Ten sztuczny kamień był popularny za czasów PRL-u. Teraz powraca do łask

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Ten sztuczny kamień był popularny za czasów PRL-u. Teraz powraca do łask

Lastryko to rodzaj sztucznego kamienia, który był chętnie stosowany za czasów PRL-u, ale aktualnie znowu powrócił do łaski. Projektanci i architekci wnętrz ponownie dostrzegli ogromne możliwości tego materiału i docenili jego piękno, a lastryko znowu zaczęto stosować na podłogach, parapetach, czy blatach. Dlaczego warto wybrać podłogi lastryko? Jak dbać o podłogi lastryko? Podłoga lastryko - cena, malowanie i inne informacje.

aktualizacja: 2023-10-04 07:49:52
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jakie są wady i zalety lastryko?
 • Lastryko na podłogę – o czym pamiętać?
 • Do jakiego wnętrza pasuje wzór lastryka?
 • Z czym połączyć we wnętrzu lastryko?
 • Czy lastryko nadaje się na taras?
 • Jak dbać o podłogę z lastryko?
 • Jak malować podłogę z lastryko?
 • Ile kosztuje podłoga z lastryko?

Wady i zalety lastryko

Lastryko to bardzo trwały i wytrzymały materiał, który często jest wykorzystywany w przestrzeni publicznej i w strefie zewnętrznej, ale z powodzeniem można go zastosować w domach prywatnych. Jakie jeszcze zalety ma lastryko?

 • Duży wybór wzorów i kolorów.
 • Ciekawy wygląd.
 • Trwałość.
 • Możliwość odnowienia.
 • Łatwa pielęgnacja.
 • Duże możliwości aranżacyjne.

Do wad można zaliczyć fakt, że zalanie lastryko kolorową cieczą, może doprowadzić do przebarwień, dlatego niezbędne jest zaimpregnowanie powierzchni.

Lastryko na podłogę - o czym pamiętać?

Lastryko nazywane też terazzo to mieszania cementu białego i twardego kamienia, więc jakość i wygląd zależy głównie od rodzaju użytego kamienia i proporcji składników.

Duże znaczenie ma też grubość gresu i jakość użytego cementu. Podłoga z lastryko jest przede wszystkim trwała, odporna na zarysowania i niezwykle wytrzymała, dlatego wciąż chętnie wykorzystywana jest w przestrzeni publicznej, gdzie pojawia się wiele osób.

Należy pamiętać, że pod lastryko stosuje się podkład podłogowy, dodatkowo prawidłowy montaż terazzo wymaga stworzenia przerw dylatacyjnych, a po instalacji posadzka powinna „odpoczywać” ok. 4 tygodnie.

Dopiero po tym czasie podłoga z lastryko może być wyszlifowana, wypolerowana i zaimpregnowana.

Lastryko to materiał chłodny, dlatego chcąc dodać wnętrzu nieco przytulności, warto zastosować drewno.
Lastryko to materiał chłodny, dlatego chcąc dodać wnętrzu nieco przytulności, warto zastosować drewno. (fot. Adobe Stock)

Do jakiego wnętrza pasuje wzór lastryka?

Lastryko można wykorzystać praktycznie we wszystkich pomieszczeniach zarówno w formie gresu, jak i innych materiałów ze wzorem lastryka.

Coraz większą popularnością cieszą się okładziny lastryko, podłoga winylowa lastryko, umywalki, a nawet dekoracje z lastryko np. wazony, czy donice.

Wzór ten sprawdzi się praktycznie we wszystkich stylach, ale najlepiej pasuje do wnętrz klasycznych i retro. Terazzo polerowane na wysoki połysk może być ciekawym akcentem we wnętrzu nowoczesnym lub glamour.

Z czym połączyć we wnętrzu lastryko?

Terazzo świetnie łączy się z wszystkimi kamieniami jak: granit, marmur i łupek. Można też go łączyć z płytkami ceramicznymi matowymi i w połysku.

Trzeba jednak pamiętać, że lastryko to materiał chłodny, dlatego chcąc dodać wnętrzu nieco przytulności, warto zastosować też drewno lub ciepłe, miękkie tkaniny.

Jak widać, terazzo to wdzięczny materiał, który dobrze komponuje się z większością innych materiałów, a w zależności od zastosowanego połączenia, można uzyskać bardzo różnorodne efekty.

Coraz większą popularnością cieszą się okładziny lastryko, które umieścić można na podłodze i na ścianach.
Coraz większą popularnością cieszą się okładziny lastryko, które umieścić można na podłodze i na ścianach. Wzór ten sprawdzi się w każdym wnętrzu, np. w łazience. (fot. Adobe Stock)

Lastryko na taras i balkon

Podłoga z lastryko jest bardzo wytrzymała, odporna na uszkodzenia i mrozoodporna, a dodatkowo nie przepuszcza wody. To oznacza, że lastryko doskonale nadaje się na taras, balkon, czy nawet podjazd.

Terazzo sprawdzi się też do pokrycia schodów zewnętrznych. Warto jednak wybierać piaskowane lub teksturowane płyty tarasowe, które pod wpływem wody, czy mrozu nie będą śliskie.

Jak dbać o podłogę z lastryko?

Podstawą pielęgnacji jest regularne sprzątanie podłogi, co pozwoli pozbyć się zabrudzeń (np. piasku, a zimą soli), które mogą uszkodzić powierzchnię.

Należy zadbać o regularne odkurzanie podłogi, a także mycie, którego częstotliwość należy dopasować do potrzeb. Do mycia podłóg można użyć wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub płynu na bazie alkoholu.

Większe zabrudzenia można usunąć za pomocą papki stworzonej z sody i wody, którą nakłada się na plamę, a po 15 minutach usuwa.

Mocno zniszczoną podłogę można naprawić, uzupełniając powstałe ubytki, szlifując, a na koniec polerując powierzchnię, która zyska piękny wygląd.

Lastryko można łatwo odnowić, a przy okazji zupełnie zmienić jej wygląd i wydłużyć żywotność o kilka lat poprzez malowanie.

Podłoga lastryko - malowanie krok po kroku

Malowanie podłogi lastryko nie jest trudne, ale wymaga użycia odpowiedniej farby. Najlepsze będą farby do betonu, które charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne.

Jak przebiega samo malowanie? Dokładnie tak samo, jak w przypadku ścian, a więc najpierw należy uzupełnić ewentualne ubytki i oczyścić powierzchnię, a następnie zagruntować powierzchnię.

Na koniec wystarczy pomalować podłogi, nakładając 2 lub 3 warstwy zgodnie ze wskazaniami producenta.

Ile kosztuje podłoga z lastryko?

Ważną kwestią jest również cena podłogi lastryko, która może być bardzo różna w zależności od rodzaju i jakości materiału.

Oczywiście nie warto wybierać najtańszych rozwiązań, gdyż nie będą one tak trwałe, jak lepsze rozwiązania, które zachowują trwałość nawet przez 50 lat.

Szczególną uwagę na trwałość materiału należy zwrócić, wybierając terazzo na taras i w miejscach publicznych, gdzie lastryko będzie narażone na szybkie zniszczenie.

Jak jest cena lastryko? Koszt waha się od 60 do 250 zł za metr kwadratowy.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

Fot. otwierająca: Adobe Stock

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!