnymi elementami do samodzielnego montażu. Należy go postawić na równym podłożu, np. na betonowej płycie albo na nawierzchni z kostki brukowej. Pierwszym krokiem jest przymocowanie do betonu legarów za pomocą wkrętów. Rozstaw legarów podany jest w instrukcji montażu, zazwyczaj to ok. 30 cm. Następnie na wspornikach umieszcza się klipsy montażowe, w które wpina się profile. Po ułożeniu całej nawierzchni i zamocowania listew wykończeniowych oraz zaślepek taras jest gotowy do użytku.

Autor: Norbert Skupiński

Fot. otwierająca: Vestone

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Co można położyć na taras zamiast płytek?

  Najtańszym sposobem na wykończenie tarasu jest jego pomalowanie farbą do betonu. Jest to opcja ekonomiczna, która zapewnia szczelność i antypoślizgowość, choć efekt wizualny jest mniej elegancki niż w przypadku płytek.
 • Jakie zalety ma kostka brukowa na tarasie?

  Kostka brukowa jest przystępna cenowo, dostępna w wielu wzorach i kolorach, odporna na wahania temperatury oraz wilgoć, a po impregnacji łatwa do utrzymania w czystości.
 • Jakie są wady płytek ceramicznych na tarasie?

  Płytki ceramiczne, choć trwałe i estetyczne, są podatne na uszkodzenia mechaniczne i wymagają fachowego montażu na betonowej płycie. W przeciwnym razie mogą się odspajać od podłoża.
 • Dlaczego drewno egzotyczne jest polecane na taras?

  Drewno egzotyczne, takie jak bangkirai czy tek, jest bardziej odporne na wilgoć, korozję biologiczną i ścieranie niż drewno europejskie, choć jest droższe i wymaga regularnej konserwacji.
 • Jakie są zalety desek kompozytowych na tarasie?

  Deski kompozytowe są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, nie odkształcają się pod wpływem wilgoci, wyglądają modnie i efektownie oraz są łatwe w montażu.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Norbert Skupiński
Norbert Skupiński

Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.

Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!