Cechy charakterystyczne paneli podłogowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Cechy charakterystyczne paneli podłogowych

Do niedawna mogły uchodzić za „drewno dla ubogich”. To się jednak zasadniczo zmieniło. Od bogactwa wzorów i wielkości paneli może zakręcić się w głowie. W dodatku dzisiaj produkowane panele są trwałe i estetyczne.  

Panele podłogowe - zalety i wady

Bez trudu można dopasować ich rodzaj do każdego wnętrza, również do salonu. Nawet do łazienek można znaleźć odporne na wilgoć panele winylowe. Są tańsze od parkietów i prostsze od nich w obsłudze – i na etapie montażu (można po nich chodzić od razu po ułożeniu), i potem, w eksploatacji (wystarczy je tylko przecierać wilgotnym mopem i zamiatać). W dodatku niektóre panele (nie wszystkie!) nadają się do zastosowania na ogrzewaniu podłogowym!

Ich wadą jest natomiast kiepska izolacja akustyczna. Można ją zniwelować przez podłożenie pod nie wyciszającej warstwy korka lub pianki. Poza tym mają silne właściwości elektrostatyczne, co oznacza, że np. przyciągają kurz. To poważna wada w domach alergików. 

Rodzaje paneli podłogowych

Najpowszechniejsze są panele laminowane – tanie, występujące w wielu rodzajach i łatwe w codziennej obsłudze. Składają się z czterech warstw. Dolna, wykonana z laminatu bądź specjalnie wzmocnionego papieru, przesądza o stabilności kształtu paneli. Potem jest warstwa nośna, ze sprasowanych włókien drewna, która z kolei odpowiada za przenoszenie obciążeń. Trzecia jest warstwa dekoracyjna – ją wybieramy, kierując się własnym gustem i wystrojem salonu. Panel wieńczy zaś warstwa żywicy melaminowej lub ovelay. Chroni ona przed uszkodzeniami i słońcem. Ważną cechą paneli jest odporność na ścieranie. Wyraża się ją oznaczeniami od AC1 do AC6. Do salonu pasować będą te z AC3 i AC4.

Efektowniejsze i bardziej wytrzymałe (można je kilkakrotnie cyklinować) są panele drewniane. Różnią się od laminowanych budową. Na spodzie mają drewnianą sklejkę, wyżej – płytę HDF (drewnopochodną) albo deszczułki z litego drewna, na wierzchu – twarde drewno gatunków europejskich, pokryte lakierem, woskiem lub olejem.

Należy też wspomnieć o relatywnie mało jeszcze rozpowszechnionych panelach winylowych, wykonanych z – od spodu – korka, płyty HDF i dekoracyjnej warstwy winylu pokrytego przezroczystym PVC. Panele te są wyjątkowo cienkie, można je porównać do wysokiej klasy, ulepszonego linoleum, które imituje rozmaite nawierzchnie. Są wodoodporne i można je stosować nawet w łazienkach.

Podłogi winylowe sprawdzą się nie tylko w salonie, lecz nawet w łazience
Podłogi winylowe sprawdzą się nie tylko w salonie, lecz nawet w łazience. (fot. Dekorian)

Jak układać panele podłogowe?

Początek układania paneli w salonie jest podobny jak przy parkietach. Zaczynamy od czterdziestoośmiogodzinnej aklimatyzacji i zadbania o odpowiedni klimat pomieszczenia – temperatura przynajmniej 18°C, wilgotność na poziomie 40–65%. Kiedy te warunki są spełnione, można kłaść podłoże – folię paroizolacyjną i piankę albo matę podkładową, a na nie panele.

Warto zwracać uwagę na takie szczegóły, jak to, by ostatni rząd paneli miał przynajmniej 5 cm i całość była prowadzona prostopadle do okna, dzięki czemu miejsca łączeń nie będą się aż tak rzucać w oczy. Trzeba też uwzględnić ok. 10-milimetrowe odstępy dylatacyjne przy ścianach.

Chcącym spróbować ułożyć panele samodzielnie proponujemy lekturę artykułu:
Układanie paneli - krok po kroku

Panele laminowane - układanie krok po kroku

Zobaczcie genialny film reklamowy Swiss Krono: w rolach głównych Tomasz Kammel oraz pani Ewelina, właścicielka szkoły tańca

Agnieszka Zygmunt
fot. otwierająca: Swiss Krono

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość kasiakk

13 Lip 2017, 07:21

Dużo lepszym wyborem jest podłoga drewniana, która o wiele dłużej wytrzyma niż takie zwykłe panele.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny