Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Przymierzamy się do szukania projektu naszego pierwszego domu. Mężowi zależy na otwartej przestrzeni na parterze, bez podziałów. Namawia mnie więc na kuchnię połączoną z salonem. Mąż nie gotuje, więc dla niego tematy kuchenne są abstrakcją. Ja spędzam dużo czasu w kuchni, bo lubię gotować i piec. Poza tym mamy troje małych dzieci. W obecnym mieszkaniu kuchnia jest niewielka, lecz oddzielona od reszty pomieszczeń. W razie bałaganu lub smażenia np. ryby, mogę po prostu zamknąć drzwi. Mam wątpliwości, czy otwarcie kuchni na salon dobrze sprawdzi się u nas. Nie jestem perfekcyjną panią domu, ale lubię porządek. Obawiam się, że konieczność nieustającego pucowania kuchni będzie mnie frustrować. Jednocześnie podobają mi się nowoczesne wnętrza. Jaki wariant zatem wybrać?

aktualizacja: 2023-07-10 08:43:39
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są zalety kuchni zamkniętej (w oddzielnym pomieszczeniu)?
  • Jakie są zalety kuchni otwartej na salon? I czy to rozwiązanie ma wady?
  • Czym jest kuchnia otwarta, ale z przepierzeniem?

Wybór nie jest oczywisty, choć obecnie w prawie każdym projekcie gotowym domów jednorodzinnych kuchnia połączona jest z salonem. Trend ten obowiązuje już od co najmniej kilkunastu lat. Większość budujących bowiem chce mieć dużą otwartą przestrzeń na parterze bez ścian działowych. Poniekąd jest to spowodowane ich potrzebą powiększenia przestrzeni życiowej, gdyż często przeprowadzają się z niewielkiego mieszkania lub domu rodziców/teściów. Dotyczy to szczególnie młodych małżeństw z małymi dziećmi. Komfort zajmowania większego metrażu jest tu bowiem kluczowy.

Kuchnia, jadalnia i salon jako jedno wnętrze
Duży metraż parteru umożliwia stworzenie przestrzeni bez podziałów, obejmującej pasujące do siebie stylistycznie kuchnię, jadalanię i salon. (fot. Pfleiderer)

Ale też zdarzają się inwestorzy, którzy np. budują kolejny dom, po wyprowadzce dorosłych dzieci, i zdecydowanie chcą ograniczyć jego powierzchnię i dopasować do potrzeb dwojga osób. Wówczas nie zawsze otwarta kuchnia jest priorytetem. Często planowana jest jako zamknięte pomieszczenie ze stołem do spożywania codziennych posiłków. Do przyjmowania gości przeznaczona jest jadalnia zorganizowana w części salonu.

Jak widać, zarówno to, jak i drugie rozwiązanie ma zwolenników. Aby postawić na jedno z nich, przede wszystkim należy określić własne potrzeby oraz przeanalizować wady i zalety każdego wariantu.

Przy szukaniu gotowego projektu, warto pamiętać, że architekt adaptujący projekt może wprowadzić niewielkie korekty i np. zamknąć lub otworzyć kuchnię. Ale przed kupnem projektu - trzeba upewnić się, że będzie to realne. Nie zawsze bowiem w każdym miejscu można dostawić ścianę działową, lub z niej zrezygnować.

Kuchnia zamknięta - zalety i wady

Kuchnia zorganizowana w pomieszczaniu oddzielonym od reszty ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia większą prywatność i swobodę w utrzymywaniu porządku. Po zamknięciu drzwi nawet najgorszy bałagan po gotowaniu i pieczeniu - brudne sprzęty na blacie, nieumyte naczynia w zlewie, zachlapana kuchenka czy mąka rozsypana na podłodze - nie będzie widoczny dla gości. Ponadto gotowanie w zamkniętej kuchni ogranicza rozchodzenie się zapachu potraw po całym domu. Smażonej ryby ani bigosu nie czuć w salonie i sypialniach.

Poza tym wieczorem można tu w spokoju popracować przy komputerze, czy maszynie do szycia, bez ryzyka obudzenia reszty domowników. Kuchenny stół jest do tego idealny.

Przy aranżowaniu tego wnętrza, można zdecydować się w zasadzie na dowolną kolorystykę zarówno ścian, podłogi, jak i zabudowy, sprzętów AGD i dekoracji, bo nie muszą one być spójne z kolorystyką salonu.

Kuchnia urządzona w oddzielnym pomieszczeniu, z szerokim przejściem do salonu
Kuchnia urządzona w oddzielnym pomieszczeniu, z szerokim przejściem do salonu. (fot. Samsung)

Trzeba jednak pamiętać, że aby pomieszczenie to było wygodne przy codziennym użytkowaniu, powinno mieć spory metraż. Oprócz niezbędnych szafek i sprzętów, warto ulokować tu stół, przy którym zmieszczą się wszyscy domownicy.

Najbardziej ustawne są wnętrza kwadratowe albo prostokątne, ale z niewielką różnicą w długości sąsiadujących ścian. Zabudowę można zaplanować wzdłuż wszystkich ścian, bądź w kształcie litery U i L.

Kuchnia otwarta - zalety i wady

Na ogół kuchnia z salonem to jedna przestrzeń, bez wyraźnej granicy w postaci ścian. Optycznie taki układ powiększa wnętrze i sprawia wrażenie przestronnego, zwłaszcza w połączeniu z dużymi oknami i szerokim, przeszklonym wyjściem na taras.

W otwartej kuchni, można zaplanować wyspę z blatem roboczym, płytą kuchenną z okapem i/lub zlewem. W trakcie przygotowywania posiłków, będzie można rozmawiać z domownikami czy oglądać wyświetlany w salonie film. Jest to też dobra opcja dla rodziców małych dzieci, przy gotowaniu można cały czas mieć je na oku i obserwować, jak bawią się na podłodze w salonie czy oglądają bajki (w zamkniętej kuchni byłoby to niemożliwe). To jest argument ważny w Państwa przypadku. Przy obszernej wyspie można też ustawić wysokie stołki. Będą na nich siadać goście, lubiący towarzyszyć gospodarzom podczas gotowania, lub dzieci potrzebujące pomocy przy odrabianiu lekcji. Na mniejszym metrażu, zamiast wyspy można zaplanować półwysep z krótszym bokiem przylegającym do ściany. Można go wyposażyć podobnie do niej, albo potraktować jako miejsce do siedzenia i spożywania posiłków.

W dużej otwartej przestrzeni można zaplanować wyspę i umieścić w niej zlew (fot. z lewej: Ferro) lub/i płytę z okapem (fot. z prawej: Elica).
Duża kuchnia ze stołem
Duży kuchenny stół w otwartej przestrzeni często wykorzystywany jest do pracy przy komputerze lub pomocy dzieciom przy odrabianiu lekcji. (fot. Black Red White)

Przy podejmowaniu decyzji o przestrzeni bez wyraźnych podziałów, warto pamiętać o tym, że powinna ona stanowić jednolitą całość. Najlepiej jeśli posadzka będzie jednakowa, co nie jest trudne do wykonania, ponieważ obecnie producenci parkietów, desek podłogowych i paneli oferują wyroby przeznaczone również do układania w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą. W kuchni i salonie można więc zastosować nie tylko jednakowe płyty gresu, ale też drewno czy winyl. Ta sama zasada dotyczy kolorystki ścian, dekoracji okiennych i oświetlenia. Ponadto wykończenie szafek kuchennych powinno pasować do mebli w salonie.

Ergonomicznym i efektownym rozwiązaniem jest aranżacja aneksu kuchennego wzdłuż dwóch ścian, w kształcie litery L. Przy bocznej, planuje się zabudowę od podłogi do sufity z pojemnymi cargo do przechowywania, lodówką, piekarnikiem i mikrofalówką, a przy tej naprzeciwko salonu ustawia się jedynie szafki stojące, rezygnując z wiszących. Taki zabieg sprawia, że zabudowa kuchenna nie będzie dominować w otwartym salonie. Jeżeli fronty szafek będą pasować do komody, witryny czy szafki pod TV, całość będzie wyglądała spójnie, kuchnia zyska bardziej salonowy charakter i nie będzie wyłącznie "technicznym" wnętrzem.

Niestety, otwarta kuchnia ma też wady. W tym wariancie, zdecydowanie więcej starań wymaga utrzymywanie porządku. Nie jest to opcja dla osób, które nie przywiązują wagi do estetyki tego wnętrza. Dobrym nawykiem jest codzienne wieczorne porządkowanie, by następny dzień zacząć poranną kawą, przygotowywaną w czystej przestrzeni, a podczas salonowych rozmów z przyjaciółmi albo czytania książek uwagi nie przyciągał nieład na blatach. Ponadto - mimo wydajnych okapów z wyciągiem - nie uda się zupełnie wyeliminować rozprzestrzeniania się po całym domu kuchennych zapachów. Poza tym nawet wysokiej klasy sprzęty AGD hałasują w trakcie pracy. Nie tylko działający mikser czy sokowirówka będą przeszkadzać domownikom. Zmywarka może wydawać dźwięki, które będą zakłócać odpoczynek na kanapie.

W otwartej kuchni niezbędny jest okap z dużą mocą, do skutecznego odprowadzania zapachów. Producenci oferują modele przeznaczone do montażu nad wyspą (fot. z lewej: Pfleiderer) lub wysuwane z niej (fot. z prawej: Miele). W drugim wariancie urządzenie wysuwa się i uruchamia automatycznie, wraz z włączeniem płyty, a po skończonej pracy chowa się w kasecie (widoczny jest tylko szklany panel sterujący.)

Kuchnia otwarta, ale z przepierzeniem

Kompromisem pomiędzy kuchnią urządzoną w oddzielnym pomieszczeniu a stanowiącą fragment salonu jest aneks, częściowo oddzielony od strefy wypoczynkowej.

Standardowo w otwartej przestrzeni na granicy między strefami na ogół ustawia się duży stół z wygodnymi tapicerowanymi krzesłami, pasującymi do obić kanap oraz foteli, i wiesza się nad nim dekoracyjną lampę. Tu cała zabudowa kuchenna jest widoczna z każdej części salonu. Można ją jednak nieco ukryć, na przykład stawiając popularny dawniej barek z wyższą ścianką od strony salonu lub wąską ściankę działową. Wykonuje się ją jako pełną (np. z płyt gipsowo-kartonowych) albo ażurową (z cienkich drewnianych lameli, metalowych lub drewnianych regałów z półkami).

Kuchenną przestrzeń można oddzielić od salonu ażurową ścianką z półkami i blatem (fot. z lewej: BRW) lub dekoracyjnymi lamelami (fot. z prawej: Salony Agata).
Między kuchnią a salonem można postawić też lekką ściankę działową z płyt g-k
Między kuchnią a salonem można postawić też lekką ściankę działową z płyt g-k. (fot. Beckers Designer)

Można ją zaplanować centralnie, lub przy jednej ze ścian. W pierwszej wersji, od strony salonu przeważnie zawiesza się telewizor bądź stawia stół. W drugim wariancie, z lamelami - taka przesłona będzie stanowić efektowną dekorację, na której można zaprojektować domową oranżerię i powiesić rośliny doniczkowe. Na industrialnym regle natomiast można zorganizować biblioteczkę albo wyeksponować porcelanę.

Aby bardziej zaakcentować odrębność pomieszczeń, można między nimi postawić szklaną ścianę z drzwiami, model przesuwany lub składany. Taka przesłona wytłumi kuchenne hałasy i zapobiegnie przedostawaniu się zapachów, ale nie zabierze światła.

Kuchnia oddzielona od salonu harmonijkowymi szklanymi drzwiami
Harmonijkowe szklane drzwi po zamknięciu tworzą dwa oddzielne pomieszczenia. Dzięki nim kuchenne zapachy i hałas nie będą przeszkadzać domownikom odpoczywającym w salonie. (fot. Ferro)
Dla osób nie gotujących na co dzień, dobrym rozwiązaniem może być "kuchnia w szafie". Podczas gotowania drzwi chowają się w zabudowie, a po skończeniu pracy wysuwają się i przesuwają na całą szerokość ściany, tworząc jednolitą, zamkniętą płaszczyznę. (fot. Peka)

Redaktor: Joanna Dąbrowska
Na zdjęciu otwierającym: Kuchnia urządzona w oddzielnym pomieszczeniu, z szerokim przejściem do salonu. (fot. Salony Agata)

Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Zdaniem naszych Czytelników

07 Oct 2020, 22:18

10 godzin temu, aaaa napisał: eee tam, ja tam nie narzekam na to co mam....tak jest idealnie, bo nie ma wad które wyminiełaś Niby tak ... ale jak patrzę na poniższe, to chętnie bym się zamieniła na którąś

07 Oct 2020, 12:13

eee tam, ja tam nie narzekam na to co mam....tak jest idealnie, bo nie ma wad które wyminiełaś :D

07 Oct 2020, 12:02

Też jestem sympatykiem otwartych przestrzeni i stawiam na  nowoczesną otwartą na salon kuchnię z wyspą. Należy wtedy jednak zadbać o właściwą wentylację, bo niekoniecznie siedząc w salonie, mam ochotę czuć smażoną rybę przyrządzaną aktualnie na obiad . Kolejna wada — ...

Kuchnia otwarta np. z wyspą. Jedna ściana więcej w salonie jest chyba zbędna. Przynajmniej w bloku bo w dużym domu jest większe pole do popisu.

Gość Ewelina

07 Oct 2020, 11:17

Ja mam kuchnie otwartą i to była najlepsza decyzja. Z mężem chcieliśmy żeby nie odgradzać sie zbędnymi ścianami. Nie zamieniłabym takiej kuchni na żadną inną.

14 Dec 2017, 16:21

Raczej otwarta kuchnia to cofanie się w rozwoju. Dawniej we wsiach izby dzienne przecież były jednocześnie kuchniami. 

Gość Stylówa

14 Dec 2017, 13:49

Nie cofajmy się w rozwoju i nie zamykajmy w kuchni, mamy podgląd na życie rodzinne, a granicę zatrze wyspa z okapem wyspowym, który może odwracać uwagę od bałaganu swoim designe, sterowany za pomocą wygodnych klawiszy, z sensorem pary który się automatycznie włącza,zaopatrzony ...

Gość Kaśka

08 Aug 2017, 19:14

Kuchnia otwarta zawsze kojarzy się z problemem, bo jak to zapachy w salonie itp. Sama tak kiedyś myślałam (bo mam taką właśnie salonokuchnię), dopóki nie kupiłam okapu sufotowego, którego nie dość, że nie słychać (!!), wygląda ładnie i przypomina lampę po prostu (!!!), ...

Gość z_bagazem_autopsji

25 Sep 2014, 11:23

" nie możemy pozwolić sobie w niej na chwilę zaniedbania, ponieważ nieporządek widoczny będzie z salonu" strasznie duży problem ;D po prostu trzeba regularnie sprzątać ;)

Gość lekf

12 Aug 2014, 09:53

Ten kto pisał o przyktrych zapachach to chyba nigdy niec nie gotuje bo to jakas bujda . Dla mnie to jest zalety jak aromatyczne potrawy czy zapach ciasta roznosi sie po domu , "Zgadzam się, że zapachy z kuchni potrafią pobudzic apetyt i z niecierpliwościa sie na nie czeka. A co w momencie ...

04 Nov 2010, 09:23

My w tej chwili w mieszkaniu mamy kuchnie zamknietą, po przeciwległej stronie korytarza w stosunku do salonu. Ja zawsze jeszcze cos doprawiam, przekladam itp. jak sa juz goscie, dlatego wkurza mnie to, ze czesto stercze sama w tej kuchni, gdy reszta gosci jest w salonie. W domu kuchnia i ...

04 May 2010, 15:39

Przy kuchni otwartej musi być porządek.Doskonale sprawdzają się szafki z roletami stojące na blacie, które wystarczy zasunąć i nie widać bałaganu

04 May 2010, 10:51

Cytat Dokładnie. My mamy drzwi przesuwne szklane i w dodatku schowane w ścianę, więc nikomu nie przeszkadzają. Drogie jak diabli, ale instalatorzy mówili, że jeśli w fazie projektu się je instaluje to jest dużo taniej. Takie drzwi można ...

Gość Hanna

04 May 2010, 10:15

Też z Komandora? bo ja właśnie remontuje dom i też myślałam o takich drzwiach ale nie wiedziałam kto może coś takiego zrobić..

27 Apr 2010, 22:06

Cytat Dokładnie. My mamy drzwi przesuwne szklane i w dodatku schowane w ścianę, więc nikomu nie przeszkadzają. Drogie jak diabli, ale instalatorzy mówili, że jeśli w fazie projektu się je instaluje to jest dużo taniej. tez mam takie

27 Apr 2010, 21:32

Cytat Ja mam całkiem inne rozwiązanie u Siebie - kuchnie od salonu mam przedzieloną drzwiami suwanymi, takimi jak do szafy - zresztą zamawiane u producenta - Komandor. Kuchnie otwartą mam kiedy jest potrzeba;). Dokładnie. My ...

26 Apr 2010, 17:02

Wszystko zalezy od stylu zycia, nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Mnie odpowiada kuchnia oddzielona, ale nie do konca - mam szerokie przejscie, bez drzwi. Nikt nie ma poczucia odizolowania, ale tez mozna rozgardiasz kuchenny ukryc za sciana. Co nie znaczy ze kazdy musi lubic to samo...

26 Apr 2010, 09:51

Otwarta czy nieotwarta - najważniejsze żeby było z niej blisko do jadalni i w razie sytuacji także do salonu. Ktoś kto dużo gotuje wie, że nawet najlepszy okap nie usunie niektórych zapachów. W życiu codziennym kuchnia wygląda inaczej niż w katalogu i jeśli się jej używa to ryzykowne ...

Gość Malwa

26 Apr 2010, 09:04

Ja mam całkiem inne rozwiązanie u Siebie - kuchnie od salonu mam przedzieloną drzwiami suwanymi, takimi jak do szafy - zresztą zamawiane u producenta - Komandor. Kuchnie otwartą mam kiedy jest potrzeba;).

Gość kanarek

26 Jan 2010, 13:40

Dla mnie odseparowanie kuchni od reszty pomieszczeń daje gwarancję względnej ciszy przy np. oglądaniu telewizji lub słuchaniu muzyki.

07 Oct 2009, 11:59

my z żonką postawiliśmy na otwartą kuchnię -- między salonem a kuchnią jest jeszcze taka przestrzeń która ma funkcjonować jako jadalnia ( duże słowa bo to tylko stół i 6 krzeseł ) -- argumenty za to pełna integracja, jak robisz coś w kuchni to nie odcinasz się czy to od rodziny ...

Gość Maeve

07 Oct 2009, 00:16

A ja bym właśnie chciała otwartą, bo tak naprawdę nowoczesne okapy radzą sobie doskonale z problemem zapachów, a możliwość bycia z rodziną mimo krzątania się przy garnkach jest bardzo fajna :) No i można wtedy bardzo elegancką kuchnię urządzić, żeby pasowała do salonu :D

Gość Monika

06 Oct 2009, 16:08

Zgadzam się, że zapachy z kuchni potrafią pobudzic apetyt i z niecierpliwościa sie na nie czeka. A co w momencie jak nam się cos przypali, albo smażymy rybę...? Cały dzien bedzie nam towarzyszył ten raczej kiepski zapach. To tak apropo otwartych kuchni. Ogólnie nie mam nic przeciwko, ...

Gość miku

20 Aug 2009, 14:40

O proszę, plusem kuchni zamkniętej ma być to, że "kuchenne zapachy nie będą przedostawały się do salonu", ale przecież to sama słodycz, kiedy zapachy pysznych gotowanych potraw mogą zachęcać do zjedzenia już w salonie

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły