Kiedy kupić projekt katalogowy, a kiedy indywidualny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kiedy kupić projekt katalogowy, a kiedy indywidualny?

Wybieramy lub zamawiamy indywidualny dopiero wtedy, gdy mamy działkę. Taka jest prawidłowa kolejność: najpierw kupujemy ziemię, a dopiero potem projekt budynku, który spełnia nasze oczekiwania i pasuje do konkretnej parceli.

Jaki wybrać projekt domu: gotowy czy indywidualny?

Wybór projektów gotowych jest ogromny, ich ceny wynoszą od tysiąca do kilku tys. zł. Taki projekt trzeba jeszcze wpisać w działkę, uwzględniając wytyczne planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy. To tzw. adaptacja, do jej wykonania zatrudnia się architekta z uprawnieniami. Na tym etapie w projekcie gotowym można wprowadzić niewielkie zmiany, np. zlikwidować okno, albo je powiększyć.

Jeśli projekt wybraliśmy kilka lat temu, a formalności związane z rozpoczęciem budowy chcemy zakończyć w 2021 r., mamy problem. Jeżeli wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zamiaru budowy złożymy 31 grudnia 2020 r. lub później, to będą one musiały spełniać Warunki Techniczne 2021. Co oznacza, że dom powinien być lepiej izolowany termicznie, wyposażony w cieplejszą stolarkę, a wartość współczynnika EP, określającego maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej nie może przekraczać 70 kWh/(m²·rok).

Taki współczynnik trudno osiągnąć w domu ogrzewanym po prostu kotłem na węgiel czy nawet nowoczesnym gazowym kotłem kondensacyjnym (bo gaz to też paliwo kopalne). Albo zapotrzebowanie na energię musi być naprawdę niskie, albo system ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody trzeba zasilać lub przynajmniej wspomagać urządzeniami korzystającymi z energii odnawialnej - pompami ciepła, kolektorami słonecznymi, fotowoltaiką.

Projekt indywidualny u architekta "z nazwiskiem" kosztuje 100-200 zł za metr kwadratowy. Będzie niepowtarzalny, zaś dom w najlepszy sposób wpisany w działkę. Jeśli ta należy do trudnych, mimo wyższych kosztów to lepszy wybór. Projekt gotowy też ma zalety. Interesujący nas dom ktoś mógł już wybudować - można go zatem obejrzeć, podpytać właścicieli, z jakich rozwiązań są zadowoleni, z jakich nie.

Jakie domy budujemy?

Najpopularniejsze domy stawiane dziś przez Polaków mają sto kilkadziesiąt m2 powierzchni i użytkowe poddasze. Generalnie są coraz mniejsze. Im są prostsze, bardziej zwarte (zbudowane na planie kwadratu lub prostokąta, z dwuspadowym dachem), tym tańsza jest ich budowa i co równie ważne - eksploatacja (głównie ogrzewanie). Takim budynkom łatwiej też spełnić WT 2021.

Parterowe są wygodne w użytkowaniu - brak schodów ma znaczenie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Niestety, mają większą powierzchnię zabudowy i nadają się raczej na duże działki. Dlatego na małych parcelach wznosi się zajmujące mniej miejsca domy z użytkowym poddaszem lub pełnym piętrem. Te, przy niedużej powierzchni zabudowy oferują sporą powierzchnię użytkową. Coraz rzadziej stawiane są domy z podpiwniczeniem, które podnosi koszty budowy. Kotłownię, spiżarnię czy pomieszczenia gospodarcze, niegdyś lokowane w piwnicy, przenosi się na parter.

Istotne jest usytuowanie budynku względem stron świata - opłaca się zaplanować od południa dużo okien i pomieszczenia, w których chcemy mieć więcej słońca, np. salon czy jadalnię. Duże przeszklenia na południowej ścianie to nie tylko więcej światła, ale także oszczędność na ogrzewaniu w chłodne dni. I ryzyko przegrzania domu w czasie upałów - warto zatem pomyśleć o osłonach przeciwsłonecznych. Od północy okien ma być mało, to dobre miejsce na garaż i spiżarnię. Garaż może być częścią domu, albo stawia się go osobno. Wariant pierwszy jest wygodniejszy (do samochodu wsiadamy bez wychodzenia na zewnątrz).

Ważniejszy od wyglądu budynku jest układ wnętrz, bo to on wpływa na komfort życia. Dlatego najpierw zastanówmy się, ile i jak dużych pomieszczeń potrzebujemy, a potem szukajmy projektu domu, który spełnia założony program funkcjonalny. Musimy wiedzieć, ile chcemy sypialni, ile łazienek, czy kuchnia ma być otwarta czy zamknięta, czy garaż będzie w bryle budynku czy nie itd. Dobrze, gdy dom da się podzielić na strefę nocną (z sypialniami) i dzienną z kuchnią, jadalnią i salonem. Komunikacja (hol, korytarz) powinna zajmować jak najmniej miejsca.

Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem: Optymalna powierzchnia pomieszczeń domowych

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Znając parametry działki, można przystąpić do wyboru projektu domu. Mamy dwie opcje - skorzystanie z usług pracowni architektonicznej, która opracuje dla nas dokumentację szytą na miarę, albo zakup gotowego projektu z katalogu. (fot. Fotolia)

Dodaj komentarz

time image
time image
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA