Czym pokryć betonowe schody zewnętrzne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czym pokryć betonowe schody zewnętrzne?

Wybraliśmy gresowe płytki na pokrycie betonowych schodów zewnętrznych, ale glazurnik twierdzi, że to złe rozwiązanie i powinniśmy kupić specjalne płytki schodowe z kapinosem. Czy rzeczywiście są one konieczne?

aktualizacja: 2020-03-10 10:05:37

Odpowiedź eksperta: Pod względem użytkowym oba rozwiązania są prawidłowe. Płytki schodowe z kapinosem, czyli noskiem zamykającym brzeg każdego kafelka, łatwiej się układa, tworzą jednolitą powierzchnię, ale są znacznie droższe od gresowych. Te dla odmiany oferowane są w znacznie bogatszym asortymencie wielkości, wzorów i kolorów.

Ułożenie płytek prostych na schodach wymaga zamontowania listew krawędziowych, zamykających brzeg opłytkowania oraz chroniących je przed wyszczerbieniem. Do tego celu nadają się tylko listwy aluminiowe, mosiężne bądź ze stali nierdzewnej. Ich kształt i wielkość profilu dobiera się do grubości płytek. Listwy w narożach lepiej zgiąć, po precyzyjnym nacięciu, niż łączyć z dwóch przyciętych części, pozostawiając na styku szczelinę umożliwiająca wnikanie wody. Listwy przykleja się przed ułożeniem płytek, w taki sposób, aby nie wystawały nad płaszczyznę pokrycia. Przy wykańczaniu powierzchni podstopnic zabezpiecza się je przed zabrudzeniem i uszkodzeniem taśmą ochronną.

Typowe płytki schodowe nie wymagają użycia listew, bo wykończeniem brzegu stopnia jest płytka z kapinosem. Elementy mocuje się na klej, a fugi wypełnia spoiną.

W obu wariantach układanie zaczyna się zawsze od góry. Najpierw przykleja się płytki do podstopni, a potem stopni. Zaprawę klejową nanosi się pacą zębatą na podłoże i na spód każdej płytki. Każdy kafelek dociskamy, by klej wypełnił cała ich powierzchnię, bez wolnych przestrzeni, dzięki temu pod płytkami nie zbiera się woda i okładzina trwale przylega do betonu. Fugi powinny mieć od 8 do 14 mm szerokości, ustalanej za pomocą krzyżyków dystansowych.

Jeśli na stopniach układa się płytki z kapinosem, kleju nie nanosi się na pionową stronę noska stopnicy.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Listwy krawędziowe do wykańczania stopni schodów. (fot. Profilpas)

Dodaj komentarz

time image
time image
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!