Jak ułożyć gres na nierównej podłodze? Czy skucie wylewki jest konieczne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak ułożyć gres na nierównej podłodze? Czy skucie wylewki jest konieczne?

Chciałem ułożyć w kuchni płytki gresowe, ale okazało się że podłoga jest bardzo nierówna - odchylenia od poziomu sięgają 2,5 cm. Wylewka podłogowa jest w dobrym stanie, bez pęknięć, ale nie chcę jej wyrównywać przez dodanie kolejnej warstwy, bo przy wejściu do kuchni powstanie wysoki próg. Czy konieczne jest skucie całej wylewki i wykonanie jej na nowo?

Odpowiedź eksperta: Oczywiście, skucie całej warstwy jastrychu umożliwi ułożenie go na nowo, w odpowiedniej grubości i tym razem równo. Jednak to rozwiązanie najbardziej kłopotliwe i najbardziej pracochłonne. Niekiedy można trafić na niespodziewane utrudnienia, gdy nie znamy konstrukcji podłogi. Warstwa posadzkowa może bowiem przykrywać np. odpady budowlane bądź ściśle przylegać do konstrukcji stropowej z wypełnieniem pustakami, które przy kuciu narażone są na uszkodzenie.

Przed podjęciem decyzji o sposobie wyrównania podłogi - jeśli nie wiemy co się pod nią kryje - warto przeprowadzić próbne odwierty. Orientacyjnie o grubości warstwy podłogowej dowiemy się, nawiercając podłogę wiertłem widiowym o średnicy 10 mm w kilku miejscach. Na podstawie oporu stawianego podczas pracy określimy twardość i grubość podkładu niższych warstw. Dokładniejsze informacje o budowie podłogi uzyskamy wykorzystując do wiercenia wiertło koronowe średnicy 25-35 mm, które pozwoli na pozyskanie rdzenia odpowiadającego przekrojowi warstw podłogowych. To też należy zrobić w kilku miejscach. Na podstawie uzyskanych przekrojów możemy zdecydować, czy stare podłoże można będzie względnie łatwo usunąć, czy lepiej przyjąć inną metodę wyrównania.

Zależnie od rozkładu i wielkości nierówności możliwe jest też inne rozwiązanie - wyrównanie podłoża metodą frezowania. Taką usługę oferują wyspecjalizowane firmy dysponujące sprzętem bezpyłowym. Na niewielkiej powierzchni do "frezowania" można wykorzystać np. bruzdownicę lub szlifierkę kątową z tarczą diamentową. Wówczas gęsto, na krzyż, nacina się rowki i zbija pozostałości betonu. Problemem będzie jednak intensywne pylenie przy nacinaniu, jeśli nie użyjemy odciągu. Po takim zabiegu podłoga może wymagać wyrównania cienką warstwą wylewki samorozlewnej. Ewentualnie, jeżeli nierówności nie będą większe niż 0,5 cm, zniweluje je warstwa kleju do płytek. Przed ich przyklejeniem podłoże powinniśmy starannie odpylić i zagruntować.

 

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Podłoże pod płytki powinno być spoiste, wolne od pyłu i równe. Warstwą kleju nie powinno się korygować różnic większych niż 0,5 cm. (fot. Ceresit)

Dodaj komentarz

time image
time image
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje