Kiedy kupić projekt katalogowy, a kiedy indywidualny?

Kiedy kupić projekt katalogowy, a kiedy indywidualny?

Wybieramy lub zamawiamy indywidualny dopiero wtedy, gdy mamy działkę. Taka jest prawidłowa kolejność: najpierw kupujemy ziemię, a dopiero potem projekt budynku, który spełnia nasze oczekiwania i pasuje do konkretnej parceli.

Jaki wybrać projekt domu: gotowy czy indywidualny?

Wybór projektów gotowych jest ogromny, ich ceny wynoszą od tysiąca do kilku tys. zł. Taki projekt trzeba jeszcze wpisać w działkę, uwzględniając wytyczne planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy. To tzw. adaptacja, do jej wykonania zatrudnia się architekta z uprawnieniami. Na tym etapie w projekcie gotowym można wprowadzić niewielkie zmiany, np. zlikwidować okno, albo je powiększyć.

Od 31 grudnia 2020 r. projekt musi spełniać Warunki Techniczne 2021. Co oznacza, że dom powinien być lepiej izolowany termicznie, wyposażony w cieplejszą stolarkę, a wartość współczynnika EP, określającego maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej nie może przekraczać 70 kWh/(m²·rok).

Taki współczynnik trudno osiągnąć w domu ogrzewanym po prostu kotłem na węgiel czy nawet nowoczesnym gazowym kotłem kondensacyjnym (bo gaz to też paliwo kopalne). Albo zapotrzebowanie na energię musi być naprawdę niskie, albo system ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody trzeba zasilać lub przynajmniej wspomagać urządzeniami korzystającymi z energii odnawialnej - pompami ciepła, kolektorami słonecznymi, fotowoltaiką.

Projekt indywidualny u architekta "z nazwiskiem" kosztuje 100-200 zł za metr kwadratowy. Będzie niepowtarzalny, zaś dom w najlepszy sposób wpisany w działkę. Jeśli ta należy do trudnych, mimo wyższych kosztów to lepszy wybór. Projekt gotowy też ma zalety. Interesujący nas dom ktoś mógł już wybudować - można go zatem obejrzeć, podpytać właścicieli, z jakich rozwiązań są zadowoleni, z jakich nie.

Jakie domy budujemy?

Najpopularniejsze domy stawiane dziś przez Polaków mają sto kilkadziesiąt m2 powierzchni i użytkowe poddasze. Generalnie są coraz mniejsze. Im są prostsze, bardziej zwarte (zbudowane na planie kwadratu lub prostokąta, z dwuspadowym dachem), tym tańsza jest ich budowa i co równie ważne - eksploatacja (głównie ogrzewanie). Takim budynkom łatwiej też spełnić WT 2021.

Parterowe są wygodne w użytkowaniu - brak schodów ma znaczenie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Niestety, mają większą powierzchnię zabudowy i nadają się raczej na duże działki. Dlatego na małych parcelach wznosi się zajmujące mniej miejsca domy z użytkowym poddaszem lub pełnym piętrem. Te, przy niedużej powierzchni zabudowy oferują sporą powierzchnię użytkową. Coraz rzadziej stawiane są domy z podpiwniczeniem, które podnosi koszty budowy. Kotłownię, spiżarnię czy pomieszczenia gospodarcze, niegdyś lokowane w piwnicy, przenosi się na parter.

Istotne jest usytuowanie budynku względem stron świata - opłaca się zaplanować od południa dużo okien i pomieszczenia, w których chcemy mieć więcej słońca, np. salon czy jadalnię. Duże przeszklenia na południowej ścianie to nie tylko więcej światła, ale także oszczędność na ogrzewaniu w chłodne dni. I ryzyko przegrzania domu w czasie upałów - warto zatem pomyśleć o osłonach przeciwsłonecznych. Od północy okien ma być mało, to dobre miejsce na garaż i spiżarnię. Garaż może być częścią domu, albo stawia się go osobno. Wariant pierwszy jest wygodniejszy (do samochodu wsiadamy bez wychodzenia na zewnątrz).

Ważniejszy od wyglądu budynku jest układ wnętrz, bo to on wpływa na komfort życia. Dlatego najpierw zastanówmy się, ile i jak dużych pomieszczeń potrzebujemy, a potem szukajmy projektu domu, który spełnia założony program funkcjonalny. Musimy wiedzieć, ile chcemy sypialni, ile łazienek, czy kuchnia ma być otwarta czy zamknięta, czy garaż będzie w bryle budynku czy nie itd. Dobrze, gdy dom da się podzielić na strefę nocną (z sypialniami) i dzienną z kuchnią, jadalnią i salonem. Komunikacja (hol, korytarz) powinna zajmować jak najmniej miejsca.

Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem: Optymalna powierzchnia pomieszczeń domowych

Przeczytaj
Może cię zainteresować

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Znając parametry działki, można przystąpić do wyboru projektu domu. Mamy dwie opcje - skorzystanie z usług pracowni architektonicznej, która opracuje dla nas dokumentację szytą na miarę, albo zakup gotowego projektu z katalogu. (fot. Fotolia)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz