Posadzka z mikrocementu: o tych wadach trzeba wiedzieć! Moje doświadczenia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Posadzka z mikrocementu: o tych wadach trzeba wiedzieć! Moje doświadczenia

Zajmuję się urządzaniem wnętrz, we własnym domu zaplanowałam minimalistyczny wystrój, w odcieniach ziemi z posadzką z mikrocementu. Uprzedzam, mikrocement nie jest odpowiedni dla użytkowników, którzy lubią posadzkę idealnie gładką, nie ulegającą naturalnemu starzeniu się - mówi Ania, która posadzkę układała w 2021 r.

aktualizacja: 2024-02-13 07:50:15

Posadzka:

 • z mikrocementu;
 • warstwa wierzchnia z matowego lakieru.

Podkład:

 • zagęszczony piasek, izolacja przeciwwilgociowa (z folii), termoizolacja ze styropianu (15 cm), folia termiczna, wodna podłogówka, wylewka anhydrytowa.

Decyzja: Zajmuję się urządzaniem wnętrz, we własnym domu zaplanowałam minimalistyczny wystrój, w odcieniach ziemi z posadzką z mikrocementu. Zależało mi na takiej ze względów estetycznych i funkcjonalnych. Najważniejsze było uzyskanie jednolitej płaszczyzny bez fug, optycznie powiększającej wnętrze, poza tym łatwa obsługa. Wybrałam szary odcień - z takim świetnie współgrają drewno, rozmaite naturalne tkaniny (dywany z wełny, zasłony z lnu). Wykorzystałam je do optycznego ocieplenia wystroju. Do wykończenia betonu wybrałam matowy lakier, bo taki dobrze uwidacznia strukturę betonu, lecz nie uwypukla kurzu. Realizacja, w całym domu, zajęła wyspecjalizowanej ekipie dwa tygodnie.

W łazienkach zastosowano odmianę przeznaczoną do pomieszczeń mokrych
W łazienkach zastosowano odmianę przeznaczoną do pomieszczeń mokrych.
Dekoracyjny wierzch mikrocementu (4 mm) zabezpieczono lakierem (matowym)
Dekoracyjny wierzch mikrocementu (4 mm) zabezpieczono lakierem (matowym).

Posadzka z mikrocementu - rady i przestrogi:

 • Przy takiej posadzce, roboty przeprowadza się etapami, konieczne jest przestrzeganie reżimów technologicznych, m.in. warstwy nanosi się po wyschnięciu poprzedniej. To jest uzależnione od temperatury i wilgotności powietrza. Nasza realizacja odbyła się wiosną, było wilgotno. Podobny rygor dotyczy wykańczania (szlifowania, przecierania) dekoracyjnej wierzchniej warstwy (o grubości 4 mm) - wykonawcy czekali, aż będzie całkiem sucha. Nie można przyspieszyć prac. Podkład musi być równy i odpylony, u nas trzeba było wylać zaprawę samopoziomującą (w ramach kompleksowej usługi). Uprzedzam, mikrocement nie jest odpowiedni dla użytkowników, którzy lubią posadzkę idealnie gładką, nie ulegającą naturalnemu starzeniu się. Na lakierze odznaczają się z czasem zarysowania, do nóżek krzeseł przykleiłam filc. Mimo zabezpieczenia posadzki kartonem, uszczerbki w lakierze powstały też w trakcie robót wykończeniowych, m.in. stolarskich. Nasza powłoka ochronna jest wodo- i plamoodporna, lecz szybko wycieramy rozlane wino, soki, ocet. Poza tym jest dość śliska. Beton jest dość miękki, trzeba go traktować jak drewno (mogą powstać w nim wgłębienia po upadku ciężkich przedmiotów). U nas takie drobne już się pojawiły, np. w kuchni, ale nam nie przeszkadzają. Po prostu albo się to akceptuje, albo nie. W przyszłości wykonamy renowację. W przeciwieństwie do gresu, nie jest zimny w dotyku (przyjemnie się po nim chodzi na bosaka), natomiast podobnie jak ceramika - znakomicie przewodzi ciepło od podłogówki. Łatwo można przeobrazić go w neutralne, jednolite tło mebli i akcesoriów - w strefie dziennej i prywatnej zastosowałam jasnoszary odcień, na ścianach w łazienkach czarny. Na życzenie może być też gładki, z wżerami itp. Posadzkę odkurzam, myję mopem elektrycznym i wodą z płynem.
 • Ostrzegam - ceny realizacji są bardzo zróżnicowane, radzę nie zatrudniać najtańszej ekipy. Warto poszukać fachowców z profesjonalnym sprzętem, obejrzeć poprzednie realizacje, zapytać o możliwość renowacji. Lepiej nie decydować się na posadzkę, której warstwa wierzchnia odpryskuje, w naszej robi się tylko wgniecenie. Widziałam bowiem taką z dziurami i widoczną dolną warstwą w innym kolorze.

Koszty wykonania posadzki z mikrocementu:

 • posadzka z robocizną 300 zł/m2.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Posadzkę wykonano z mikrocementu w odcieniu jasnoszarym.

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Dlaczego Ania zdecydowała się na posadzkę z mikrocementu w swoim domu?

  Ania zdecydowała się na posadzkę z mikrocementu ze względów estetycznych i funkcjonalnych. Chciała uzyskać jednolitą płaszczyznę bez fug, optycznie powiększającą wnętrze, która jest łatwa w obsłudze.
 • Jakie są główne zalety posadzki z mikrocementu według Ani?

  Główne zalety to estetyka (jednolita płaszczyzna bez fug, optycznie powiększająca wnętrze), łatwość obsługi, dobre współgranie z drewnem i naturalnymi tkaninami, a także możliwość optycznego ocieplenia wystroju.
 • Jakie są główne wady posadzki z mikrocementu wymienione przez Anię?

  Wady to nieodporność na idealnie gładką powierzchnię, skłonność do naturalnego starzenia się, widoczność zarysowań na lakierze, uszczerbki w lakierze podczas robót wykończeniowych, śliskość, oraz skłonność do powstawania wgnieceń po upadku ciężkich przedmiotów.
 • Jakie środki ostrożności należy podjąć podczas instalacji posadzki z mikrocementu?

  Podczas instalacji konieczne jest przestrzeganie reżimów technologicznych, takich jak nanoszenie warstw po wyschnięciu poprzednich, przestrzeganie warunków wilgotności i temperatury, równy i odpylony podkład, oraz stosowanie zaprawy samopoziomującej.
 • Jakie są koszty wykonania posadzki z mikrocementu i jakie porady daje Ania przed jej zakupem?

  Koszty wykonania posadzki z mikrocementu wynoszą 300 zł/m2. Ania radzi nie zatrudniać najtańszej ekipy, szukać fachowców z profesjonalnym sprzętem, oglądać poprzednie realizacje, pytać o możliwość renowacji i unikać posadzek, których warstwa wierzchnia odpryskuje.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!