Jak urządzić salon? Zobacz przykładowe aranżacje

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jak urządzić salon? Zobacz przykładowe aranżacje

Dawniej był najokazalszym pomieszczeniem w pałacu lub dworze. Dziś salon jest nieodłącznym elementem domów i mieszkań w bloku. Stracił nieco na dekoracyjności, za to zyskał nowe funkcje. Czy można go dobrze zaprojektować?

Planowanie funkcjonalnego salonu

Planowanie salonu nie należy do najprostszych, choć wydaje się mniejszym wyzwaniem niż urządzanie kuchni. Decyzje dotyczące doboru i rozmieszczenia elementów wyposażenia musimy uzależnić od wielu czynników - m.in. wielkości salonu, jego usytuowania względem innych pomieszczeń i dodatkowych funkcji, jakie mu przydzielimy.

Jeśli stanowi część dużego domu, nie musi wypadać z tradycyjnej roli - nadal może być miejscem reprezentacyjnym, w którym gromadzi się rodzina oraz goście. To znacznie upraszcza dobór mebli. W niedużym mieszkaniu, salon ma spełniać różne funkcje. Tu wypoczywa rodzina w ciągu dnia, więc przydadzą się wygodne meble wypoczynkowe i szafka pod telewizor. Nie obejdzie się bez funkcjonalnego stolika lub ławy, zwłaszcza że od czasu do czasu zaprosimy tu gości.

A jeśli salon to także gabinet? Konieczne staje się biurko o lekkiej, mało biurowej formie, która nie zniszczy koncepcji stylistycznej miejsca. Niekiedy salon zamienia się w sypialnię. To wyzwanie przede wszystkim dla kanapy. Musi być ona nie tylko gotowa na intensywną eksploatację, ale też oferować, po rozłożeniu, miejsce do spania, a przy okazji także schowek na pościel.

Wybór takiej kanapy jest niełatwy. Dlaczego? Choć meble są coraz ładniejsze i doskonalsze, wciąż konieczność zastosowania funkcjonalnych rozwiązań i ograniczenia rozmiarów zmusza projektantów do kompromisów. Z tego powodu rozkładanym meblom może czasem brakować lekkości i finezji. Trudniej też dopasować funkcjonalny model do salonu pod względem stylu.

Aranżacja wnętrza z wykorzystaniem paneli winylowych Ambient Click w kolorze łupek czarny
Otwarta przestrzeń, która pełni różne role, m.in. salonu. Koniecznym tu elementem spajającym jest kolorystyka ścian i podłogi. Panele winylowe Ambient Click w kolorze łupek czarny. (fot. Quick-Step)
Fotel z podnóżkiem oraz sofa z możliwością rozłożenia do pozycji szezlongu.
Oferujące wyjątkową wygodę wypoczynku Plumy marki Ligne Roset - reaktywacja kolekcji sprzed ponad 30 lat. Fotel z podnóżkiem oraz sofa z możliwością rozłożenia do pozycji szezlongu. Szeroki wybór tkanin i skór. (fot. Recamiere)
Obszerna i wygodna sofa Mezzo, która pomieści aż 6 osób, funkcjonalny stolik Barcelona ze schowkami i unoszonymi blatami oraz stolik pomocniczy Valencia
Obszerna i wygodna sofa Mezzo, która pomieści aż 6 osób. Wyposażona jest w regulowane zagłówki. Idealne dopełnienie stanowi funkcjonalny stolik Barcelona ze schowkami i unoszonymi blatami oraz stolik pomocniczy Valencia, pełniący rolę schowka. (fot. BoConcept)

Dobieramy meble wypoczynkowe do salonu

Kiedy wchodzimy do salonu, pierwsze kroki kierujemy w stronę kanapy lub fotela. Zestaw wypoczynkowy wydaje się być więc najważniejszym elementem tego pomieszczenia. W wielofunkcyjnym salonie zazwyczaj pozostaje w cieniu innych, bardziej wyrazistych przedmiotów. Za to w klasycznym salonie sofa ma szansę być gwiazdą, bowiem nie musi realizować różnorakich zadań i może skupić się na swojej urodzie.

Projektanci i producenci dawno jednak dostrzegli, że zazwyczaj oczekujemy od sofy, by występowała w roli idealnej asystentki. To dlatego nowoczesne zestawy modułowe mogą się zmieniać na nasze życzenie - wystarczy przesunąć jeden z elementów, wysunąć podnóżek lub wyregulować zagłówek. A to nie wszystko. Wygodne półki i schowki mieszczą piloty, książki i gazety. Zestawy Wi-Fi oferują muzykę ze smartfona, a barek - szklaneczkę czegoś mocniejszego.

Zestawy modułowe świetnie się spisują podczas spotkań ze znajomymi. Przesuwając pufy i siedziska możemy utworzyć towarzyski krąg sprzyjający rozmowom i pozwalający na korzystanie z jednego stolika. A propos tego ostatniego - oprócz atrakcyjnego wyglądu może on oferować schowki, regulowane lub wysuwane blaty, pozwalać na bezproblemowe przemieszczanie, a nawet indukcyjne naładowanie telefonu.

Sofa z modułowej kolekcji Plain marki Bizzarto. Ma miękkie, ruchome zagłówki z poduszką. Głębokość siedziska regulowana jest elektrycznie, przez naciśnięcie przycisku. (fot. Bizzarto)
Sofa z kolekcji systemowej Belluno marki Gala Design, pozwalająca budować zróżnicowane układy
Sofa z kolekcji systemowej Belluno marki Gala Design, pozwalająca budować zróżnicowane układy. Wyposażona w system rozkładania oparcia i siedzisk, kąt można płynnie regulować elektrycznie lub manualnie. Opcjonalnie może mieć barek, system audio i pojemniki na kubki. (fot. Gala Design)
Meblościanka Avila 2 do niedużego salonu. W skład zestawu wchodzą dwie witryny, półki wiszące oraz dwie szafki RTV
Meblościanka Avila 2 do niedużego salonu. W skład zestawu wchodzą dwie witryny, półki wiszące oraz dwie szafki RTV. Witryny przeszklone szkłem hartowanym, wyposażone w oświetlenie LED. (fot. Black Red White)
Na zdjęciu solidna półka podtrzymuje sprzęt marki Marantz w kolorze gold - zintegrowany wzmacniacz stereofoniczny premium PM-10 oraz odtwarzacz premium super audio CD SA-10
W salonie musi znaleźć się miejsce na sprzęt audio. Na zdjęciu solidna półka podtrzymuje sprzęt marki Marantz w kolorze gold - zintegrowany wzmacniacz stereofoniczny premium PM-10 oraz odtwarzacz premium super audio CD SA-10. Sprzęt dostępny w Salonach Firmowych DENON, (fot. www.salonydenon.pl)
Wisząca biblioteka Primo Quarto marki Saba Italia
Wisząca biblioteka Primo Quarto marki Saba Italia; dostępna w różnych kolorach, wym. szer. 125 cm, gł. 25 cm, wys. 120 lub 220 cm. (fot. Mesmetric)
Biblioteka Quadror 04 marki Horm.it. Półki ułożono na pomysłowych metalowych wspornikach
Biblioteka Quadror 04 marki Horm.it. Półki ułożono na pomysłowych metalowych wspornikach. (fot. Horm.it)

Półki w salonie, czyli sztuka układania

Urzędujące w nowoczesnych salonach półki pełnią tę samą rolę, co dawniej witryny, w których eksponowano srebra i porcelanę, świadczące o zamożności gospodarzy. Dziś bogactwa nie demonstrujemy w tak bezpośredni sposób, lubimy za to prezentować skłonność do rozrywek intelektualnych, podróży i posiadania pasji. Stąd tak istotna rola mebli, w których możemy pokazać opasłe tomy, zbiory minerałów lub osobliwości z dalekich krajów.

Producenci, wiedząc o tym, proponują regały, które same w sobie nie są szczególnie ciekawe. Dopiero wypełnione przedmiotami sprawiają wrażenie dokończonych. Ich najważniejsze zadanie to utrzymanie solidnego ciężaru i możliwość rozbudowy o kolejne moduły. Z drugiej strony, producenci mają także w ofercie meble, które są niezwykle dekoracyjne, efektowne lub pomysłowe. To rozwiązanie dla przedmiotów niepozornych, acz ciekawych i wartościowych. Jest to także pomysł na zagospodarowanie pustawej ściany lub przestrzeni.

Coraz częściej kolekcjonujemy też obrazy, rzeźby, fotografie artystyczne, które muszą mieć swoje miejsce. A gdzie, jeśli nie w salonie? Zanim jednak wbijemy pierwszy gwóźdź, by powiesić witrynę czy obraz, musimy mieć dobry plan. Bo sztuką jest nie tylko sam przedmiot, ale też znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca i nadanie mu właściwej oprawy. Wybór miejsca warto poprzedzić kilkoma przymiarkami sugerując się barwami dominującymi we wnętrzu, kątem padania światła dziennego, a w końcu układem linii poziomych i pionowych generowanych przez meble.


Wnętrze salonu z miejscem na domową galerię sztuki. Sofa stanowi niejako oparcie i punkt odniesienia dla wiszących na ścianie grafik i zdjęć. Kompozycję stworzono z dbałością o kolorystyczną spójność. W aranżacji wykorzystano sofę Fargo na stalowych nóżkach, poduszki oraz dekoracje ścienne z oferty firmy BoConcept (fot. BoConcept)

Narożnik z obszernej i dającej wiele możliwości wyboru kolekcji Linea. Nóżki i ozdobna listwa boczna są dostępne w kilkunastu kolorach naturalnego drewna. Obicie w skórze lub tkaninie. (fot. Bydgoskie Meble)

Ośmiokątne biblioteki Sebastian z kolekcji Shine marki Meridiani. W tej aranżacji pełnią rolę witryn na bibeloty. Wykonane z metalu w kolorze miedzi, z lakierowanymi półkami, wym. cm 70 x 170 cm. (fot. Kari Mobili)

Regały i półki - podstawa wyposażenia salonu

O konieczności wyposażenia funkcjonalnego salonu w regały czy półki wie każdy posiadacz mieszkania w bloku lub domu o przeciętnej powierzchni. Potrzebne są choćby po to, by ustawić na nich sprzęt grający lub telewizor. Oczywiście kominek albo akwarium dużo lepiej wpisują się w przestrzeń salonu, ale większość z nas nie dysponuje osobnym pomieszczeniem na kino domowe.

Za to dekoracyjności nie możemy odmówić rzędom książek. Ich miejsce powinno być w domowej bibliotece, ale z konieczności tomy zazwyczaj również lądują w salonie. Oprócz typowych ciężkich mebli na rynku znajdziemy efektowne i lekkie półki, które dodadzą wnętrzu charakteru, a dodatkowo mogą podzielić je na strefy. Podobną rolę spełniają także parawany, które znów zaczynamy doceniać. Wśród nich znajdziemy prawdziwe perełki designu.

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

Zdaniem naszych Czytelników

time image

04 Maj 2021, 12:40

Szanowni Państwo,  Niezależnie od tego, z jakim układem i metrażem wnętrza mamy do czynienia, jedną z kluczowych decyzji jest wybór odpowiedniej farby. Rekomenduję Śnieżkę Plamoodporną. Farba jest dostępna w 48 gotowych kolorach – dzięki temu mamy bardzo duże możliwości ...

time image

17 Kwi 2021, 19:04

Dnia 5.08.2018 o 22:06, Pomocnik napisał: Dawniej był najokazalszym pomieszczeniem w pałacu lub dworze. Dziś salon jest nieodłącznym elementem domów i mieszkań w bloku. Stracił nieco na dekoracyjności, za to zyskał nowe funkcje. Czy można go dobrze zaprojektować?   Pełna ...

time image

Gość bene

06 Sie 2018, 10:16

ineka ten stiuk to samodzielnie był kładziony czy potrzebny fachowiec? Mnie co prawda podoba sie inna struktura ale chyba zasada nakładania jest taka sama

time image

Gość ineka

05 Sie 2018, 20:06

Mam betonową ścianę w przedpokoju. Jest bardzo praktyczna, zwłaszcza kiedy wracam z psem z deszczowego spaceru. Za to w salonie zamiast betonu (a też miał być beton) mam stiuk wenecki

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak zaplanować wygodną szafę?
Jak zaplanować wygodną szafę?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje