Jak ostrzyć wiertła do metalu, drewna i betonu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Jak ostrzyć wiertła do metalu, drewna i betonu?

Funkcjonalność wiertła, zwłaszcza przy częstych lub profesjonalnych pracach, jest kluczowa i zależy od stanu ostrzy, dlatego regularne ich ostrzenie jest tak bardzo ważne. Warto obserwować pracę wiertła i reagować na jakiekolwiek nieprawidłowości, takie jak pogorszenie gładkości wierconych otworów czy głośniejsze dźwięki podczas pracy. Zwlekanie z ostrzeniem może skończyć się uszkodzeniem ostrza, a nawet złamaniem całego wiertła.

aktualizacja: 2024-02-08 11:11:23
Streszczenie artykułu
Artykuł dotyczy technik regularnego ostrzenia wierteł, które są kluczowe dla efektywności, szybkości i bezpieczeństwa pracy podczas wiercenia. Podkreśla, że tępe wiertła mogą prowadzić do problemów, takich jak nieregularne otwory, większe zużycie narzędzia, uszkodzenia materiału, a nawet wypadki. Opisuje różne metody ostrzenia wierteł, w tym użycie szlifierek, specjalnych szlifierko-ostrzałek, oraz przystawek do szlifierek, podkreślając znaczenie prawidłowej techniki i wyboru narzędzi. Artykuł zawiera również wskazówki dotyczące ostrzenia małych wierteł, omawia najczęściej popełniane błędy oraz podkreśla różnice w ostrzeniu wierteł w zależności od ich rodzaju i przeznaczenia.
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Dlaczego ostrzenie wierteł jest ważne?
 • Ostrzenie wiertła szlifierką - jak to wygląda?
 • Ostrzenie wiertła szlifierko-ostrzałką - jak to wygląda?
 • Ostrzenie wiertła za pomocą przystawki do szlifierek - jak to wygląda?
 • Ostrzenie wierteł w zależności od przeznaczenia - na co zwracać uwagę?
 • Jak ostrzyć małe wiertła?
 • Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas ostrzenia wierteł?

Dlaczego ostrzenie wierteł jest ważne?

Ostrzejsze wiertło zapewnia szybsze i łatwiejsze wiercenie, skracając czas pracy i zwiększając efektywność. Tępe wiertło często prowadzi do nieregularnych lub niedokładnych otworów, co jest problematyczne zwłaszcza w precyzyjnych pracach. Używanie tępego wiertła wymaga także większego nacisku, co może prowadzić do szybszego zmęczenia użytkownika i ryzyka uszkodzenia wiertarki.

Ponadto tępe wiertło może powodować uszkodzenia materiału, takie jak pękanie czy rozszczepienie, szczególnie przy pracy z delikatnymi materiałami. Regularne ostrzenie wiertła niesie ze sobą także pewne oszczędności, ponieważ wydłuża jego żywotność, zmniejszając potrzebę częstej wymiany narzędzia. Ważne jest także bezpieczeństwo pracy, gdyż tępe wiertło zwiększa ryzyko zakleszczenia narzędzia w materiale, co może prowadzić do niebezpiecznych wypadków.

Ostrzenie wiertła szlifierką

Jedna z najczęściej stosowanych metod ostrzenia wierteł wymaga użycia szlifierki, najczęściej ze ściernicą elektrokorundową, która zapewnia bezpieczne ostrzenie bez ryzyka uszkodzenia wiertła. Proces ostrzenia wiertła szlifierką rozpoczyna się od uruchomienia kamienia urządzenia. Następnie, trzymając wiertło obiema rękami dla zachowania stabilności, przykłada się je do wierzchołka kamienia. Ważne jest, aby powoli obracać wiertło w dół, jednocześnie płynnie obracając je wzdłuż osi w kierunku wiercenia. Taki sposób postępowania gwarantuje równomierne naostrzenie narzędzia. Jednak ostrzenie wiertła to nie jednorazowa operacja. Wiertło bardzo szybko nagrzewa się podczas tego procesu, dlatego konieczne jest regularne przerywanie pracy, aby pozwolić narzędziu na schłodzenie. Niedostosowanie się do tej zasady może prowadzić do uszkodzeń na powierzchni ostrza, a nawet do jego złamania.

Równie ważne jak technika ostrzenia jest zachowanie odpowiedniego kąta ostrzenia, który różni się w zależności od materiału, w którym planujemy wiercić. Dla materiałów miękkich kąt ostrzenia nie powinien przekraczać 50 stopni. Natomiast dla materiałów twardych, jak stal, kąt ten powinien wynosić około 88 stopni. Wiertła do pogłębiania wymagają z kolei kąta ostrzenia około 40 stopni.

Przyrząd do ostrzenia wierteł
Przyrząd do ostrzenia wierteł (fot. Adobe Stock)

Ostrzenie wiertła szlifierko-ostrzałką

Ostrzenie wiertła za pomocą specjalnej szlifierko-ostrzałki pozwala na uzyskanie znacznie większej dokładności ostrzenia w porównaniu do ostrzenia standardową szlifierką. Wynika to m.in. z bardzo sprawnie działającej płynnej regulacji prędkości obrotowej. Umożliwia to dostosowanie pracy urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkownika, co jest kluczowe przy ostrzeniu różnych typów wiertła.

Jedną z ważnych cech szlifierko-ostrzałki jest jej zdolność do pracy z wiertłami o różnej średnicy. Urządzenie to umożliwia ostrzenie narzędzi o średnicach od 3 mm do około 20 mm, co czyni je idealnym wyborem zarówno dla małych jak i dużych wierteł. Dodatkowo zaawansowana konstrukcja narzędzia zapewnia tłumienie drgań oraz wykorzystuje wysokiej jakości prowadnice posuwu, co przekłada się na prostszą i bardziej precyzyjną pracę.

Szlifierko-ostrzałka wyposażona jest również w specjalny zbiorniczek na chłodziwo, co jest szczególnie ważne podczas dłuższej pracy, aby zapobiec przegrzaniu ostrza. Ułatwia to również utrzymanie właściwej ostrości i wydłuża żywotność narzędzia. Możliwość łatwego dostosowania kąta ostrzenia to kolejna zaleta, która pozwala na dostosowanie procesu do konkretnego typu i zastosowania wiertła.

Ostrzenie wiertła za pomocą przystawki do szlifierek

Przystawka, będąca specjalnym uchwytem, montowana jest do ostrzałek lub szlifierek i wyposażona jest we wbudowany wspornik, który gwarantuje precyzyjne ustawienie narzędzia. Dzięki temu, wiertło zamontowane w uchwycie utrzymywane jest w stabilnej pozycji, co zapewnia dokładne i równomierne ostrzenie.

Proces ostrzenia za pomocą uchwytu składa się z kilku etapów. Na początku, użytkownik musi ustawić odpowiednią odległość uchwytu od kamienia szlifującego. Następnym, bardzo ważnym krokiem jest określenie odpowiednich kątów ostrzenia, co jest ułatwione dzięki specjalnym szablonom ustawień, które są dołączane do większości przyrządów. Szablony te wskazują prawidłowe kąty ostrzenia, dostosowane do rodzaju wiertła oraz materiału, w którym będzie ono używane.

Po tych przygotowaniach wiertło jest umieszczane w uchwycie, a jego konstrukcja ułatwia prawidłowe ułożenie narzędzia. Następnie użytkownik ustawia głębokość szlifowania, co zwykle odbywa się za pomocą specjalnej śruby. Dzięki tej funkcji, wiertło jest zeszlifowane tylko na taką głębokość, jaka została ustawiona.

Końcowy etap ostrzenia polega na obróceniu uchwytu tak, aby dostosować pozostałe krawędzie wiertła, zapewniając równomierną ostrość po całej długości. Cały proces pozwala na precyzyjne i efektywne ostrzenie wiertła, co jest szczególnie ważne w przypadku narzędzi o wysokich wymaganiach dokładności, takich jak wiertła stosowane w profesjonalnych pracach.

Ostrzenie wierteł w zależności od przeznaczenia

W zależności od materiału, do jakiego są dedykowane, wiertła powinny być ostrzone z zastosowaniem pewnych zasad.

Wiertła do betonu, często wykonane z węglików (np. wiertła widiowe), są używane do pracy w trybie wiercenia udarowego. Ich specjalistyczna budowa wymaga zachowania precyzyjnych kątów ostrzenia oraz głębokości szlifowania, co sprawia, że ręczne metody ostrzenia mogą okazać się niewystarczające. Dla zapewnienia najwyższej jakości ostrzenia, zalecane jest użycie profesjonalnych przyrządów i tarczy diamentowej, która zapewni odpowiednią precyzję pracy.

Wiertła do metalu mają ostrze ze stali, które wymaga dostosowania prędkości szlifowania w zależności od rodzaju materiału. Dla materiałów wolframowo-molibdenowych zalecana prędkość szlifowania nie powinna przekraczać 25 m/s, podczas gdy dla wiertła ze stali kobaltowej prędkość ta powinna być o około 6 m/s niższa. Szlifowanie zbyt szybkie może spowodować uszkodzenie powłoki wiertła.

Wiertła do drewna są różne - wiertła kręte, piórkowe, spiralne, płaskie i specjalistyczne. Większość z nich można bez problemu naostrzyć przy użyciu szlifierki, jednak wiertła kręte i specjalistyczne mogą wymagać użycia specjalnego uchwytu do prawidłowego ostrzenia.

Ostrzenie wiertła stopniowego ze względu na jego stożkową budowę wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń. W takim przypadku samodzielne przeprowadzenie procesu może nie przynieść zadowalających efektów.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jak ostrzyć małe wiertła?

Ostrzenie małych wierteł, zwłaszcza tych o średnicy 2 mm, 1,5 mm, a nawet mniejszych niż 1 mm, wymaga szczególnej uwagi i precyzji. Użycie zwykłej szlifierki w takim przypadku jest niewskazane, ponieważ łatwo może to doprowadzić do uszkodzenia delikatnych narzędzi. Idealnym rozwiązaniem jest zainwestowanie w specjalistyczną szlifierko-ostrzałkę lub przystawki zaprojektowane specjalnie do ostrzenia tak małych wierteł. Ważne jest także dobranie odpowiedniej tarczy, która będzie pasować do delikatności ostrzonych narzędzi.

Przy ostrzeniu kluczowe jest wybranie właściwego narzędzia do ostrzenia, takiego jak specjalna ostrzałka do wiertła lub precyzyjna szlifierka z cienkim dyskiem. Alternatywnie można użyć kamienia do ostrzenia lub pilnika diamentowego o drobnoziarnistej fakturze, co pozwoli na delikatne i precyzyjne ostrzenie.

Przygotowanie miejsca pracy jest równie istotne; powinno być ono czyste i dobrze oświetlone, a wiertło stabilnie zamocowane za pomocą uchwytu lub imadła. Odpowiedni kąt ostrzenia, zazwyczaj wynoszący od 118 do 135 stopni, jest kluczowy dla skutecznego ostrzenia. Użycie kątomierza lub specjalnej przystawki ułatwi ustawienie tego kąta.

Sam proces ostrzenia wymaga delikatnego dociskania wiertła do szlifierki lub kamienia i równomiernego obracania, aby ostrzyć obie krawędzie tnące, zachowując przy tym ich symetrię. Ważne jest, aby unikać przegrzewania metalu, co może spowodować utratę twardości wiertła. Regularne sprawdzanie ostrości i kąta ostrzenia pomoże w utrzymaniu właściwej jakości pracy.

Po zakończeniu procesu ostrzenia należy dokładnie sprawdzić, czy krawędzie tnące są gładkie i równe, co może wymagać użycia lupy lub mikroskopu. Następnie wiertło należy delikatnie oczyścić, aby usunąć wszelkie opiłki i resztki metalu.

Ostrzenie małych wierteł wymaga zatem specjalistycznego podejścia i narzędzi. Dokładność, cierpliwość i stosowanie się do opisanych kroków zapewnią skuteczne i bezpieczne ostrzenie, przedłużając żywotność tych delikatnych narzędzi.

Najczęściej popełniane błędy podczas ostrzenia wierteł

Ustawienie niewłaściwego kąta ostrzenia i przegrzewanie wierteł to najczęściej popełniane błędy, bezpośrednio wpływające na funkcjonalność wiertła. Wiertła, zwłaszcza te wykonane ze stali szybkotnącej, mogą łatwo się nagrzać, co prowadzi do utraty twardości i trwałego uszkodzenia. Regularne przerwy w pracy i chłodzenie wiertła, na przykład za pomocą chłodziwa, mogą pomóc w uniknięciu tego problemu.

Użycie niewłaściwych narzędzi do ostrzenia to kolejna pułapka. Używanie narzędzi nieprzystosowanych do ostrzenia wierteł, takich jak niewłaściwe ściernice, może uszkodzić wiertło lub nie zapewnić mu odpowiedniej ostrości. Szlifowanie wiertła na zbyt twardym lub niewłaściwym rodzaju ściernicy może prowadzić do uszkodzeń na krawędziach tnących.

Niewłaściwe obliczenie długości wiertła podczas ostrzenia również może być problematyczne. Błąd w obliczeniach może spowodować, że środek wiertła przesuwa się względem osi, co wpływa na precyzję wiercenia i może powodować wibracje lub nierównomierne cięcie.

Kluczowe aspekty skutecznego ostrzenia wierteł to prawidłowe ustawienie kąta ostrzenia, unikanie przegrzewania narzędzia, użycie odpowiednich narzędzi do ostrzenia oraz precyzyjne obliczenie wymiarów wiertła. Unikanie tych błędów pomoże w utrzymaniu wierteł w dobrym stanie i zapewni ich efektywne działanie.

Redaktor: Damian Żabicki
fot. otwierająca: wygenerowana przez AI

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Dlaczego regularne ostrzenie wierteł jest ważne?

  Regularne ostrzenie wierteł jest ważne, ponieważ zapewnia szybsze i łatwiejsze wiercenie, skraca czas pracy, zwiększa efektywność, zmniejsza ryzyko uszkodzenia materiału i narzędzia, oraz wydłuża żywotność wiertła.
 • Jakie metody ostrzenia wierteł są dostępne?

  Dostępne metody ostrzenia wierteł to: ostrzenie za pomocą szlifierki, ostrzenie wiertła szlifierko-ostrzałką, oraz ostrzenie za pomocą przystawki do szlifierek.
 • Jakie są kluczowe aspekty techniki ostrzenia wierteł?

  Kluczowe aspekty techniki ostrzenia wierteł obejmują zachowanie stabilności wiertła podczas ostrzenia, równomierne naostrzenie narzędzia, regularne przerywanie pracy dla schłodzenia wiertła, oraz dostosowanie kąta ostrzenia do rodzaju materiału, w którym planujemy wiercić.
 • Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas ostrzenia wierteł?

  Najczęstsze błędy to ustawienie niewłaściwego kąta ostrzenia, przegrzewanie wierteł, używanie niewłaściwych narzędzi do ostrzenia, oraz niewłaściwe obliczenie długości wiertła, co może wpływać na precyzję wiercenia.
 • Jakie są specjalne wymogi dotyczące ostrzenia małych wierteł?

  Ostrzenie małych wierteł wymaga szczególnej uwagi i precyzji, najlepiej przy użyciu specjalistycznej szlifierko-ostrzałki lub przystawki zaprojektowanej do ostrzenia małych wierteł, z uwzględnieniem odpowiedniej tarczy, właściwego narzędzia do ostrzenia, oraz zachowanie odpowiedniego kąta ostrzenia.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

06 Feb 2024, 02:12

Jak dokładne otwory są ważne, okazało się właśnie teraz.   Cytat   Boeing bada nowy problem ze swoimi samolotami 737 Max — obecnie firma szacuje, że około 50 samolotów, które nie zostały jeszcze dostarczone, wymaga przeróbki. Dostawca ...

05 Feb 2024, 22:00

14 minut temu, retrofood napisał:   On miał też Hilti, ale nie takie.  No ba...  Jak kilka razy mi ręce chciała wykręcać ta k....a, a wiertarka przecież ze sprzęgłem, droga, ale czasami nie zadziała i co zrobić, przy tulu otworach.

05 Feb 2024, 21:41

12 minut temu, animus napisał: Ja robię.   On miał też Hilti, ale nie takie. 

05 Feb 2024, 21:28

1 godzinę temu, retrofood napisał: Człowiek nie czuł, ze trafił na drut i chciał zrobić w nim dziurę. Ja robię.      

05 Feb 2024, 20:13

2 godziny temu, bobiczek napisał: Kumpel stary ślusarz jak wpadnie, to zaraz browara wyciągam, taboret i on mi wszystko doprowadza do ładu raz do roku.   Tylko że porady tutejsze nie są dla ślusarzy, lecz dla amatorów.    2 godziny temu, bobiczek ...

05 Feb 2024, 18:32

Ja kiedyś słabym wiertłem widiowym dobiłem wiertarke Bosha, ale 15 lat przerobiła, za punkty była. Także jak dobre wiertło, to i sprzęt się oszczędza. Po dziadku albo teściu mam cyrkularkę, niedawno doczekała się nowego blatu, ale z 50 lat ma jak nic. Była tam zwykła piła ...

05 Feb 2024, 16:48

Też czytałem niemało opinii, że te ostrzałki to są mało co warte, że najlepiej na szlifierce. Tyle że ja niestety. Ostrzę, ostrzę i jak @vlad1431. Pupa zbita. Jak że spawaniem. Kumpel stary ślusarz jak wpadnie, to zaraz browara wyciągam, taboret i on mi wszystko ...

05 Feb 2024, 13:49

Kupiłem ostatnio 5 wierteł kobaltowych DeWalt i powiedziałem, że żadne inne wiertło już raczej u mnie w domu nie zagości. Ostrze wiertła przypomina bardziej frez niż wiertło. Kupiłem 5 za 119zł, bo akurat tych grubości zazwyczaj używam, przy czym najgrubsze 10mm kosztowało 39zł, ...

05 Feb 2024, 11:02

49 minut temu, Zdaniem Czytelnika napisał: kto wyklepał ten beznadziejny artykuł chyba nigdy w życiu nie miał w ręce wiertarki i wiertła, a już na pewno nigdy w życiu takiego wiertła nie ostrzył. No ale obstawiam, że najprawdopodobniej te wypociny wyklepała AI.   Trudno ...

05 Feb 2024, 10:00

Komentarz dodany przez Ktoś,: kto wyklepał ten beznadziejny artykuł chyba nigdy w życiu nie miał w ręce wiertarki i wiertła, a już na pewno nigdy w życiu takiego wiertła nie ostrzył. No ale obstawiam, że najprawdopodobniej te wypociny wyklepała AI.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!