Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Co należy wiedzieć o wylewce samopoziomującej?

Stworzenie idealnie gładkiego podkładu znacznie ułatwia późniejsze wykończenie podłogi, zapewniając jednocześnie większą trwałość posadzki oraz jej efektowny wygląd. Aby cieszyć się pozbawionym nierówności podłożem, warto sięgnąć po profesjonalne materiały budowlane, do których zaliczają się m.in. wylewki samopoziomujące. Sprawdź, jakie są ich podstawowe rodzaje, dowiedz się, dlaczego warto z nich korzystać i poznaj podstawowe zasady aplikacji.

Co należy wiedzieć o wylewce samopoziomującej?
KREISEL Technika Budowlana Systemy ociepleń i termorenowacji
www.kreisel.pl
KREISEL Technika Budowlana Systemy ociepleń i termorenowacji
Dane kontaktowe:
801 081 991, 61 846 79 00
Szarych Szeregów 26, 60-462 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak idealnie wyrównać podłogę?
  • Czym jest wylewka samopoziomująca?
  • Jakie są rodzaje rodzaje wylewek samopoziomujących?
  • Czy do wylewki potrzeba specjalisty??

Sposób na idealnie równą powierzchnię podłogi

Prawidłowe wykonanie tradycyjnej wylewki podłogowej wymaga doświadczenia, umiejętności oraz bardzo dużej precyzji. Szczególną uwagę należy zwracać na odpowiednie ustawienie listew prowadzących - nawet najdrobniejsze ich przesunięcie może zaburzyć poziom wylanej posadzki. Jednocześnie, każda korekta wymaga wielokrotnego sprawdzania, a sama praca wykonywana jest w niewygodnej pozycji.

Alternatywą dla standardowych jastrychów są masy samopoziomujące, nazywane również zaprawami wyrównującymi lub niwelującymi. Dzięki nim możesz uzyskać idealnie gładką, wolną od nierówności powierzchnię, znacznie skracając czas potrzebny do wykonania podkładu.

Czym jest wylewka samopoziomująca?

Omawiane produkty dostępne są dziś w ofercie większości liczących się producentów materiałów budowlanych - w internetowym sklepie marki Kreisel znajdziesz szeroki wybór jastrychów oraz gotowych mas wyrównujących, które wystarczy rozmieszać z wodą. Wylewka samopoziomująca to kategoria obejmująca cementowe podkłady wyrównujące, które same rozpływają się po powierzchni, przy okazji mocno wiążąc z podłożem.

Jej wykonywanie nie wymaga ścisłego kontrolowania poziomu ani ustawiania listew prowadzących, a dodatkowym powodem, dla którego tego rodzaju chemia cieszy się popularnością, jest brak konieczności wykonywania zbrojeń i przerw dylatacyjnych.

Podkłady o właściwościach samoniwelujących doskonale sprawdzają się również w pomieszczeniach z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym.

Rodzaje wylewek samopoziomujących

Wybór produktów, które pozwalają na samoczynne poziomowanie podłoża, jest obecnie niezwykle szeroki, co sprawia, że wiele osób zastanawia się, jakiej wylewki samopoziomującej użyć do wykonania posadzki. Odwiedzając sklep Kreisel , masz do wyboru przede wszystkim masy cementowe oraz anhydrytowe.

Anhydryt, czyli odmiana gipsu ze względu na swoje właściwości, doskonale sprawdza się przy budowie posadzek o grubości od 2 do 70 mm. Tworzone na jego bazie podkłady wyrównujące mogą być stosowane jako podłoże pod:

  • glazurę, terakotęigres,
  • kamieńnaturalny,
  • parkietlubdeskipodłogowe,
  • panele,
  • wykładziny.

Podobne właściwości mają też wylewki cementowe, które dodatkowo mają większą odporność na działanie wody. Świetnie będą się sprawdzać w łazienkach czy kuchniach. Wszystkie odznaczają się wysoką wytrzymałością, umożliwiając stworzenie idealnie gładkiej i wytrzymałej struktury nawet przy kilkumilimetrowych warstwach.

Szczególną popularnością cieszą się materiały budowlane o właściwościach szybkoschnących – ich zastosowanie pozwala wchodzić na posadzkę już po 2 godzinach od wylania oraz kontynuować prace po 24 godzinach.

Z kolei wylewka samopoziomująca grubowarstwowa to rozwiązanie, po które warto sięgnąć w sytuacji, gdy posadzka posiada widoczne ubytki. W takich produktach maksymalna grubość może sięgać nawet 10 cm.

Stosuje się ją jako warstwę wyrównawczą, jednak równie dobrze sprawdza się jako samodzielny podkład podłogowy. Jest produkowana na bazie cementu i podobnie jak produkty cienkowarstwowe, może być stosowana pod większość materiałów wykończeniowych, w tym także na ogrzewanie podłogowe.

Możesz wyrównać powierzchnię podłogi samodzielnie!

Posadzkę przy użyciu masy samoniwelującej możesz wykonać samodzielnie - nie jest to trudne i nie wymaga wielkiego doświadczenia w pracach budowlanych. Warto jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym prace będą przebiegać sprawniej, a Ty będziesz cieszyć się ich efektom przez wiele lat.

Zacieranie podłogi. fot. Kreisel
Zacieranie podłogi. fot. Kreisel
  1. Niezależnie od tego, jaka wylewka samopoziomująca będzie odpowiednia do Twojego domu lub mieszkania, przed jej aplikacją dokładnie oczyść podłoże oraz zagruntuj je specjalnym preparatem.
  2. Wykonaj szczeliny dylatacyjne wzdłuż ścian oraz na posadzce, jeśli jej powierzchnia przekracza 50 m2.
  3. Przygotowując masę, kieruj się instrukcją producenta.
  4. Nakładanie zaprawy zaczynaj od ściany znajdującej się najdalej od drzwi.
  5. Nie prowadź prac w temperaturze poniżej +5 ani powyżej +25ºC.
  6. Po wylaniu produktu wykonaj jego odpowietrzenie za pomocą siatkowego lub kolczastego wałka.

Materiały budowlane, które ułatwią wykonanie wylewki

Zarówno gotowe podkłady wyrównujące anhydrytowe i grubowarstwowe, jak i wszystko, co niezbędne do ich wykonania znajdziesz w internetowym sklepie Kreisel. Sięgnij po sprawdzone materiały budowlane w najlepszych cenach i przygotuj się na remont swojego domu lub mieszkania!

Źródło i zdjęcia: Kreisel