Jak przebiega montaż paneli winylowych i na co zwrócić uwagę w trakcie pracy?

Jak przebiega montaż paneli winylowych i na co zwrócić uwagę w trakcie pracy?

Montaż paneli winylowych w systemie pływającym to proces dostępny dla każdego, pozwalający na szybką metamorfozę wnętrza. Kluczowe jest przygotowanie podłoża - musi być czyste, równe i suche. Istotny jest wybór odpowiedniego podkładu, najlepiej poliuretanowo-mineralnego (PUM) z zintegrowaną folią paroizolacyjną. Odpowiednio dobrany podkład pod panele zwiększa komfort użytkowania i wydłuża żywotność całej podłogi nawet ośmiokrotnie.

Wybierając panele, warto zainwestować w modele z twardym rdzeniem mineralnym (SPC), które są odporne na zmiany temperatury i umożliwiają łatwy montaż bez ryzyka uszkodzenia. Ich stabilność wymiarowa eliminuje potrzebę dodatkowej dylatacji, nawet na dużych powierzchniach do 200 m², co skraca czas pracy.

Podczas układania paneli pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępu dylatacyjnego od ścian, który wynosi 5 mm, a na większych powierzchniach (powyżej 200 m2) - 10 mm. Paneli nie montujemy na stałe, ale łączymy je systemem na klik, co eliminuje potrzebę użycia klejów. Intuicyjność montażu, wspierana przez wybór paneli z łatwym systemem łączenia (jak np. 5G Valinge) umożliwia samodzielne wykonanie pracy. Do cięcia paneli wystarczy nożyk, co dodatkowo ułatwia układanie.

Podsumowując, właściwe przygotowanie i wybór materiałów zapewniają bezproblemowy montaż paneli winylowych, który przyniesie długotrwałe i estetyczne rezultaty. Zastosowanie się do tych wskazówek pozwoli cieszyć się piękną i trwałą podłogą.

Rafał Cieśla
Floor Expert marki ARBITON
Na zdjęciu otwierającym: Panele winylowe najczęściej układa się na podkładzie i nie przykleja do podłoża, tylko łączy na klik - tak, jak panele laminowane. Montaż jest bardzo prosty i można go wykonać bez pomocy specjalistów. (fot. Arbiton (Decora))

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz