Remont 100-letniego domu - problem z tynkiem na ścianach

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Remont 100-letniego domu - problem z tynkiem na ścianach

Odziedziczyłem dom zbudowany z pełnej cegły, który liczy sobie prawie 100 lat. Budynek wymaga gruntownego remontu, a stan dolnych części ścian budzi mój szczególny niepokój. Tynk w tych miejscach kruszy się i odpada, a na niektórych cegłach widoczne są zniszczenia powierzchni. Czy do naprawy tych uszkodzeń wystarczy zwykła zaprawa tynkarska, czy – jak radzi mój zaprzyjaźniony murarz – konieczne będzie zastosowanie specjalnego tynku renowacyjnego?

aktualizacja: 2024-05-22 13:30:18

Kruszenie się i odpadanie tynku to najczęściej objaw silnego zawilgocenia murów. Taka sytuacja nie tylko stwarza ryzyko rozwoju grzybów i pleśni, ale również niesie ze sobą zagrożenie krystalizacji soli zawartych w materiałach budowlanych oraz w przenikającej do murów wodzie. Obecność soli prowadzi do poważnych uszkodzeń, a nawet całkowitego zniszczenia zawilgoconych ścian.

Gdy stężenie roztworu soli przekroczy punkt nasycenia (np. w wyniku odparowania wody), nadmiar wytrąca się w postaci białych wykwitów. W porach materiałów budowlanych pojawia się tzw. ciśnienie krystalizacyjne, które powoduje niszczenie struktury muru, pękanie i łuszczenie się tynków.

Problem ten najczęściej występuje w przypadku braku lub nieszczelności izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, co prowadzi do stałego, kapilarnego podciągania wody z gruntu. Może się również pojawić w wyniku długotrwałego zawilgocenia murów spowodowanego zalaniem lub powodzią.

Kiedy stosować tynki renowacyjne?

Zjawisko kruszenia się i odpadania tynków zewnętrznych jest szczególnie nasilone w strefach przycokołowych, które ze względu na swoje położenie najdłużej ulegają zawilgoceniu i najtrudniej je osuszyć. Wysoka temperatura zewnętrzna i intensywne nasłonecznienie powodują intensywną parowanie wody z muru, co prowadzi do powstawania parcia pary wodnej pod tynkiem. To z kolei skutkuje jego niszczeniem.

Nałożenie w tych miejscach zwykłej zaprawy tynkarskiej może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Jeśli w głębszych warstwach muru nadal utrzymuje się wysoka wilgotność, nowy tynk również ulegnie uszkodzeniu. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie specjalistycznych zapraw renowacyjnych, które charakteryzują się wysoką porowatością i niskim oporem dyfuzyjnym. Dzięki temu umożliwiają one odprowadzanie wilgoci z muru, jednocześnie chroniąc go przed szkodliwym działaniem soli.

Należy jednak pamiętać, że tynk renowacyjny nie zastępuje izolacji przeciwwilgociowej. Jeśli mur nie będzie odpowiednio zabezpieczony przed przenikaniem wilgoci, zmagazynowane w tynku sole z czasem wykrystalizują się, prowadząc do jego zniszczenia. Dlatego przed przystąpieniem do remontu tynku, konieczne jest ustalenie i usunięcie przyczyny zawilgocenia. Najczęściej oznacza to wykonanie nowej izolacji poziomej, która zapobiegnie podciąganiu wody z gruntu. Dopiero po wykonaniu tych prac można przystąpić do naprawy tynku z wykorzystaniem odpowiedniej zaprawy renowacyjnej.

Z czego składają się tynki renowacyjne?

Tynki renowacyjne tworzą na murze powłokę o ściśle określonych właściwościach. Charakteryzują się one odpowiednią zdolnością podciągania kapilarnego, ułatwiając odprowadzanie wody z muru, oraz wysoką porowatością, która zapewnia szybkie wysychanie tynku i magazynowanie soli ulegających krystalizacji. Objętość porów w świeżej zaprawie tynkarskiej musi wynosić co najmniej 25%, a w związanej zaprawie nie może być mniejsza niż 40%. Specjalne dodatki hydrofobizujące regulują poziom kapilarnego podciągania wody. Dzięki temu woda zawierająca szkodliwe sole wchłaniana jest przez tynk jedynie na głębokość kilku milimetrów, a następnie odparowuje wewnątrz jego struktury, co zapewnia suchość powierzchni ściany.

Tynki renowacyjne dostępne są zawsze w ramach kompletnego systemu, obejmującego obrzutkę, tynk podkładowy i tynk renowacyjny. Zaleca się stosowanie produktów jednego producenta, aby zapewnić optymalną kompatybilność i skuteczność działania systemu. Konkretna konfiguracja składników tynku dobierana jest indywidualnie, w zależności od warunków panujących na danym obiekcie, z uwzględnieniem stopnia zasolenia muru (określonego na podstawie badań laboratoryjnych). Należy również ściśle przestrzegać zasad aplikacji określonych przez producenta.

Tynki renowacyjne - cały system
Tynki renowacyjne sprzedawane są zawsze jako składnik kompletnego systemu składającego się z kilku produktów - obrzutki (po lewej), tynku podkładowego (środkowe) i tynku renowacyjnego uszczelniającego (po prawej). Zawsze należy stosować wyroby jednego producenta. (fot. Baumit)

Jak stosuje się tynki renowacyjne?

Prace z tynkami renowacyjnymi przebiegają zazwyczaj w następującej kolejności:

  1. Przygotowanie ściany: Dokładnie oczyść ścianę z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak resztki starego tynku, zapraw czy powłok malarskich. Pogłęb spoiny poziome i pionowe na co najmniej 2 cm.
  2. Obrzutka: Nałóż obrzutkę, zapewniającą dobrą przyczepność tynku. Powinna ona pokrywać około 50% powierzchni ściany w formie siatki.
  3. Tynk podkładowy: Nałóż tynk podkładowy o grubości około 1 cm. Wyrównuje on powierzchnię i posiada właściwości hydrofilowe (wchłania wodę).
  4. Tynk renowacyjny: Właściwy tynk renowacyjny nakłada się zazwyczaj jednowarstwowo, tworząc powłokę o grubości maksymalnie 2 cm. W przypadku większych wymagań co do magazynowania soli można zastosować dwie warstwy o łącznej grubości do 4 cm. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego przed nałożeniem kolejnej warstwy (zgodnie z zaleceniami producenta). Poczekaj przynajmniej jeden dzień na wyschnięcie każdego 1 mm grubości tynku. Tynk renowacyjny nakładaj równomiernie, tworząc warstwę o jednakowej grubości. Chronić go przed zbyt szybkim wysychaniem, tak jak tynki tradycyjne.
  5. Warstwa kryjąca: Wybór warstwy kryjącej (warstwa wierzchnia, tynk nakrapiany, powłoka malarska) nakładanej na tynk renowacyjny należy dostosować pod względem przepuszczalności pary wodnej i przewodności kapilarnej.

Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: wronx / forum.budujemydom.pl

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!