Masy samopoziomujące - rodzaje i wykonanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Masy samopoziomujące - rodzaje i wykonanie

Niemal wszystkie układane obecnie posadzki - panele, wykładziny i płytki ceramiczne na zaprawie cienkowarstwowej - potrzebują idealnie równego i wytrzymałego podłoża. Takie wymagania można spełnić stosując masy (zaprawy) samopoziomujące, nazywane także samorozlewnymi, wyrównującymi lub niwelującymi.

aktualizacja: 2020-08-24 11:57:42

Odpowiednio przygotowana zaprawa sama się rozlewa - stąd jej nazwa - umożliwiając uzyskanie warstwy grubości od 1 do 10 mm. Masy samopoziomujące jeśli są naprawdę cienkie, prawie nie podnoszą poziomu posadzki, przydają się więc zwłaszcza podczas remontu. Kilkumilimetrowa warstwa wygładzająca nie tylko wyrównuje podłoże, ale także je wzmacnia, a ponadto zmniejsza zużycie kleju do mocowania płytek czy wykładzin.

Cztery razy P

  • Podłoga. To konstrukcja, która przenosi obciążenia użytkowe i chroni przed rozprzestrzenianiem się hałasów, czasem też przed ucieczką ciepła (podłoga na gruncie).
  • Podłoże. To każda warstwa, na której układa się następną.
  • Podkład. To warstwa, na której układa się posadzkę. Podkład można wyrównać masą samopoziomującą.
  • Posadzka. To ostatnia warstwa będąca wykończeniem podłogi.

Jaka zaprawa samopoziomująca?

Do przygotowania zaprawy potrzebna jest woda oraz gotowa, sucha mieszanka, którą kupuje się najczęściej w 25-kilogramowych workach.

Wybór zaprawy samopoziomującej zależy od miejsca, w którym się ją układa oraz od rodzaju posadzki - inna będzie w mokrym pomieszczeniu (np. w kuchni czy łazience), a inna na zewnątrz domu (na przykład na tarasie). Nie każda też zaprawa nadaje się pod płytki ceramiczne.

Zaprawy cementowe - charakterystyka

Zaprawy cementowe są odporne na zawilgocenie i wytrzymałe. Umożliwiają układanie posadzki po 7-28 dniach; jeśli są szybkowiążące (szybko twardnieją) - po upływie 2-3 dni.

Warstwy cementowe bez specjalnych dodatków, np. emulsji uelastyczniającej, są wrażliwe na działanie podwyższonej temperatury (mogą pękać i kruszyć się pod jej wpływem), przez co rezygnuje się z nich w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

Zaprawy cementowe można stosować wewnątrz domu, a jeśli są mrozoodporne - również na zewnątrz.

Zaprawy gipsowe - charakterystyka

Mają dobre właściwości mechaniczne i są odporne na działanie podwyższonej temperatury, dlatego nadają się na ogrzewanie podłogowe. Wiążą szybciej niż zwykłe zaprawy cementowe - można przyjąć, że warstwa grubości jednego centymetra osiąga pełną wytrzymałość po siedmiu dniach.

Zapraw gipsowych nie należy stosować w pomieszczeniach wilgotnych ani na zewnątrz budynku. Ze względu na korozyjne działanie gipsu na stal wszystkie elementy stalowe, które będą miały bezpośredni kontakt z taką wylewką, należy odpowiednio zabezpieczyć.

Jakie powinno być podłoże pod wylewkę samopoziomującą?

Podłoże, na którym będzie ułożona zaprawa samopoziomująca, powinno być odpowiednio wytrzymałe, szorstkie, suche i czyste - zapraw nie należy układać na podłożu, które się kruszy, ugina albo jest zatłuszczone, gładkie lub wilgotne. Ewentualne ubytki trzeba wypełnić specjalną zaprawą do napraw, masy samopoziomujące nie służą bowiem do niwelowania dużych nierówności. Na koniec z podłoża trzeba usunąć kurz i pył.

Przed ułożeniem warstwy masy samopoziomującej podłoże trzeba zagruntować preparatem wyrównującym jego chłonność i zwiększającym przyczepność nowej warstwy. Gruntowanie zapobiega zbyt szybkiemu wysychaniu zaprawy (uniemożliwia raptowne odciąganie z niej wody), a także ułatwia je poziomowanie (zaprawa lepiej się rozpływa).

Wylewanie masy, czyli układanie zaprawy

Zaprawa przygotowana do wylania powinna mieć ciekłą konsystencję, sucha mieszanka masy samopoziomującej wymaga więc połączenia ze ściśle określoną porcją wody (odpowiednia proporcja składników jest podana przez producenta na opakowaniu).

Nie można jednak dodać jej zbyt dużo, bo warstwa wyrównująca podłoże będzie miała obniżoną wytrzymałość, łatwo więc może popękać.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Gotową zaprawę wylewa się, np. z wiadra, wzdłuż ściany najbardziej oddalonej od wejścia. Jeżeli wyrównywana powierzchnia jest duża (np. w całym domu), zaprawę można przygotować i wylewać za pomocą agregatu.

Wylaną zaprawę rozprowadza się długą metalową pacą lub specjalną listwą zgarniającą z wysuwanymi bolcami dystansowymi.

Kontrolowanie jej grubości i poziomu ułatwiają zaznaczone wcześniej na ścianach punkty wysokościowe. Warstwa wylewki nie może być cieńsza od minimalnej ani grubsza od maksymalnej podanej przez producenta na opakowaniu.

Uwaga! Z wylewki samopoziomującej nie da się uformować spadku, np. w kierunku wpustu podłogowego w pralni.

Podczas mieszania zaprawy samopoziomującej dostaje się do niej powietrze, zbyt szybkie mieszanie może nawet spowodować jej spienienie. W ułożonej masie pęcherzyki powietrza unoszą się ku górze.

Jeśli zostaną w twardniejącej zaprawie, warstwa pod posadzką okaże się mało wytrzymała. Wylewki samopoziomujące trzeba więc odpowietrzać, przeciągając po ich powierzchni wałkiem kolczastym lub wałkiem siatkowym.

Świeżo wykonana wylewka nie może być narażona na działanie promieni słonecznych ani na przeciągi, gdyż mogłoby to powodować zbyt szybkie wysychanie i pękanie.

Bożena Modzelewska
fot. otwierająca: forum.budujemydom.pl

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

04 Gru 2011, 14:05

i używał ktoś tej masy samopoziomującej z podanych wyżej firm?

time image

29 Paź 2011, 14:49

Widać Uzin, codex i sporo zaoferowali mniej za wykorzystanie ich produktów :P

time image

Gość wykonawca

26 Paź 2011, 17:41

Wylewki które proponujecie w artykule nie nadają się pod posadzki drewniane, np. pod deskę podłogową, są po prostu za słabe. Przestańcie pisać o markach które występują wyłącznie w marketach i nie mają nic wspólnego z dobrej jakości masą samopoziomującą. Poszperajacie ...

time image

Gość maro

25 Mar 2009, 21:00

ile potrzeba workow zaprawy samopoziomujacej wylewanej na styropian w pomieszczeniu o 20m i jak grubo ja wylewac?

time image

25 Lis 2008, 09:01

Układanie płytek ceramicznych na drewnianej podłodze jest zawsze ryzykowne, gdyż drewno "pracuje" pod wpływem zmian wilgotności, a w przypadku długotrwałego zawilgocenia i braku wentylacji podpodłogowej może dojść do jego butwienia. Najlepiej więc zdjąć drewnianą posadzkę i ...

time image

Gość tomek

22 Lis 2008, 08:02

Jakiej wylewki mam uzuc pod płytki dokładnie pod gres jesli podłoga jest drewniana

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje