Błędy wykonawcze podłogi na gruncie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Błędy wykonawcze podłogi na gruncie

Błędy jakie może popełnić wykonawca podłogi są podobne niezależnie od tego, w jakiej części budynku podłoga się znajduje, czy będzie na gruncie, czy na stropie.

Pozostawienie ziemi urodzajnej.

Warstwa ziemi urodzajnej (humus) powinna być dokładnie usunięta inaczej rozkładające się substancje organiczne mogą wpływać niszcząco na podłogę. Ponadto pozostawiona gleba nie zapewnia odpowiedniej stabilności pozostałym warstwom podłogi. Z zagospodarowaniem ziemi nie powinno być kłopotu, bo można ją wykorzystać przy urządzaniu ogrodu.

Zbyt słabo zagęszczona podsypka.

Podsypka z piasku lub pospółki wymaga bardzo starannego zagęszczenia, natomiast żwir, tłuczeń lub keramzyt zagęszcza się bardzo słabo, np. keramzyt w wyniku zagęszczenia zmniejsza swoją objętość o ok. 10%.

Podsypkę ubija się warstwami, zwykle na mokro, najlepiej stosując specjalną maszynę wibracyjną. Zbyt słabe ubicie spowoduje, że kolejne warstwy podłogi będą osiadać i mogą pękać. Jednak nie należy przesadzać, bo zbyt mocne ubijanie podsypki powoduje czasem pękanie fundamentu – głównie w narożach.

Użycie na podsypkę gruzu w dużych kawałkach.

Na podsypkę nie nadaje się gruz w dużych kawałkach, bo trudno go ubić: między większymi kawałkami zwykle zostają niewypełnione miejsca, a wskutek tego podbudowa może się okazać niestabilna. Rezultatem tej niestabilności będzie nierównomierne osiadanie i pękanie podłogi.

Szczeliny pomiędzy płytami izolacji cieplnej.

Szczeliny powodują ucieczkę ciepła, dlatego najlepiej układać ocieplenie w dwóch warstwach, tak by spojenia płyt się nie pokrywały. Alternatywą jest ułożenie płyt z frezowanymi (ukształtowanymi schodkowo) krawędziami, są one jednak nieco droższe.

Zbyt mała wytrzymałość styropianu.

Płyty z materiału izolacyjnego ułożone w podłodze muszą być odporne na ściskanie, bo obciąża je podkład podposadzkowy, posadzka, ustawione na podłodze sprzęty, ścianki działowe itd. Najczęściej stosuje się styropian odmiany EPS 100 (tzw. podłogowy), jego tańsze odmiany np. EPS 70 (tzw. fasadowy) się do tego nie nadają.

Twardsze odmiany styropianu np. EPS 200 przeznaczone są do podłóg na parkingach i w garażach, ale raczej w miejscach publicznych, gdzie natężenie ruchu jest duże. W domach jednorodzinnych zwykle EPS 100 wystarcza. Decyzję jednak powinien podjąć konstruktor, uwzględniając planowane obciążenia (np. przez ciężki samochód dostawczy lub terenowy).

Bardzo wytrzymałym materiałem jest także polistyren ekstrudowany, jednak jest on droższy od styropianu.

Brak dylatacji obwodowych.

Podkład narażony jest na wahania temperatury i wilgotności, może więc się na przemian rozszerzać i kurczyć. Dlatego niezbędna jest dylatacja obwodowa, która odgrodzi go od ścian. Gdyby jej zabrakło, podkład mógłby nadmiernie napierać na ściany i zacząć pękać. Dylatacje trzeba wykonać także w warstwie posadzki. Przy ścianach, słupach lub pionach przechodzących przez strop robi się szczeliny szerokości 1,5–2 cm. Wypełnia się je specjalną taśmą, paskami styropianu lub innym materiałem elastycznym.

Źle ułożona izolacja przeciwwilgociowa.

Folię izolacyjną trzeba układać bardzo starannie, z co najmniej 15 cm zakładami. Liczbę połączeń można często zmniejszyć kupując folię w postaci dużych płacht, a nie standardowych rolek szerokości 1,5 m. Niestaranne ułożona folia nie tylko nie będzie dobrze chronić przed wilgocią, ale już w trakcie robót podłogowych może spowodować wnikanie płynnego jastrychu tworzącego podkład podposadzkowy pomiędzy płyty ocieplenia, co pogorszy izolacyjność cieplną podłogi.

Brak izolacji przeciwwilgociowej i paroizolacji w pomieszczeniach mokrych.

Wbrew obiegowej opinii ceramiczne płytki podłogowe nie tworzą wodoszczelnej powłoki. Pod nimi konieczne jest ułożenie izolacji z folii lub tzw. płynnej folii – masy, którą nakłada się bezspoinowo, podobnie jak powłoki malarskie. Jej zalety szczególnie docenimy w narożnikach, na łukach itp., gdzie szczelne ułożenie zwykłej folii jest trudne.

Ważne jest także wykonanie izolacji paroszczelnej, która chroni wyżej położone pomieszczenia. Zawilgocenie jest najbardziej niebezpieczne dla konstrukcji drewnianych, jednak na wilgoć wrażliwe są także podkłady anhydrytowe oraz tynki gipsowe.

Brak warstwy spadkowej.

W pomieszczeniach w których znajdują się wpusty kanalizacyjne – garażach, kotłowniach, pralniach, łazienkach konieczne jest ukształtowanie spadku podłogi w kierunku wpustu.

Zbyt mała wytrzymałość podkładu podposadzkowego.

Grubość podkładu i jego ewentualne zbrojenie siatką muszą być uwzględnione w projekcie. Dość często jednak dopiero w trakcie budowy zapada decyzja o zmianie materiału z którego wykonane są ścianki działowe, ich przesunięciu, czy ułożeniu ogrzewania podłogowego.

Tego rodzaju zmiany należy skonsultować z konstruktorem, bo np. ścianki z silikatów są znacznie cięższe niż z betonu komórkowego.

 

Zależnie od obciążeń podłogi należy zastosować podkład grubości:

  • 4 cm – w pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarczych (pralnia, składzik, warsztat itp.)
  • 4–10 cm – w garażu.
Najprostszym sposobem wytłumienia dźwięków uderzeniowych jest przykrycie podłogi miękkim materiałem np. wykładziną dywanową
 (fot Komfort)

Zbyt słaba izolacyjność akustyczna.

Podłogi w różnym stopniu mogą przenosić dźwięki, przede wszystkim tzw. dźwięki uderzeniowe (np. odgłos kroków). Nie ma to znaczenia w przypadku podłóg na gruncie, nad piwnicami czy na nieużytkowych poddaszach. Jednak dość często projekty są zmieniane, a poddasza adaptowane na mieszkalne.

Izolacyjność akustyczną można poprawić wykonując tzw. podłogi pływające, najprostszym zaś sposobem wytłumienia dźwięków uderzeniowych jest przykrycie podłogi miękkim materiałem – grubym dywanem, wykładziną dywanową lub korkiem.

Emilia Rosłaniec, Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

30 Paź 2015, 09:48

Cytat Nie bardzo rozumiem w jakim celu jest układaną izolacja paroszczelna pod izolacją termiczną podłogi na podsypce na gruncie. Czy chodzi nam o to, żeby zawilgocić izolację termiczną wodą ze skroplin do pełna? Przecież izolacja termiczna ...

time image

Gość Andrzej Goerst

29 Paź 2015, 14:13

Nie bardzo rozumiem w jakim celu jest układaną izolacja paroszczelna pod izolacją termiczną podłogi na podsypce na gruncie. Czy chodzi nam o to, żeby zawilgocić izolację termiczną wodą ze skroplin do pełna? Przecież izolacja termiczna nasycona wodą znakomicie przewodzi ciepło ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Podłoga z desek na ogrzewaniu podłogowym - jakie deski wybrać i jak je układać?
Podłoga z desek na ogrzewaniu podłogowym - jakie deski wybrać i jak je układać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny