Schody - gdzie najlepiej je umieścić adaptując poddasze?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Schody - gdzie najlepiej je umieścić adaptując poddasze?

Wykonując plan zagospodarowania poddasza niezwykle ważne jest miejsce usytuowania schodów. Tym bardziej, że adaptacji dokonuje się głównie w małych domach jednorodzinnych, gdzie trzeba "walczyć" o każdy metr kwadratowy powierzchni. Warto zatem umiejscowić je w pobliżu głównego wejścia (zwykle w środkowej części domu), ponieważ "szlaki" komunikacyjne będą wtedy najkrótsze.

W starych domach na strych często wchodzi się po drabinie ewentualnie składanych, bardzo wąskich i stromych schodach. Poza tym te rozwiązania komunikacyjne zwykle usytuowane są w wąskich korytarzach lub ciasnych pomieszczeniach technicznych, czy gospodarczych. Zatem jasne jest, że właściwe schody prowadzące na poddasze muszą znaleźć się w innym miejscu.

Przecież powinny być znacznie szersze i wygodniejsze. Muszą nie tylko umożliwiać transport dużych mebli, ale także spełniać odpowiednie kryteria bezpieczeństwa i ­wygody. W końcu bardzo często będą z nich korzystały dzieci lub osoby starsze. Nic zatem dziwnego, że na schody (i korytarze) trzeba przewidzieć dość dużo miejsca - zwykle około 7-15 m². W wielu przypadkach na rozwiązanie problemów komunikacyjnych trzeba poświęcić jeden z pokoi parteru.

Schody jednobiegowe
Schody jednobiegowe wymagają wycięcia w stropie długiego i stosunkowo wąskiego otworu - min. 80 cm. W stropach o konstrukcji belkowej dość często można nie wycinać elementów nośnych. W stropach gęstożebrowych zwykle wystarczy wyjąć 2 lub 3 żebra konstrukcyjne.

Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na umiejscowienie schodów jest wielkość otworu jaki można wyciąć w stropie. Przy stropach belkowych (drewnianych, Kleina) lub gęstożebrowych (Ackermana, Fert, Teriva, Ceram itp.) sytuacja jest dość jasna. Najkorzystniej, czyli najłatwiej i najtaniej jest wykonać schody jednobiegowe usytuowane równolegle do belek stropowych.

Po prostu zakres niezbędnych modyfikacji konstrukcji jest wtedy ograniczony do minimum. Wystarczy przecież wyjąć tylko część poszycia (desek, cegieł) lub pustaków i ewentualnie wyciąć jedną belkę stropową. Nawet długi, ale stosunkowo wąski otwór (około 80-110 cm) nie narusza bowiem głównej konstrukcji nośnej.

Nieco inaczej jest przy stropach żelbetowych (jednokierunkowo lub krzyżowo zbrojonych). Wtedy wykonanie dużego otworu zawsze stanowi poważny problem konstrukcyjny. Niezbędne staje się zaprojektowanie dodatkowych belek wzmacniających i ewentualnie słupów lub ścian podpierających strop na krawędziach otworu. Najczęściej nie jest to wcale łatwe, ani ­tanie - zwłaszcza w domach podpiwniczonych, w których słupy lub ściany nośne powinny mieć swoją kontynuację w piwnicy (muszą się opierać na fundamencie, a nie na ­stropie nad piwnicą).

Schody dwubiegowe
Schody dwubiegowe wymagają wykonania w stropie otworu o szerokości min. 170 cm. Z tego powodu, niezależnie od konstrukcji stropu, zawsze potrzebne jest wzmocnienie krawędzi otworu.

Schody na zewnątrz domu - czy warto?

Rozwiązaniem, które warto rozważyć jest  usytuowanie schodów na zewnątrz ­budynku. Ma ono dużo zalet szczególnie, gdy poddasze będzie przebudowywane na samodzielne mieszkanie dla dzieci lub do wynajęcia. Zapewnia największą intymność i niezależność, a przecież jest to bardzo istotne dla wszystkich lokatorów. Na dodatek w istniejącym mieszkaniu można uniknąć bałaganu i niedogodności związanych z przeprowadzaną modernizacją.  

Wielu osobom może się wydawać, że ­schody kręcone to idealne rozwiązanie. Jednak tak nie jest. Owszem są to schody gotowe, łatwo je zmontować, zajmują stosunkowo niewiele miejsca i praktycznie bez większych problemów można je dobrać do ­wystroju wnętrza - zwykle pokoju dziennego. Jednak nie należy zapominać o ich wadach. Przede wszystkim nie są to schody wygodne.

Schody zewnętrzne
Schody zewnętrzne z reguły nie wymagają ingerencji w układ konstrukcyjny budynku, bo najczęściej są od niego oddylatowane. Zwykle mogą być znacznie wygodniejsze od schodów wewnętrznych (szersze, o niższych stopniach)

Dla dzieci lub osób starszych codzienne wielokrotne wchodzenie po nich może być nie tylko bardzo męczące, ale również dość niebezpieczne. Poza tym wniesienie po nich dużych mebli takich jak łóżka, szafy, czy biurka może okazać się bardzo utrudnione (konieczność rozkręcania mebli), a czasami wręcz niemożliwe. Na dodatek do zamontowania schodów kręconych potrzebny jest dość duży, zwykle kwadratowy otwór w stropie (najczęściej o wymiarach 180x180 cm). A w remontowanych domach niemal zawsze oznacza to konieczność wykonanie dodatkowej ­konstrukcji wzmacniającej strop.

Czy konieczne jest pozwolenie na budowę?

Przy adaptacji strychu na pomieszczenia mieszkalne w wielu przypadkach wystarczające jest uzyskanie jedynie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń. Natomiast ­pozwolenie na budowę jest konieczne wtedy, gdy:

  • Nastąpi istotna zmiana wyglądu budynku związana np. z budową lukarn, podwyższeniem ścianek kolankowych, wbudowaniem nowych drzwi lub okien w zewnętrzne ściany nośne budynku, budową schodów zewnętrznych itd.
  • Modyfikacji ulegną elementy konstrukcyjne budynku np. konieczne okaże się ­wzmocnienie stropu, zmieniony zostanie kąt nachylenia dachu (przekonstruowana zostanie więźba ­dachowa), wprowadzone zostaną nowe słupy, podciągi, fundamenty itd.
  • Zostanie zmodernizowana instalacja gazowa.
  • Adaptowany budynek znajduje się na terenie objętym ochroną konserwatorską, albo jest wpisany do rejestru zabytków. Wtedy konieczne jest jeszcze uzgodnienie pozwolenia na ­budowę z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Trzeba też pamiętać, że do prac remontowych można przystąpić dopiero po uprawomocnieniu się decyzji właściwego urzędu - najczęściej po 30 dniach od daty zgłoszenia.

 Tadeusz Lipski
fot. otwierająca: L. Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje