Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jakie płyty, profile i akcesoria będą potrzebne do zabudowy poddasza?

Poddasze często pozostaje kondygnacją niewykończoną, surową, służącą jako magazynek. Jednak gdy nasze potrzeby rosną i w domu zaczyna brakować przestrzeni, przychodzi czas na adaptację tego miejsca.

Jakie płyty, profile i akcesoria będą potrzebne do zabudowy poddasza?
Norgips Sp. z o.o. Systemy suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych
www.norgips.pl
Norgips Sp. z o.o. Systemy suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych
www.norgips.pl
Dane kontaktowe:
22 369 63 30
Racławicka 93, 02-634 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak zaplanować remont poddasza?
  • Dlaczego produkty NORGIPS są idealne do adaptacji poddasza?
  • Jak prawidłowo montować płyty gipsowo-kartonowe?
  • Jakie materiały i narzędzia będą potrzebne do adaptacji poddasza?

Jak zaplanować remont poddasza?

Każde poddasze to indywidualny przypadek i w pierwszej kolejności wymaga m.in. sprawdzenia stanu stropu i więźby dachowej, oceny możliwości ocieplenia dachu, ułożenia posadzki czy wykonania instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania. Jeśli nie ma wątpliwości co do tych możliwości, możemy zastanowić się jaką rolę przypiszemy temu pomieszczeniu i rozpocząć prace.

Poddasze NORGIPS - zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i komforcie

Jak zamienić nasze poddasze w niezwykłe miejsce? Urokliwą sypialnię, łazienkę, pokój dziecięcy czy funkcjonalną przestrzeń gospodarczą? Odpowiednio zaaranżowane pomieszczenia mogą stworzyć niepowtarzalny klimat, uzyskać wspaniałe funkcjonalności, o wysokim poziomie komfortu i bezpieczeństwa. Głównym problemem, z którym będziemy się mierzyć, będą rzecz jasna skosy.

Jak wykorzystać potencjał poddasza?

Nie ma nic prostszego niż wykonanie zabudowy poddasza z płyt gipsowo-kartonowych NORGIPS. W pierwszej kolejności musimy rozeznać się, ile tak naprawdę mamy miejsca. Powierzchnia podłogi nie pokrywa się bowiem z powierzchnią, która jest powierzchnią funkcjonalną i wygodną do korzystania.

Powinniśmy wytyczyć obszar, który nadaje się do korzystania przez osobę stojącą, o wysokości co najmniej 190 cm wysokości. Nie oznacza to jednak, że w niższym obszarze pod skosami, pozostanie wolna i niewykorzystana przestrzeń - to idealne miejsce na przykład dla szaf i schowków.

Dlaczego zabudowa poddasza płytami g-k NORGIPS?

Płyty gipsowo-kartonowe pozwalają nam na dowolne kształtowanie powierzchni. Możemy uzyskać idealnie gładkie powierzchnie proste, ale i w prosty sposób wykonać łuki. W ten sposób dowolnie kształtujemy pomieszczenia a jednocześnie możemy zapewnić poddaszu podstawowe funkcje, tj. trwałość i solidność zabudowy, bezpieczeństwo użytkowania, bezpieczeństwo pożarowe, dobrą izolacyjność akustyczną oraz odpowiednią dla zdrowia wilgotność.

Do tego wszystkiego należy dodać aspekt ekologiczny wynikający z zastosowania tego rodzaju materiału. Jedną z głównych zalet systemów suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych jest łatwość rozbiórki i zmiana aranżacji pomieszczeń. Dzięki temu co jakiś czas możemy zmienić naszą wizję i przeprojektować całe poddasze podążając za bieżącymi trendami.

Prawidłowy montaż płyt gipsowo-kartonowych

W celu prawidłowego wykonania zabudowy poddasza najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kompletnych rozwiązań i systemów producentów, które umożliwiają uzyskanie niepowtarzalnych wnętrz bez wad i cieszenie się nimi przez lata. Jak każda technologia, systemy suchej zabudowy mają instrukcje poprawnego wykonania.

Błędy montażowe mają ogromny wpływ na dalsze użytkowanie poddasza i jego trwałość oraz estetykę. Aby ich uniknąć należy stosować się do wskazówek producenta. Na stronie www.norgips.pl znajdują się animacje pokazujące zasady prawidłowego wykonania zabudowy.

Zabudowę poddasza można podzielić na następujące składowe:

  • Opłytowanie, czyli użycie odpowiedniego rodzaju płyty gipsowo-kartonowej(NORGIPS S)
  • Konstrukcja, czyli osadzenie zabudowy na profilach(Super CD60 i UD30)
  • Zastosowanie określonych akcesoriów: wieszaków, łączników, wkrętów
  • Zastosowanie wybranej masy szpachlowej - w tym przypadku masa konstrukcyjna NORGIPS Start i masy wykończeniowe NORGIPS Finish.
Elementy zabudowy poddasza z wykorzystaniem produktów NORGIPS
Elementy zabudowy poddasza z wykorzystaniem produktów NORGIPS: 1. Płyty gipsowo-kartonowe Norgips S GKF typu DF o grub. 15 mm, 2. Profile Norgips CD 60 w rozstawie osiowym max. co 40 cm, 3. Wieszaki płaskie Norgips, 4. Profil uniwersalny Norgips FLEX, 5. Łączniki wzdłużne Norgips zamocowane za pomocą 4 blachowkrętów 3,5x9,5 mm z końcówką samowiercącą, 6. Blachowkręty Norgips 3,5 x 25 mm w rozstawie maks. co 40 cm, 7. Blachowkręty Norgips 3,5 x 45 mm w rozstawie maks. co 17 cm, 8. Wkręty do drewna Norgips 3,5 x 35 mm, 9. Folia aktywna Norgips, 10. Gotowa masa szpachlowa Norgips Start &Finish lub gipsowa masa szpachlowa Norgips Start, 11. Taśma zbrojąca Norgips, 12. Gotowa masa szpachlowa Norgips Extra Finish, gotowa masa szpachlowa Norgips Start &Finish lub gipsowa masa szpachlowa Norgips Finish, 13. Wełna mineralna, 14. Krokwie dachowe

Rekomendowane rozwiązania NORGIPS posiadają odpowiednie parametry techniczne tj. klasa odporności ogniowej, izolacyjność akustyczna, odpowiednią nośność i inne.

źródło i zdjęcia: NORGIPS