Co to są podłogi 3d?
Podłogi z trójwymiarowym efektem pełnią głównie rolę dekoracyjną. Dzięki swoim właściwościom wyróżniają się także trwałością i wytrzymałością. Łatwo je się czyści i mogą służyć przez lata.
Efekt 3d daje wrażenie głębi i wspaniale prezentuje się w duecie z aranżacją naturalistyczną, skandynawską, industrialną i nowoczesną.
Jakie zastosowanie mają podłogi 3d?
Ten szczególny rodzaj powierzchni sprawdzi się dosłownie wszędzie. Chociaż najbardziej efektownie podłogi 3d wyglądają na dużych powierzchniach, z powodzeniem można je ułożyć też w mniejszym mieszkaniu.
Swoje zastosowanie mają:
- w domach i mieszkaniach prywatnych (szczególnie w łazienkach, kuchniach, przedpokoju lub nawet na zadaszonym tarasie i zabudowanym balkonie, w domowej siłowni, ale rzadziej w salonie),
- w klubach i dyskotekach,
- w hotelach pensjonatach i hostelach,
- w salonach SPA i odnowy biologicznej,
- w restauracjach i kawiarniach,
- na basenach i aquaparkach,
- w salach koncertowych, salach tanecznych.
Z jakich materiałów jest zrobiona podłoga 3d?
Podłoga 3d wykonana jest z:
- płynnej żywicy syntetycznej (epoksydowa, poliuretanowa, rzadziej z żywic metakrylowych i poliestrowych),
- utwardzacza.
Do produkcji podłogi 3d wykorzystuje się też kompozycje poliuretanowo-cementowe. Takie podłogi sprawdzą się we wnętrzach, gdzie występuje duże obciążenie mechaniczne, termiczne lub chemiczne.
Podłogi 3d z dodatkiem poliuretanu i cementu można z powodzeniem wykorzystać w miejscach użyteczności publicznej, dyskotekach, hotelach i klubach. Możliwe jest również połączenie żywicy syntetycznej z kruszywem kwarcowym.
Jakie są rodzaje podłóg 3d?
Podłogi 3d możemy podzielić na:
- błyszczące,
- matowe,
- antypoślizgowe,
- o zróżnicowanej barwie i fakturze.
Możesz także zdecydować się na podłogę 3d, która łączy w sobie kilka tych cech, na przykład podłoga antypoślizgowa o nieco chropowatej fakturze i matowym odcieniu.
Do mieszkania lub domu wybierz podłogę bez dodatku cementu czy poliuretanu, gdyż w warunkach domowych nie ma ryzyka dużego obciążenia podłoża.
W domu sprawdzi się posadzka epoksydowa: odporna na ścieranie i łatwa w utrzymaniu czystości.
Podłoga 3d - jak samodzielnie ją wykonać?
Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach, zostaw to zajęcie fachowcom. Być może w Twoim przypadku sprawdzą się lepiej kafelki 3d lub płytki podłogowe ze szkła o mniejszych rozmiarach? Ich ułożenie nie jest skomplikowane, niemniej jednak musisz mieć odpowiednie narzędzia.
Pamiętaj też, że płytki szklane z efektem 3d nie są tak wytrzymałe jak podłogi 3d z żywicy syntetycznej.
Aby zrobić podłogę 3d potrzeba:
- bezbarwnego polimeru, czyli żywicy,
- doskonałej jakości grafiki,
- bezbarwnego lakieru.
W podłodze 3d można umieścić nie tylko grafiki i zdjęcia. Wspaniały efekt dekoracyjny dają też zatopione kamienie czy inne, naturalistyczne elementy.
Stworzenie od podstaw podłogi 3d w 3 krokach:
- Przygotuj podłoże pod posadzkę 3d (powierzchnia ma być równa i gładka: możesz wylać zaprawę samopoziomującą).
- Na oczyszczone, osuszone i równe podłoże nałóż (po wymieszaniu) preparat żywiczny wymieszany z utwardzaczem.
- Na koniec możesz podłogę polakierować. UWAGA! Pamiętaj, że proporcje muszą być idealnie zachowane, w innym wypadku podłoga może nierównomiernie zaschnąć lub nie będzie tak wytrzymała, jak powinna.
Do samodzielnego zrobienia podłogi 3d potrzebujesz odpowiednich narzędzi, np. niskoobrotowej wiertarki z mieszadłem. Dobrze jest także skorzystać z pomocy architekta, ponieważ podłoże pod posadzkę 3d musi być szczególnie mocne.
Najlepszą temperaturą do kładzenia posadzki tego typu jest ta w granicach 24°C. Wilgotność powietrza musi być nie większa niż 80%.
Zanim położysz taką posadzkę w salonie, miej świadomość, że efekt 3d może Cię męczyć. Lepiej jest, aby taka praktyczna dekoracja znalazła się w łazience lub w kuchni, gdzie będzie idealnie współgrała z armaturą i wyposażeniem.
Możesz zdecydować się na podłogę imitującą fale morskie, wodę, trawę, kamienną drogę, mostek, a nawet głęboką studnię i hipnotyczny wir.
Jaka jest cena podłóg 3d?
Średnia cena za metr kwadratowy podłogi 3d zależy od jej grubości, wielkości powierzchni, umiejscowienia oraz od tego czy ma powłokę lakierowaną. Najdroższe podłogi 3d kosztują nawet 300 zł za m2 i więcej. Jeśli podłoga ma przedstawiać niecodzienną grafikę, ostateczna cena wzrośnie.
Należy też wziąć pod uwagę koszty robocze - gdy chcesz samodzielnie zająć się taką podłogą, zarezerwuj sporo czasu (mieszanie komponentów trwa długo!). Jeśli zdecydujesz się na duże elementy dekoracyjne zatopione w żywicy, będziesz musiał użyć jej więcej i koszt podłogi wzrośnie.
Mimo wysokiej ceny, podłoga 3d jest niezwykle oryginalnym sposobem na wykończenie wnętrz. Pamiętaj jednak, abyś nie przesadził - nadmiar trójwymiarowego efektu i natłok wzorów na dłuższą metę mogą męczyć i drażnić.
Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa
fot. otwierająca: Smart Floor Design