Posadzki z kamienia i ceramiki
Twarde i trwałe płyty z gresu lub terakoty są odporne na ścieranie, środki chemiczne, wilgoć. Łatwo je utrzymywać czyste. Dobrze przewodzą ciepło, więc nadają się nad ogrzewanie podłogowe. Do salonu polecane są wersje o co najmniej średniej klasie ścieralności i wyglądzie pasującym do obranego wystroju. Kafle o podłużnym kształcie desek (ułożone dłuższym bokiem równolegle do linii wiodącej od wejścia) optycznie wydłużają wnętrze, takie o fakturze imitującej drewno zapewniają wrażenie większej przytulności reprezentacyjnego pomieszczenia, natomiast duże, kwadratowe i polerowane dodają mu elegancji.
Ułożenie posadzki z kamienia (granitu, marmuru, trawertynu, bazaltu itp.) to inwestycja ponadczasowa, na kilka pokoleń. Nie jest tania, za to gwarantuje długowieczność dzięki wysokiej odporności na ścieranie i niskiej nasiąkliwości materiału (tej ostatniej właściwości nie wykazuje marmur, dlatego trzeba go zaimpregnować). W fabryce powierzchnię płyt poleruje się, uzyskuje gładką matową lub surową z chropowatą strukturą (warto dobrze przemyśleć użycie odmiany z porami i wżerami, gdyż zbiera się w nich brud, który trudno usunąć).
Montaż. Elementy przykleja się elastyczną zaprawą. Powinno się nią przykryć całe podłoże (czasem także spód płytki) przy pomocy pacy zębatej. Podłoże (podkład) musi być suche, równe, odpylone. Po 24 godzinach można wykończyć fugi (elastyczną zaprawą).