Jak ułożyć panele winylowe w kilku krokach?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak ułożyć panele winylowe w kilku krokach?

Chciałabym w dobudowanym pokoju ułożyć panele. Nie chcę przyklejać ich do betonu. Podobają mi się winylowe, bo są elastyczne i słyszałem, że układa się je najłatwiej. Jak to zrobić samodzielnie?

Ułożenie paneli winylowych jest proste i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Każdy może to zrobić samodzielnie. Poniżej przestawimy w kilku krokach jak to wykonać.

Układamy panele winylowe, krok 1. Przygotowanie miejsca pracy i narzędzi

Przed rozpoczęciem prac panele należy poddać 24-godzinnej aklimatyzacji w pomieszczeniu, w którym będą montowane, w temperaturze 18-30°C. W przypadku transportu lub/i przechowywania w temperaturze poniżej +5°C czas ten trzeba wydłużyć do 48 godzin.

Pomieszczenie musi być czyste (bez pyłu i kurzu), a podłoże równe, płaskie i suche (odkurzone). Jeśli znajdują się na nim nierówności przekraczające 1 mm, o długości większej niż 20 cm, lub 2 mm o długości większej niż 1 m należy je wyrównać za pomocą cementowej masy szpachlowej lub gotowej wylewki samopoziomującej, ewentualnie zeszlifować. Ważna jest wilgotność podłogi, którą można w przybliżeniu sprawdzić miernikiem dostępnym w marketach budowlanych. W przypadku wylewki cementowej zawartość wilgoci musi być niższa niż 2,5%, a wylewki anhydrytowej - 1,5%. Na ogrzewaniu podłogowym wartości te powinny wynosić odpowiednio 1,5% i 0,3%.

Oprócz paneli potrzebny będzie podkład, profile wykończeniowe i listwy przypodłogowe. Z narzędzi przyda się ostry nóż, lub piła, miarka, ołówek, oraz klocki dociskowe.

Przed przystąpieniem do prac trzeba odkurzyć podłogę i przygotować narzędzia oraz podkład, panele oraz listwy.

Układamy panele winylowe, krok 2. Wybieranie podkładu

Wybór odpowiedniego podkładu to sprawa niezwykle istotna, bo ma on ogromny wpływ na komfort użytkowania podłogi. Nie warto kupować najtańszego produktu. Pod panele winylowe należy stosować podkład do nich przeznaczony, np. z zaznaczonymi liniami cięć, które ułatwiają równe przycięcie elementu. Dzięki zastosowanej technologii zwiększa on ich wytrzymałość oraz chroni zamki i przedłuża żywotność posadzki.

Niski opór cieplny takiego podkładu pozwala na efektywne wykorzystanie ogrzewania podłogowego i spore oszczędności w okresie grzewczym. Podkład sprzedawany jest w formie rolki lub harmonijki. Sąsiednie wstęgi rozwija się i układa możliwie najbliżej siebie, ale bez zakładów. Następnie łączy się je taśmą w celu uzyskania stabilnej powierzchni do montażu podłogi. Posadzkę układ się prostopadle do kierunku układania podkładu - wg instrukcji jej producenta.

Podkład rozkłada się na całej powierzchni podłogi i łączy wstęgi taśmą klejącą
Podkład rozkłada się na całej powierzchni podłogi i łączy wstęgi taśmą klejącą.

Układamy panele winylowe, krok 3. Start w odpowiednim miejscu

Montaż paneli winylowych rozpoczyna się wzdłuż ściany, na której znajdują się drzwi. Układa się je zgodnie z kierunkiem padania światła w pomieszczeniu, prostopadle do okien. Ważne jest by zostawiać 5 mm odstęp dylatacyjny od ścian. W tym celu między panelem a przegrodą umieszcza się klocki dociskowe (do kupienia w każdym sklepie budowlanym).

Podłogi winylowe w wersji "click" montuje się w systemie pływającym, bez kleju i gwoździ. Deski układa się rzędami. W pierwszej kolejności łączy się elementy krótszym bokiem, a następnie całą wstęgę zakleszcza długim bokiem do ułożonych rzędów. Aby wpiąć panel należy podnieść pod odpowiednim kątem jego koniec, ustawiając pióro naprzeciw wpustu już ułożonej deski. Dociskając pióro i opuszczając swobodnie element usłyszymy "click", który informuje o tym, że element został poprawnie zamontowany.

Układanie zaczyna się przy ścianie, zostawiając 5 mm szczelinę dylatacyjną
Układanie zaczyna się przy ścianie, zostawiając 5 mm szczelinę dylatacyjną.

Układamy panele winylowe, krok 4. Układanie rzędami

Kolejne panele układa się w taki sam sposób, pamiętając, by ostatni w rzędzie dociąć na długość, jeśli to konieczne. Układanie kolejnych rzędów rozpoczyna się od elementu, który został odcięty przy układaniu ostatniej z desek w poprzednim rzędzie. Panele winylowe należy układać się z regularnym przesunięciem, nie mniejsze niż 30 cm.

Standardowo można zastosować przesunięcie o 1/2 (jeden rząd przesunięty w stosunku do kolejnego o połowę długości deski), lub o 1/3 (rząd przesunięty w stosunku do kolejnego o 1/3 długości deski). W tym drugim przypadku co 3 rząd fuga powinna znajdować się w linii. Przed ułożeniem ostatniego rzędu trzeba dokładnie zmierzyć pozostałą do wypełnienia przestrzeń i jeśli trzeba dociąć panele do odpowiedniego wymiaru, tak aby wypełnić dokładnie całą posadzkę, pozostawiając jedynie 5 mm dylatacji przy ścianie.

Kolejne elementy układa się rzędami, z zachowaniem przesunięcia minimum 30 cm.

Układamy panele winylowe, krok 5. Zamontowanie listew przyściennych i profili wykończeniowych

Po ułożeniu paneli należy przystąpić do wykończenia podłogi, czyli przytwierdzenia do ścian listew przypodłogowych. Dobiera się je albo pod kolor posadzki - listwy odwzorowujące strukturę i rysunek drewna, lub pod kolor stolarki okiennej i drzwiowej - białe. Wersje białe (z MDF) można pomalować na dowolny kolor, np. taki sam jak na ścianach.

Przy łączeniu posadzki w różnych pomieszczeniach konieczne będą też profile wykończeniowe. Najwygodniejsze w użyciu są profile 3 w 1, za pomocą których można wyrównać różne poziomy, połączyć te same i wykończyć posadzkę przy drzwiach. Profile można przykleić do podłogi, lub trwale zamontować przy użyciu kołków montażowych.

Końcowym etapem montażu posadzki jest przyczepienie listew przyściennych. (fot. Arbiton)

6. Prace porządkowe

Po zamontowaniu wszystkich elementów należy posadzkę odkurzyć, umyć na mokro i można użytkować pomieszczenie.

Panele winylowe w salonie
Po odkurzeniu i umyciu posadzki można ustawiać meble i użytkować pomieszczenie. (fot. Arbiton)

Joanna Dąbrowska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

05 Sty 2021, 21:32

ciekawy artykuł. Skorzystam na pewno

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje