Posadzka z płyt szkliwionego gresu ma wady

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Posadzka z płyt szkliwionego gresu ma wady

W sklepie tak bardzo skupiliśmy się na znalezieniu modelu bez ryflowania i o dobrych parametrach użyteczności, że umknęły nam inne ważne cechy wierzchniego wykończenia płytek - mówi Monika, która posadzkę układała w 2018 r.

aktualizacja: 2022-04-19 10:32:58

Posadzka:

  • Z płyt szkliwionego gresu (model Setim Honey), imitujących deski podłogowe o wymiarach 17,5 × 60 cm.
  • Fugi szerokości 2 mm.

Podkład: izolacja przeciwwilgociowa z folii, warstwa styropianu grubości 15 cm, pod rurami podłogówki warstwa specjalnego styropianu z folią (2 cm), nad nimi jastrych z betonu grubości 5 cm.

Decyzja: W domu "na emeryturę" mężowi i mnie zależało na wykończeniu posadzki materiałem, który dobrze przewodzi ciepło z ogrzewania podłogowego, nie ulegnie zniszczeniu przez psy, i który jest ładny, praktyczny, jego obsługa nieuciążliwa. Uznaliśmy, że najodpowiedniejszy będzie gres. W hipermarkecie budowlanym wyszukaliśmy model w kształcie krótkich desek i w atrakcyjnej kolorystyce, podobnej do ram okien.

Wcześniej rozmawialiśmy z glazurnikiem, który poprosił, żeby elementy nie były zbyt długie (takie trudniej się układa). Chociaż wolelibyśmy właśnie te długie, to jednak wzięliśmy pod uwagę preferencje wykonawcy. W sklepie sprawdziliśmy parametry wybranego wyrobu - ma klasę ścieralności 4 i antypoślizgowości R9, ponadto akurat wtedy oferowano go w promocyjnej cenie. Wykończyliśmy nim posadzkę na prawie całym parterze, co optycznie powiększa przestrzeń.

Płyty gresu, imitujące deski podłogowe, ułożone przy kominku
Płyty gresu, imitujące deski podłogowe, ułożone przy kominku

Posadzka w salonie z płyt gresu - rady i przestrogi:

  • Glazurnik ułożył elementy na odkształcalnej zaprawie klejowej oraz połączył fugą przeznaczoną na podkłady z ogrzewaniem podłogowym. Użycie specjalistycznych zapraw sprawiło, że posadzka dobrze przewodzi ciepło, płytki przylegają do podkładu, fugi się nie kruszą (mikropęknięcia pojawiły się tylko nad jedną z dylatacji w jastrychu). Zanim wykonawca podjął pracę, wygrzewaliśmy jastrych poprzez włączenie podłogówki.

  • W sklepie tak bardzo skupiliśmy się na znalezieniu modelu bez ryflowania (bo zbiera się w nim brud) i o dobrych parametrach użyteczności (m.in. ścieralności), że umknęły nam inne ważne cechy wierzchniego wykończenia płytek.

    Zaletą całkiem gładkiej wersji jest na pewno łatwa pielęgnacja (odkurzanie i mycie mopem), przyjemne wrażenie przy dotykaniu (zarówno w zimie, kiedy posadzka jest delikatnie ciepła, jak i w lecie, kiedy chłodzi stopy). Jednak wybierając gres dzisiaj, unikalibyśmy wariantu z powierzchnią błyszczącą, bo pod światło, niestety, widoczne są ślady psich łap i piasek wniesiony np. z tarasu (wykończenie matowe byłoby lepsze). Ponadto kiedy szkliwiony wierzch jest mokry, staje się śliski i musimy uważać. Nie ma co ukrywać, posadzka jest twarda, więc już zdarzyło się uszkodzenie - coś ciężkiego spadło na nią i musieliśmy ukruszoną płytkę wymienić (mamy dwie paczki zapasu).

    Pod względem kolorystycznym, materiał ładnie wpisuje się w wystrój salonu i przestrzeni dziennej. Pod względem użytkowym, to wykończenie okazało się bardzo praktyczne. Ogólnie ujmując - to dobry wybór.

Koszty zakupu płyt gresu i robocizny:

  • gres około 50 zł/m2, ułożenie 50 zł/m2.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Płyty gresu, imitujące deski podłogowe, dobrano do ram okien.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!