Panele laminowane vs. panele winylowe: co wybrać?

Panele laminowane vs. panele winylowe: co wybrać?

W dzisiejszych czasach, poszukiwanie alternatywy dla tradycyjnych materiałów posadzkowych, takich jak drewno czy kamień, prowadzi nas do innowacyjnych rozwiązań, oferowanych przez panele laminowane i winylowe. Zgłębiamy świat tych dwóch popularnych wyborów, które łączą w sobie estetykę naturalnych surowców z wyjątkową trwałością i funkcjonalnością.

W artykule przybliżamy skład, zalety, a także kluczowe informacje dotyczące montażu i eksploatacji paneli laminowanych i winylowych. Analizujemy, jak panele laminowane, dzięki swojej strukturze i wykończeniu, odpowiadają na potrzeby osób poszukujących estetycznych i łatwych w utrzymaniu rozwiązań.

Z kolei panele winylowe wyróżniają się niezwykłą odpornością na wilgoć oraz uszkodzenia, stając się odpowiedzią na wyzwania współczesnego życia. Artykuł ten jest przewodnikiem po świecie nowoczesnych posadzek, który pomoże dokonać świadomego wyboru, zgodnego z indywidualnymi potrzebami i stylem życia każdego z nas.

Posadzki z materiałów drewnopochodnych i tworzyw sztucznych

1. Panele laminowane
Panele laminowane na wierzchu mają warstwę dekoracyjną (laminat) z tworzywa sztucznego lub papieru, która doskonale imituje drewno, kamień, ceramikę (i inne). Rdzeń tego materiału stanowi twarda płyta HDF (ewentualnie MDF), spód laminat albo wzmocniony papier. Taka budowa sprawia, że panele są dość odporne na uszkodzenia (tj. plamy, wgniecenia, promieniowanie UV) i łatwo je wyczyścić, jednak ich wierzchniej części (laminatu) nie można cyklinować ani odnawiać. Ze względu na tę ostatnią właściwość, podczas dobierania wariantu trzeba kierować się klasą użyteczności i ścieralności. Przyjmuje się, że w salonie dobrze sprawdzą się elementy klasy przynajmniej 22 AC2, a na traktach komunikacyjnych klasy od 23 AC3 do 33 AC5.

Montaż. Można go wykonać samodzielnie, sposobem na klik, bez użycia kleju, późniejszego cyklinowania i lakierowania. W celu wygłuszenia odgłosu kroków, pod panelami należy ułożyć maty wyciszające.

2. Panele winylowe
Obecnie panele winylowe słusznie przejmują palmę pierwszeństwa. Właściciele domów i architekci wnętrz coraz częściej po nie sięgają, gdyż cechuje je większa trwałość i funkcjonalność, w porównaniu z popularnymi laminatami i wyrobami z drewna. Są od nich odporniejsze na wilgoć, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne (dzięki elastycznej powłoce z winylu). Niektóre współczesne wersje zawierają wyjątkowo trwały lity rdzeń (np. wykonany na bazie minerałów i nowoczesnych polimerów), który świetnie przewodzi ciepło. W porównaniu z panelami laminowanymi są też znacznie cichsze (dzięki zastosowaniu od spodu korka), mają powierzchnię antypoślizgową, antystatyczną i przyjemniejszą dla stóp, którą na dodatek można poddawać renowacji poprzez wykonanie powłoki poliuretanowej lub polimero-akrylowej. Produkty te wyróżnia największa liczba wzorów i kolorów - wierzchnia część (tzw. dekor) może w najdrobniejszych szczegółach naśladować dowolny surowiec.

Montaż. Najczęściej na klik, jako tzw. posadzka pływająca, bez kleju. Ale są też odmiany przyklejane do podkładu.

Uwaga! Ze względu na niewielką grubość większości paneli (3 mm, 4,5 mm, bądź 6 mm), podkład musi być równy, wypoziomowany i gładki.

Dowiedz się więcej o panelach podłogowych ➡️ Cechy charakterystyczne paneli podłogowych

Redakcja BD
fot. otwierająca: DECORA (ARBITON)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz