Posadzka z płyt szkliwionego gresu ma wady

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Posadzka z płyt szkliwionego gresu ma wady

W sklepie tak bardzo skupiliśmy się na znalezieniu modelu bez ryflowania i o dobrych parametrach użyteczności, że umknęły nam inne ważne cechy wierzchniego wykończenia płytek - mówi Monika, która posadzkę układała w 2018 r.

Posadzka:

  • Z płyt szkliwionego gresu (model Setim Honey), imitujących deski podłogowe o wymiarach 17,5 × 60 cm.
  • Fugi szerokości 2 mm.

Podkład: izolacja przeciwwilgociowa z folii, warstwa styropianu grubości 15 cm, pod rurami podłogówki warstwa specjalnego styropianu z folią (2 cm), nad nimi jastrych z betonu grubości 5 cm.

Decyzja: W domu "na emeryturę" mężowi i mnie zależało na wykończeniu posadzki materiałem, który dobrze przewodzi ciepło z ogrzewania podłogowego, nie ulegnie zniszczeniu przez psy, i który jest ładny, praktyczny, jego obsługa nieuciążliwa. Uznaliśmy, że najodpowiedniejszy będzie gres. W hipermarkecie budowlanym wyszukaliśmy model w kształcie krótkich desek i w atrakcyjnej kolorystyce, podobnej do ram okien.

Wcześniej rozmawialiśmy z glazurnikiem, który poprosił, żeby elementy nie były zbyt długie (takie trudniej się układa). Chociaż wolelibyśmy właśnie te długie, to jednak wzięliśmy pod uwagę preferencje wykonawcy. W sklepie sprawdziliśmy parametry wybranego wyrobu - ma klasę ścieralności 4 i antypoślizgowości R9, ponadto akurat wtedy oferowano go w promocyjnej cenie. Wykończyliśmy nim posadzkę na prawie całym parterze, co optycznie powiększa przestrzeń.

Płyty gresu, imitujące deski podłogowe, ułożone przy kominku
Płyty gresu, imitujące deski podłogowe, ułożone przy kominku

Posadzka w salonie z płyt gresu - rady i przestrogi:

  • Glazurnik ułożył elementy na odkształcalnej zaprawie klejowej oraz połączył fugą przeznaczoną na podkłady z ogrzewaniem podłogowym. Użycie specjalistycznych zapraw sprawiło, że posadzka dobrze przewodzi ciepło, płytki przylegają do podkładu, fugi się nie kruszą (mikropęknięcia pojawiły się tylko nad jedną z dylatacji w jastrychu). Zanim wykonawca podjął pracę, wygrzewaliśmy jastrych poprzez włączenie podłogówki.

  • W sklepie tak bardzo skupiliśmy się na znalezieniu modelu bez ryflowania (bo zbiera się w nim brud) i o dobrych parametrach użyteczności (m.in. ścieralności), że umknęły nam inne ważne cechy wierzchniego wykończenia płytek.

    Zaletą całkiem gładkiej wersji jest na pewno łatwa pielęgnacja (odkurzanie i mycie mopem), przyjemne wrażenie przy dotykaniu (zarówno w zimie, kiedy posadzka jest delikatnie ciepła, jak i w lecie, kiedy chłodzi stopy). Jednak wybierając gres dzisiaj, unikalibyśmy wariantu z powierzchnią błyszczącą, bo pod światło, niestety, widoczne są ślady psich łap i piasek wniesiony np. z tarasu (wykończenie matowe byłoby lepsze). Ponadto kiedy szkliwiony wierzch jest mokry, staje się śliski i musimy uważać. Nie ma co ukrywać, posadzka jest twarda, więc już zdarzyło się uszkodzenie - coś ciężkiego spadło na nią i musieliśmy ukruszoną płytkę wymienić (mamy dwie paczki zapasu).

    Pod względem kolorystycznym, materiał ładnie wpisuje się w wystrój salonu i przestrzeni dziennej. Pod względem użytkowym, to wykończenie okazało się bardzo praktyczne. Ogólnie ujmując - to dobry wybór.

Koszty zakupu płyt gresu i robocizny:

  • gres około 50 zł/m2, ułożenie 50 zł/m2.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Płyty gresu, imitujące deski podłogowe, dobrano do ram okien.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje