Panele podłogowe - zalety i wady
Bez trudu można dopasować ich rodzaj do każdego wnętrza, również do salonu. Nawet do łazienek można znaleźć odporne na wilgoć panele winylowe. Są tańsze od parkietów i prostsze od nich w obsłudze – i na etapie montażu (można po nich chodzić od razu po ułożeniu), i potem, w eksploatacji (wystarczy je tylko przecierać wilgotnym mopem i zamiatać). W dodatku niektóre panele (nie wszystkie!) nadają się do zastosowania na ogrzewaniu podłogowym!
Ich wadą jest natomiast kiepska izolacja akustyczna. Można ją zniwelować przez podłożenie pod nie wyciszającej warstwy korka lub pianki. Poza tym mają silne właściwości elektrostatyczne, co oznacza, że np. przyciągają kurz. To poważna wada w domach alergików.
Rodzaje paneli podłogowych
Najpowszechniejsze są panele laminowane – tanie, występujące w wielu rodzajach i łatwe w codziennej obsłudze. Składają się z czterech warstw. Dolna, wykonana z laminatu bądź specjalnie wzmocnionego papieru, przesądza o stabilności kształtu paneli. Potem jest warstwa nośna, ze sprasowanych włókien drewna, która z kolei odpowiada za przenoszenie obciążeń. Trzecia jest warstwa dekoracyjna – ją wybieramy, kierując się własnym gustem i wystrojem salonu. Panel wieńczy zaś warstwa żywicy melaminowej lub ovelay. Chroni ona przed uszkodzeniami i słońcem. Ważną cechą paneli jest odporność na ścieranie. Wyraża się ją oznaczeniami od AC1 do AC6. Do salonu pasować będą te z AC3 i AC4.
Efektowniejsze i bardziej wytrzymałe (można je kilkakrotnie cyklinować) są panele drewniane. Różnią się od laminowanych budową. Na spodzie mają drewnianą sklejkę, wyżej – płytę HDF (drewnopochodną) albo deszczułki z litego drewna, na wierzchu – twarde drewno gatunków europejskich, pokryte lakierem, woskiem lub olejem.
Należy też wspomnieć o relatywnie mało jeszcze rozpowszechnionych panelach winylowych, wykonanych z – od spodu – korka, płyty HDF i dekoracyjnej warstwy winylu pokrytego przezroczystym PVC. Panele te są wyjątkowo cienkie, można je porównać do wysokiej klasy, ulepszonego linoleum, które imituje rozmaite nawierzchnie. Są wodoodporne i można je stosować nawet w łazienkach.
![]() |
Podłogi winylowe sprawdzą się nie tylko w salonie, lecz nawet w łazience. (fot. Dekorian) |
Jak układać panele podłogowe?
Początek układania paneli w salonie jest podobny jak przy parkietach. Zaczynamy od czterdziestoośmiogodzinnej aklimatyzacji i zadbania o odpowiedni klimat pomieszczenia – temperatura przynajmniej 18°C, wilgotność na poziomie 40–65%. Kiedy te warunki są spełnione, można kłaść podłoże – folię paroizolacyjną i piankę albo matę podkładową, a na nie panele.
Warto zwracać uwagę na takie szczegóły, jak to, by ostatni rząd paneli miał przynajmniej 5 cm i całość była prowadzona prostopadle do okna, dzięki czemu miejsca łączeń nie będą się aż tak rzucać w oczy. Trzeba też uwzględnić ok. 10-milimetrowe odstępy dylatacyjne przy ścianach.
![]() |
Chcącym spróbować ułożyć panele samodzielnie proponujemy lekturę artykułu: Układanie paneli - krok po kroku |
Panele laminowane - układanie krok po kroku
Zobaczcie genialny film reklamowy Swiss Krono: w rolach głównych Tomasz Kammel oraz pani Ewelina, właścicielka szkoły tańca
Agnieszka Zygmunt
fot. otwierająca: Swiss Krono
Zdaniem naszych Czytelników
Gość kasiakk
13 Lip 2017, 07:21
Dużo lepszym wyborem jest podłoga drewniana, która o wiele dłużej wytrzyma niż takie zwykłe panele.