Czy panele z zintegrowanym podkładem wymagają dodatkowego podkładu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy panele z zintegrowanym podkładem wymagają dodatkowego podkładu?

Kupiłem panele z wbudowanym podkładem (grubość podkładu 1 mm), jednak wykonawca sugeruje konieczność użycia dodatkowego podkładu. Panele mają zostać położone na betonie, który został wylany dwa miesiące temu i jest równy. Czy powinienem zainwestować w dodatkowy podkład dla pewności? Osobiście uważam, że może to być niepotrzebne, skoro panele już mają podkład. Czy ktoś może podzielić się opiniami na ten temat?

aktualizacja: 2024-02-09 09:56:35

Panele podłogowe z zintegrowanym podkładem zostały zaprojektowane, aby ułatwić montaż i zmniejszyć koszty oraz czas potrzebny na instalację. Zintegrowany podkład ma na celu zniwelowanie drobnych nierówności podłoża oraz zapewnić dodatkową izolację akustyczną i termiczną. Jednak decyzja o dodatkowym podkładzie pod panele może zależeć od kilku czynników:

  1. Stan podłoża: Jeśli beton jest w pełni suchy, równy i bez pęknięć, to panele z zintegrowanym podkładem powinny być wystarczające.

  2. Gwarancja: Niektórzy producenci paneli mogą wymagać użycia dodatkowego podkładu, nawet jeśli panele mają zintegrowaną warstwę, aby nie stracić gwarancji. Warto sprawdzić, co na ten temat mówi instrukcja montażu lub zasady gwarancji.

  3. Izolacja akustyczna: Jeśli pomieszczenie znajduje się na wyższym piętrze lub jeśli poziom izolacji akustycznej jest szczególnie ważny, dodatkowy podkład poprawia tłumienie dźwięków.

  4. Izolacja termiczna: Dodatkowa warstwa zapewnia lepszą izolację termiczną.

  5. Wymagania dotyczące wysokości: Dodatkowy podkład zwiększy wysokość podłogi, co może być problemem przy montażu drzwi czy przejściach między pomieszczeniami. Trzeba to wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Podsumowując, jeśli beton jest suchy, równy i nie mamy specjalnych wymagań co do izolacji akustycznej czy termicznej, zintegrowany podkład w panelach powinien być wystarczający. Jednak warto rozważyć wyżej wymienione czynniki oraz zapoznać się z zaleceniami producenta.

Redakcja BD
fot. Wicanders

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!