Zanim wykonamy remont elewacji

Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zanim wykonamy remont elewacji

Zły stan elewacji może być spowodowany nie tylko starzeniem się materiałów elewacyjnych, ale również uszkodzeniami innych elementów budynku. Należy je bezwzględnie usunąć przed rozpoczęciem remontu elewacji, niezależnie od tego, czy chcemy ją jedynie odświeżyć, czy też połączyć jej remont z ociepleniem.

aktualizacja: 2024-06-24 11:02:14

Jakich formalności wymaga remont elewacji?

Zgodnie z prawem budowlanym remont elewacji, a także jej ocieplenie, nie wymaga zgłoszenia zamiaru przeprowadzenia takich robót, jeśli obiekt nie jest zabytkiem (art. 29, ust. 2 pkt. 5).

Sprawdźmy stabilność budynku

Szerokie, pionowe lub skośne pęknięcia elewacji to niepokojący sygnał, który może świadczyć o niestabilności fundamentów domu lub niedostatecznym przewiązaniu ścian, zwłaszcza w górnych częściach budynku. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie ekspertyzy technicznej w celu dokładnego zdiagnozowania problemu i ustalenia, w jaki sposób można zapobiec powiększaniu się tych uszkodzeń.

Samo zamaskowanie pęknięć nie rozwiązuje problemu i nie gwarantuje trwałości elewacji. Wręcz przeciwnie, w krótkim czasie pęknięcia pojawią się na nowo, a w skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić do znacznie poważniejszych uszkodzeń konstrukcji budynku, zagrażających jego bezpieczeństwu.

Zbadajmy wilgotność ścian przed remontem elewacji

Przykrycie elewacji zawilgoconego muru niewłaściwie dobranym tynkiem lub izolacją termiczną może prowadzić do poważnych szkód, które ujawnią się dopiero po upływie czasu.

Pomiar wilgotności ściany można przeprowadzić przy użyciu specjalistycznych urządzeń lub samodzielnie, wykorzystując dokładną wagę (np. kuchenną wagę elektroniczną) i piekarnik.

Procedura pomiaru wilgotności

  • Pobierz próbkę rdzenia ze ściany o średnicy 5-8 cm i głębokości ok. 2/3 grubości muru, licząc od strony zewnętrznej. Do tego celu użyj otwornicy (wiertła koronowego).
  • Wyjmij pobrany rdzeń z otwornicy i zważ go.
  • Umieść próbkę w piekarniku nagrzanym do temperatury 105-110°C i susz ją do momentu ustabilizowania się masy.
  • Oblicz procentową zawartość wody w próbce, porównując jej wagę przed i po wysuszeniu. Dopuszczalna zawartość wody nie powinna przekraczać 6%.

Wzór na obliczenie wilgotności: W = (Gm - Gs) / Gs × 100%

gdzie:

W - wilgotność (%)

Gm - waga próbki mokrej (g)

Gs - waga próbki po wysuszeniu (g)

Usuńmy przyczyny zawilgocenia ścian od wewnątrz

Zawilgocenie ścian to częsty problem, który może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest zła wentylacja pomieszczeń. W takich sytuacjach nadmiar pary wodnej nie jest odprowadzany na zewnątrz, co prowadzi do skraplania się jej na ścianach i sufitach.

Innym źródłem wilgoci może być brak hydroizolacji w łazience lub pralni. Szczególnie narażone na zawilgocenie są ściany przy brodzikach i wannach, dlatego tak ważne jest, aby odseparować je od posadzki i sąsiadujących ścian warstwą hydroizolacyjną. W tym celu najczęściej stosuje się tzw. płynną folię, którą aplikuje się na ścianę przed układaniem płytek ceramicznych.

Kolejną przyczyną problemów z wilgocią może być wykraplanie się pary wodnej w przewodach spalinowych. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne w przypadku kotłów gazowych i olejowych, dlatego kominy odprowadzające spaliny z takich urządzeń muszą być bezwzględnie wyposażone we wkłady kominowe.

Również w przypadku nowoczesnych kotłów węglowych w kanale dymowym powinien zostać zamontowany wkład ze stali żaroodpornej. Zapobiega to skraplaniu się pary wodnej i osadzaniu się sadzy, co chroni zarówno komin, jak i sam budynek przed uszkodzeniem.

Wymieńmy orynnowanie przed remontem elewacji

Należy bezwzględnie wymienić zniszczone lub nieszczelne rynny oraz rury spustowe. Jeśli system orynnowania jest zamontowany na gzymsie, warto rozważyć jego wysunięcie poza obrys budynku. W tym celu konieczne będzie jednak przedłużenie połaci dachowej, tak aby utworzyć okap wystający co najmniej na 40-50 cm.

Takie rozwiązanie skutecznie zabezpiecza elewację przed powstawaniem zacieków w przypadku uszkodzenia lub zapchania orynnowania. Ponadto, wysunięcie gzymsu może okazać się niezbędne, jeśli planujemy ocieplenie domu grubą warstwą izolacji.

Jeśli to konieczne, wymieńmy okna i drzwi

Jeśli planujesz ocieplenie elewacji budynku, rozważ wymianę okien i drzwi przed rozpoczęciem prac. Późniejsza wymiana tych elementów może wiązać się z pozostawieniem widocznych śladów na nowej elewacji, co obniży estetykę wyglądu budynku.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Vandersanden

Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus

Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Pawel

03 Feb 2023, 12:30

prawo budowlane Art. 29. u 2. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 obowiązek zgłoszenia budowy i robót budowlanych, budowa: (...) 5. wiat przystankowych i peronowych; (...) Chyba nie ten fragment prawa - https://lexlege.pl/prawo-budowlane/art-29/

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!