Posadzki z materiałów drewnopochodnych i tworzyw sztucznych
1. Panele laminowane
Panele laminowane na wierzchu mają warstwę dekoracyjną (laminat) z tworzywa sztucznego lub papieru, która doskonale imituje drewno, kamień, ceramikę (i inne). Rdzeń tego materiału stanowi twarda płyta HDF (ewentualnie MDF), spód laminat albo wzmocniony papier. Taka budowa sprawia, że panele są dość odporne na uszkodzenia (tj. plamy, wgniecenia, promieniowanie UV) i łatwo je wyczyścić, jednak ich wierzchniej części (laminatu) nie można cyklinować ani odnawiać. Ze względu na tę ostatnią właściwość, podczas dobierania wariantu trzeba kierować się klasą użyteczności i ścieralności. Przyjmuje się, że w salonie dobrze sprawdzą się elementy klasy przynajmniej 22 AC2, a na traktach komunikacyjnych klasy od 23 AC3 do 33 AC5.
Montaż. Można go wykonać samodzielnie, sposobem na klik, bez użycia kleju, późniejszego cyklinowania i lakierowania. W celu wygłuszenia odgłosu kroków, pod panelami należy ułożyć maty wyciszające.
2. Panele winylowe
Obecnie panele winylowe słusznie przejmują palmę pierwszeństwa. Właściciele domów i architekci wnętrz coraz częściej po nie sięgają, gdyż cechuje je większa trwałość i funkcjonalność, w porównaniu z popularnymi laminatami i wyrobami z drewna. Są od nich odporniejsze na wilgoć, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne (dzięki elastycznej powłoce z winylu). Niektóre współczesne wersje zawierają wyjątkowo trwały lity rdzeń (np. wykonany na bazie minerałów i nowoczesnych polimerów), który świetnie przewodzi ciepło. W porównaniu z panelami laminowanymi są też znacznie cichsze (dzięki zastosowaniu od spodu korka), mają powierzchnię antypoślizgową, antystatyczną i przyjemniejszą dla stóp, którą na dodatek można poddawać renowacji poprzez wykonanie powłoki poliuretanowej lub polimero-akrylowej. Produkty te wyróżnia największa liczba wzorów i kolorów - wierzchnia część (tzw. dekor) może w najdrobniejszych szczegółach naśladować dowolny surowiec.
Montaż. Najczęściej na klik, jako tzw. posadzka pływająca, bez kleju. Ale są też odmiany przyklejane do podkładu.
Uwaga! Ze względu na niewielką grubość większości paneli (3 mm, 4,5 mm, bądź 6 mm), podkład musi być równy, wypoziomowany i gładki.