Wykładziny elastyczne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wykładziny elastyczne

Wykładziny elastyczne w niczym nie przypominają PVC sprzed lat. Obecnie są zdecydowanie trwalsze, ładniejsze i występują w szerokiej gamie wzorów oraz kolorów. Wykładziny elastyczne są zdrowe i higieniczne.

Nie mają fug i szczelin, czyli głównych siedlisk brudu. Nie przylega do nich trwale kurz – można go bardzo łatwo usunąć, przemywając podłogę jedynie ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Z punktu widzenia medycznego jest to idealne rozwiązanie dla alergików

Wykładziny te mają także właściwości amortyzujące dzięki zastosowaniu pianki jako warstwy spodniej. Badania wykazują, iż wykładziny elastyczne, zwłaszcza te o grubości powyżej dwóch milimetrów, w znacznym stopniu odciążają kręgosłup.

Wykładziny elastyczne łatwo utrzymać w czystości, jednak nowo zakupione mają mocny zapach, który może być drażniący
Wykładziny elastyczne łatwo utrzymać w czystości, jednak nowo zakupione mają mocny zapach, który może być drażniący
(fot. Gerflor)

Wykładziny elastyczne są trwałe, odporne na wilgoć i nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia. Sprawdzają się w pokojach dziecięcych oraz w mieszkaniach ze zwierzętami domowymi, gdzie podłoga narażona jest na uszkodzenie i wymaga częstszego odkurzania. Montaż wykładziny elastycznej z PVC jest szybki i łatwy. Nie wymaga używania specjalistycznych narzędzi ani zatrudniania fachowców. Wystarczy miarka, ostry nóż i szpachla do rozprowadzania kleju.

Budowa wykładziny

Do mieszkań i domów przeznaczone są wykładziny trójwarstwowe. Warstwa spodnia wykładziny elastycznej  może być z pianki. Jej rodzaj wpływa na jakość i cenę wykładziny. Wykładzina na piance mechanicznej jest bardziej odporna na odkształcenia, ale i droższa niż na chemicznej. Warstwa środkowa to część dekoracyjna, z wzorem i kolorem. Na wierzchu znajduje się warstwa ochronna z bezbarwnego, twardego PVC. Im jest ona grubsza, tym wykładzina jest trwalsza.

Wzornictwo

Wykładziny elastyczne można podzielić na cztery podstawowe grupy wzorów: drewno, kafle, wzory jednolite oraz nowoczesne. W Polsce najpopularniejsze są wykładziny o wzorze drewna, które stanowią 70% sprzedaży. Szczególnie chętnie wybierane są wzory drewna egzotycznego lub rustykalnego, przypominające stare, wytarte deski. Coraz więcej zwolenników, szczególnie wśród architektów, projektantów oraz otwartych na nowości ludzi młodych i kreatywnych, zdobywają wzory nowoczesne, przypominające blachę, metal lub nawiązujące do stylu PopArt z lat 60 i 70 o odważnej fakturze, geometrycznych nadrukach i zdecydowanych, nasyconych kolorach.

Nowością technologiczną w domowych wykładzinach elastycznych są wyroby przeciwpoślizgowe, stosowane dotychczas wyłącznie w obiektach użyteczności publicznej. Wykładziny te świetnie sprawdzają się w miejscach wilgotnych bądź narażonych na rozlanie cieczy – przede wszystkim więc w kuchniach i łazienkach.

Przy zakupie wykładzin elastycznych uwagę należy zwrócić na:

  • grubość całkowitą wykładziny – im grubsza, tym większy komfort użytkowania (lepsze tłumienie hałasu, większy komfort chodzenia), niweluje także nierówności podłoża, na którym została ułożona;

  • grubość warstwy użytkowej – im większa, tym wykładzina jest bardziej trwała i wytrzymała:
  • - do 0,15 mm – wytrzymałość normalna;
   - od 0,15 do 0,2 mm – wytrzymałość umiarkowana;
   - 0,2-0,3 mm – wytrzymałość dobra;
   - powyżej 0,3 mm – wytrzymałość bardzo dobra;
 • poliuretanową warstwę zabezpieczającą – wykładzina z tą warstwą ma większą odporność na ścieranie i zabrudzenia;

 • gwarancję – jest ona odzwierciedleniem wspomnianych czynników; im dłuższa, tym dłużej będziemy cieszyć się ładnym wyglądem podłogi.
Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny