Mała przestrzeń - duże pole do działania

Mała przestrzeń - duże pole do działania

Balkon, taras, oranżeria mogą z powodzeniem spełniać rolę małego, przytulonego do salonu ogrodu. Na ograniczonej przestrzeni można zbudować wycinek ulubionego krajobrazu i kreatywnie go zagospodarować. Tam przecież przestrzeń tworzy się od podstaw. Wtedy ograniczeniami są budżet, warunki atmosferyczne, a dla balkonów dodatkowo maksymalne dopuszczalne obciążenie stropu. Z uwagi na wyjątkowe okoliczności, szczególnie ważne są znajomość i dobór roślin. Katalog roślin to doskonała pomoc w doborze. Ogrody na balkonach podlegają także trendom i presji skutków zmian klimatu, czerpią inspiracje ze światowych wystaw, w tym londyńskiej Chelsea Flower Show 2024.

Balkonowa namiastka ogrodu na... stropie

Ogród na balkonie wielorodzinnego budynku to niekiedy jedyna szansa na... jakikolwiek ogród. Wystrój dyktują funkcje jakie ma spełniać. Na balkonie możliwości zagospodarowania "terenu" są ze zrozumiałych powodów ograniczone. Wielkość powierzchni, dopuszczalna waga, specyficzne warunki klimatyczne i sam fakt sadzenia roślin w pojemnikach to kluczowe zmienne, jakie należy wziąć pod uwagę.

Nowe budownictwo wielorodzinne oferuje mieszkańcom na parterach, poza mieszkaniem dodatkowo niewielką przestrzeń na zewnątrz, ale położoną na stropie garażu podziemnego z 40-50 cm głębokości gruntu. To niemal jak jedna wielka donica, z potencjalnym ryzykiem uszkodzenia warstw izolacyjnych.

Donice, pojemniki, skrzynki...

Wielość i różnorodność dostępnych donic i pojemników jest ogromna. Warto zacząć od stylistyki pojemnika i stopnia dopasowania jego faktury i kolorystyki do wnętrza części mieszkalnej, czy do stylu elewacji. Wielkość pojemników powinna być zawsze proporcjonalna do docelowych wielkości roślin i możliwości przestrzennych.

Mieszanie różnych kształtów pojemników - okrągłych, kwadratowych, podłużnych oraz ich faktur i kolorów - gładkich, matowych, błyszczących, zwykle dodaje kompozycji dynamiki. W sprzedaży dostępna jest szeroka gama materiałów. Ceramika jest estetyczna, ale ciężka i krucha. Plastik lekki i trwały, ale nie chroni przed mrozem. Drewno ma naturalny wygląd, może dobrze izolować korzenie, ale wymaga regularnej konserwacji i ochrony przed wilgocią. Metal ma wyjątkowo nowoczesny wygląd i jest trwały, ale łatwo nagrzewa się na słońcu i nie chroni przed mrozem. Beton - bardzo trwały i stabilny (też dla większych roślin), ale ciężki i trudny do przestawiania.

Balkonowe zasady projektowe

Niezależnie od wielkości dostępnej przestrzeni przy projektowaniu mają zastosowanie podstawowe zasady projektowe jak: funkcjonalny podział przestrzeni, dobór stanowiskowy roślin, wyróżnienie atrakcyjnych i odcięcie od nieatrakcyjnych elementów otoczenia, harmonijne kompozycje faktur, kształtów i kolorów pojemników, ale także roślin. Całość powinien dopełniać dobór wyposażenia i dekoracji.

W podziale funkcjonalnym komponowanie układu donic daje wiele możliwości grania przestrzenią. Wykorzystanie pionowych struktur, jak regały, wiszące donice czy kratki do pnączy budują zielone ściany. Układ schodkowy, montaż donic wiszących, na balustradach czy parapetach to oszczędność miejsca.

Różnicowanie pojemników sprawdzi się dla roślin różnych wysokości czy tematycznego grupowania roślin np. ziół, gatunków użytkowych, ozdobnych, roślin o różnych wymaganiach w zakresie przestrzeni korzeniowej.

Różnicowanie pojemników balkonowych w ogrodzie pokazowym The Discover More Garden, projektu znanego architekta Paula Hervey Brookes’a, czerpiącym inspiracje z różnych stron świata podczas tegorocznej wystawy Chelsea Flower Show w Londynie
Różnicowanie pojemników balkonowych w ogrodzie pokazowym "The Discover More Garden", projektu znanego architekta Paula Hervey Brookes’a, czerpiącym inspiracje z różnych stron świata podczas tegorocznej wystawy Chelsea Flower Show w Londynie.

Donice ustawione w symetrycznych kompozycjach, na przykład po obu stronach wejścia czy wzdłuż balustrady tworzą wrażenie porządku i elegancji. Donice podłużne i wąskie mogą budować żywe ściany przy elewacji lub wolno stojące przegrody.

Symetryczny układ donic, mieszanie materiałów nawierzchni i zastosowanie kontrastowych pojemników. Tu dodatkowo system gromadzenia deszczówki w pojemnikach w ogrodzie pokazowym The water saving Garden projektu Sama Proctor’a
Symetryczny układ donic, mieszanie materiałów nawierzchni i zastosowanie kontrastowych pojemników. Tu dodatkowo system gromadzenia deszczówki w pojemnikach w ogrodzie pokazowym "The water saving Garden" projektu Sama Proctor’a.
Naturalne i z odzysku elementy wyposażenia w ogrodzie pokazowym Tomie’s Cuisine the Nobonsai Garden projektu Tsuyako Asada, wspierającym filozofię współdziałania wszystkich żyjących organizmów w ekosystemie
Naturalne i z odzysku elementy wyposażenia w ogrodzie pokazowym “Tomie’s Cuisine the Nobonsai Garden" projektu Tsuyako Asada, wspierającym filozofię współdziałania wszystkich żyjących organizmów w ekosystemie.

Dobór roślin to sedno!

Dobór stanowiskowy obowiązuje także tutaj, rośliny bezwzględnie muszą być dobrane do warunków atmosferycznych. Po pierwsze - poziom nasłonecznienia wynikający ze stron świata - pełne słońce, półcień, cień. Po drugie - zdolność do przetrwania wahań temperatury i wilgotności podczas całego sezonu. Po trzecie - odporność na wiatr, też bardzo wysuszający glebę. Sprawdzą się gatunki o mocnych i elastycznych łodygach.

Kolejną kwestią jest rozmiar i cechy rozwojowe rośliny. W ogrodach na stropach garażowych dozwolone są tylko rośliny o płytkim systemie korzeniowym.

Najprostszym sposobem doboru roślin jest wizyta w szkółce roślin i konsultacje z fachowcem na miejscu. Z roślin drzewiastych sprawdzą się odmiany miniaturowe, karłowe, szczepione. Ważne, aby były odporne na długie okresy suszy, a także dobrze znoszące ewentualne cięcia.

W przypadku bylin gama jest szersza. Nie rozwijają dużych brył korzeniowych, a pielęgnacja sprowadza się do podstawowych zabiegów. Rośliny jednoroczne, wieloletnie niezimujące w gruncie czy użytkowe to pole dla hobbystów.

Rozwiązaniem optymalnym, jeszcze przed wizytą w szkółce jest wstępna selekcja gatunków w literaturze, a w szczególności fachowej jak np. Katalog Roślin rekomendowany przez Związek Szkółkarzy Polskich (już wkrótce dostępne nowe wydanie na www.zielentozycie.pl/wydawnictwa) lub w wersji online https://e-katalogroslin.pl/. Katalog Roślin to praktyczne źródło informacji o polecanych roślinach, dostępnych w Polsce.

W katalogu przy każdej roślinie zamieszczone są zdjęcie, grafika docelowego pokroju danej rośliny w proporcji do człowieka czy zwierzęcia, pomocne ikony ułatwiające dobór stanowiskowy oraz nowość - kod QR łączący z wersją online.

Katalog Roślin
Katalog Roślin rekomendowany przez Związek Szkółkarzy Polskich - nowe wydanie dostępne już wkrótce na https://zielentozycie.pl/wydawnictwa-2/.

O roślinach można także posłuchać podczas codziennych czynności. Podcasty STUDIO ZIELEŃ TO ŻYCIE to nowy cykl rozmów o zieleni i roślinach jako kontynuacja tematów podejmowanych podczas corocznych Targów ZIELEŃ TO ŻYCIE. Cenną wiedzą dzielą się producenci roślin, ogrodnicy, architekci krajobrazu.

Warto posłuchać:

Podcast STUDIO ZIELEŃ TO ŻYCIE odc. 3: Kwiaty w ogrodzie przez cały rok, czyli o rabatach bylinowych

Pozostałe filmy dostępne na https://www.youtube.com/@ZIELENTOZYCIE/podcasts.

Balkonowe inspiracje prosto z Londynu

Kategorię ogrodów pokazowych - balkonowych i w pojemnikach zorganizowano już po raz trzeci na majowej wystawie Chelsea Flower Show w Londynie. Kilka z tegorocznych ogrodów pokazowych jest z pewnością wartych uwagi.

Najlepiej oceniony przez publiczność "Raines Repurposed", w którym inspiracją były nieużywane budynki gospodarcze i znalezione w nich materiały - fragmenty ściętych drzew, siedziska i ręcznie robione płytki podłogowe.

Najcenniejsza nagroda to ta od publiczności. Jasna, przestronna przestrzeń z wspornikową ławką i jasnymi donicami pod ażurową drewnianą pergolą. Jasne deski z odzysku jako tło. Ogród pokazowy Raines Repurposed projektu Thomasa Clarke’a. zdobył największą popularność wśród zwiedzających
Najcenniejsza nagroda to ta od publiczności. Jasna, przestronna przestrzeń z wspornikową ławką i jasnymi donicami pod ażurową drewnianą pergolą. Jasne deski z odzysku jako tło. Ogród pokazowy "Raines Repurposed" projektu Thomasa Clarke’a. zdobył największą popularność wśród zwiedzających.

"The Ecotherapy Garden" kładzie nacisk na bliskość człowieka do terapeutycznej mocy natury. Rolę gra tu woda oraz wykorzystanie materiału przyszłości - hypertufy jako substytutu naturalnego tufu (powoli wytrącanej skały wapiennej) z użyciem włókna kokosowego zamiast tradycyjnie używanego torfu.

Zastosowanie hypertufy - materiału przyszłości w The Ecotherapy Garden według projektu Toma Bannister’a ze złotym medalem wystawy
Zastosowanie hypertufy - materiału przyszłości w "The Ecotherapy Garden" według projektu Toma Bannister’a ze złotym medalem wystawy.

"mgr Changing Tides Garden" to nadmorski ogród, inspirowany żwirowymi plażami Wielkiej Brytanii. W głazach ręcznie wyrzeźbiono wgłębienia dla wytrzymałej, morskiej roślinności. Drewno z odzysku, zardzewiałe stalowe detale to podstawowe materiały tworzące formę falochronu.

mgr Changing Tides Garden projektu Lucy Mitchell, promujący odporne rośliny, przystosowane do trudnych warunków panujących wzdłuż linii brzegowej morza Wielkiej Brytanii. Tu także prym wiedzie wykorzystanie materiałów z odzysku
“mgr Changing Tides Garden" projektu Lucy Mitchell, promujący odporne rośliny, przystosowane do trudnych warunków panujących wzdłuż linii brzegowej morza Wielkiej Brytanii. Tu także prym wiedzie wykorzystanie materiałów z odzysku.

Mała przestrzeń - duże pole do działania i to coraz bliżej natury

Ogrody na balkonach i tarasach mają dawać przestrzeń do różnych form odpoczynku, a czasem realizacji hobby.

Przestrzeganie podstawowych zasad projektowania i wskazówek dotyczących aranżacji ogrodów na balkonie jak: zapewnienie bezpieczeństwa sąsiadom, umiejscawianie ciężkich przedmiotów i pojemników blisko ścian nośnych i filarów, sprawdzenie nośności stropu, zabezpieczenie przed wiatrem to podstawy.

W zakresie roślinnym właściwy dobór i zapewnienie odpowiednich warunków i niezbędnej pielęgnacji dla roślin warunkuje ich zdrowy rozwój.

Zrównoważone podejście to konieczność - w co wpisują się odzysk starych przedmiotów i materiałów, lokalne rzemiosło, wykorzystanie naturalnych materiałów. To także dbałość o różnorodność biologiczną, zaproszenie "dzikości", gospodarka obiegiem wody jako ważne aspekty świadomego projektowania tej niewielkiej przestrzeni.

Przy zachowaniu powyższych zasad i sięganiu po dobre źródła wiedzy jak Katalog roślin, ta dodatkowa przestrzeń do życia może stać się wymarzoną enklawą natury tuż za... drzwiami balkonowymi.

Ogród inspirowany Wenecją, niemal jak obraz także z zewnątrz w ogrodzie pokazowym La Mia Venezia projektu Micheli Trinca, nagrodzonym srebrnym medalem
Ogród inspirowany Wenecją, niemal jak obraz także z zewnątrz w ogrodzie pokazowym "La Mia Venezia" projektu Micheli Trinca, nagrodzonym srebrnym medalem.

Wszystkie ogrody pokazowe można zobaczyć tu, także tam znaleźć zestawienia roślin: https://www.rhs.org.uk/shows-events/rhs-chelsea-flower-show/gardens

Na zdjęciu otwierającym: Ogród pokazowy "Raines Repurposed" projektu Thomasa Clark’a to według publiczności najlepszy balkonowy ogród pokazowy tegorocznej, londyńskiej wystawy Chelsea Flower Show.

Tekst:
Oktawia Wasielewska
dyplomowana projektantka ogrodów
Certyfikowana specjalistka terenów zieleni
Członkini Zarządu SAK

Zdjęcia:
Oktawia Wasielewska; wszystkie zdjęcia pochodzą z wystawy Chelsea Flower Show, Londyn, maj 2024.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz