Wiertarki, młotowiertarki i wkrętarki - czym się charakteryzują i ile kosztują?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Wiertarki, młotowiertarki i wkrętarki - czym się charakteryzują i ile kosztują?

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez posiadania w domu nawet najprostszej wiertarki. Zamontowanie lustra, obrazu czy karnisza wiąże się z koniecznością wykonania w ścianie otworów o precyzyjnej średnicy i głębokości, dopasowanej do kołków mocujących. Wiertarka staje się wówczas niezastąpionym narzędziem, ułatwiającym prace remontowe i montażowe.

aktualizacja: 2024-05-24 08:38:29
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Ile kosztują wiertarki, młotowiertarki i wkrętarki? Zobacz naszą porównywarkę produktów!
 • Jaką wiertarkę wybrać do podstawowych prac, a jaką do szerszych zastosowań?
 • Do jakich prac dobrze jest stosować wiertarko-wkrętarkę?
 • Czym charakteryzuje się napęd w wiertarkach?
 • W jaki osprzęt roboczy warto się zaopatrzyć?
 • Jak używać wiertarek?

Ile kosztują wiertarki, młotowiertarki i wkrętarki?

 

Wiertarki i młotowiertarki – przewodnik dla majsterkowicza

Wybór odpowiedniego narzędzia do wiercenia i kucia może być dla wielu osób sporym wyzwaniem. W tym artykule przedstawimy charakterystykę wiertarek i młotowiertarek, aby ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji.

Wiertarka

Do podstawowych prac w domu wystarczy niewielka wiertarka o mocy 500-600 W, wyposażona w mechanizm udarowy i regulację obrotów. Umożliwi ona wiercenie otworów w drewnie, metalu, betonie i materiałach ceramicznych. Dodatkowo, może być używana do mieszania zapraw, farb, a nawet czyszczenia zardzewiałych przedmiotów (po założeniu stalowej szczotki obrotowej).

Szersze zastosowanie znajdzie wiertarka o większej mocy 800-1200 W z przekładnią dwubiegową. Dzięki niej posiada ona wyższy moment obrotowy przy niższych obrotach. To pozwala na bezpieczne używanie np. otwornicy o dużej średnicy lub mieszanie gęstej zaprawy w dużym pojemniku bez przeciążania maszyny.

Zębatkowy mechanizm udarowy, w jaki wyposażona jest większość wiertarek, zapewnia wydajne wiercenie w mniej twardych materiałach, takich jak zwykła cegła ceramiczna, silikaty czy beton komórkowy.

Młotowiertarka

Do wiercenia w betonie konstrukcyjnym lepiej sprawdzi się młotowiertarka. Wyposażona w elektro-pneumatyczny mechanizm udarowy jest znacznie skuteczniejsza w kruszeniu betonu i dzięki uderzeniom bijaka o energii udaru kilku dżuli nie wymaga wywierania dużego nacisku. W standardowej wiertarce udarowej wytwarzane są jedynie drgania wrzeciona i wiertła, co jest niewystarczające do twardego betonu.

Dodatkową zaletą młotowiertarki jest stabilne osadzenie wiertła dzięki specjalnemu uchwytowi SDS+, który nie luzuje się podczas pracy udarowej. Tego typu narzędzia często służą również do kucia bruzd i drążenia większych otworówdłutem, co jest możliwe dzięki funkcji wyłączania obrotów wrzeciona. Z kolei możliwość wyłączenia udaru pozwala na używanie młotowiertarki jak zwykłej wiertarki (do drewna i metalu), ale wymaga założenia adaptera zmieniającego uchwyt SDS+ na typowy uchwyt wiertarski.

Akumulatorowa młotowiertarka
Akumulatorowa młotowiertarka z synchronicznym przełączaniem z wiercenia na dłutowanie, (wyłączenie obrotów i blokada wrzeciona dla łatwego dłutowania), z możliwością wyłączenia udaru przy wierceniu i wkręcaniu oraz sprzęgłem przeciążeniowym chroniącym operatora. (fot. Lange Łukaszuk (Kress))
Młotowiertarka
Młotowiertarki wyposażone są w elektropneumatyczny mechanizm udarowy, który umożliwia wiercenia otworów i kucie bruzd w betonie konstrukcyjnym. (fot. Hanmar)
Elektryczna młotkowiertarka z szybkowymiennym uchwytem
Elektryczna młotkowiertarka z szybkowymiennym uchwytem, o mocy 800 W i trzech trybach pracy. (fot. Makita)

Wiertarko-wkrętarka – niezbędne narzędzie w domu i warsztacie

Chociaż większość wiertarek można wykorzystać również do wkręcania i wykręcania śrub i wkrętów, to przy precyzyjnych pracach są one niewygodne, a ryzyko "przekręcenia" połączenia jest duże. Może to skutkować nadmiernym zagłębieniem łba wkrętu, a nawet zerwaniem gwintu.

Zdecydowanie lepszym wyborem do wkręcania wkrętów (np. przy montażu płyt gipsowo-kartonowych, mocowaniusztachet ogrodzenia czypokryć dachowych) jest wiertarko-wkrętarka. Wyposażona jest ona w wielopozycyjny regulator momentu obrotowego, który zapewnia precyzyjne dokręcanie bez ryzyka uszkodzenia materiału.

Największą popularnością cieszą się modele akumulatorowe. Niewielki ciężar i brak kabla elektrycznego umożliwiają wygodną pracę w każdych warunkach, nawet w trudno dostępnych miejscach.

Zależnie od wielkości momentu obrotowego wrzeciona, wiertarko-wkrętarki zasilane są akumulatorami o napięciu 9,6-18 V, a w wersji profesjonalnej nawet 36 V. Coraz częściej stosowane są wydajne i lekkie akumulatory Li-Ion, które wypierają klasyczne ogniwa Ni-Cd lub Ni-MH.

Pojemność akumulatora w modelach amatorskich nie przekracza 1,5 Ah, co pozwala na wkręcenie kilkuset wkrętów (zależnie od ich wielkości i rodzaju materiału) bez konieczności ładowania. Kupując wiertarko-wkrętarkę, warto zaopatrzyć się w drugi akumulator (często oferowany w zestawie), co usprawni pracę. Czas ładowania akumulatora wynosi zwykle 3-4 godziny.

Oczywiście wiertarko-wkrętarką można również wiercić otwory w drewnie i metalu. Niektóre modele posiadają nawet mechanizm udarowy (zębatkowy lub bijakowy), przydatny do pracy w betonie.

Wybór wiertarki uzależniony jest przede wszystkim od przewidywanego zakresu zastosowania. W praktyce, przy częstych pracach remontowo-budowlanych, warto zainwestować w dwa lub trzy rodzaje elektronarzędzi, optymalnie przystosowanych do konkretnych zadań.

 

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z dodatkowym akumulatorem (fot. po lewej: AEG, fot. po prawej: Hanmar)

Napęd w wiertarkach – kluczowe elementy

Moc silnika elektrycznego, sposób jego regulacji oraz system przeniesienia napędu to kluczowe czynniki wpływające na zakres zastosowania i funkcjonalność wiertarek.

Moc silnika w typowych wiertarkach nie przekracza 1000 W. W przypadku potrzeby zwiększenia momentu obrotowego (np. podczas mieszania gęstych zapraw lub wiercenia dużych otworów) stosowana jest przekładnia dwustopniowa.Zakres regulowanych obrotów może wynosić do 900 obr./min na pierwszym biegu i do 2500 obr./min na drugim.

W popularnych modelach wiertarek stosowane są proste regulatroy obrotów (w zasadzie ograniczniki obrotów), które nie zapewniają precyzyjnego utrzymania nastawionej prędkości. Istotny wpływ ma tu bowiem chwilowe obciążenie maszyny, a przy wolnym działaniu wzrost oporów może spowodować jej zatrzymanie.

Rozbudowane modele posiadają układ stabilizacji obrotów, który utrzymuje je na ustawionym poziomie niezależnie od obciążenia. Jest to szczególnie przydatne podczas pracy z małą prędkością obrotową, gdy występują znaczne wahania oporów wiercenia. Elektroniczna regulacja może dotyczyć również ustawienia momentu obrotowego, co jest szczególnie potrzebne przy wykorzystaniu urządzenia jako wkrętarki. Takie modele posiadają najczęściej wyłącznik przeciążeniowy, który zapobiega przegrzaniu silnika przy znacznym obciążeniu.

Sprzęgło przeciążeniowe w wiertarko-wkrętarkach pełni funkcję regulatora momentu dokręcania i pozwala na ustawienie wielu jego wartości, a także na sztywne połączenie w przypadku użycia urządzenia jako wiertarki. Sprzęgło to występuje również w niektórych wiertarkach i chroni użytkownika przed wykręceniem ręki w przypadku gwałtownego wzrostu oporów i zablokowania wiertła. Układ ten montuje się zwłaszcza w wiertarkach i młotowiertarkach o dużej mocy i małych obrotach (wysoki moment obrotowy), co znacząco podnosi bezpieczeństwo pracy.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

W jaki osprzęt roboczy warto się zaopatrzyć?

Praca z wiertarkami, młotowiertarkami i wkrętarkami wymaga stosowania odpowiednich narzędzi roboczych – wierteł, końcówek wkrętaków, kluczy, mieszadeł i dłut do kucia.

Uchwyty wiertełek i młotowiertarek

Wiertarki i młotowiertarki udarowe najczęściej wyposażone są w uchwyty trójszczękowe (potocznie zwane "futerkiem") o średnicy mocowania 1,5-13 mm. Mogą one być samozaciskające lub dokręcane kluczykiem. Uchwyt samozaciskający jest wygodniejszy przy częstych wymianach wierteł, ale podczas pracy z udarem może je samoczynnie poluzowywać.

W uchwytach trójszczękowych można mocować wiertła i inne obrotowe narzędzia robocze z chwytem walcowym, sześciokątnym lub trójkątnym. W młotowiertarkach o dużej energii udaru stosuje się specjalne uchwyty samozatrzaskowe przeznaczone do wierteł i dłut z końcówką mocującą typu SDS Plus. Średnica chwytu wiertła jest zawsze taka sama, niezależnie od jego rozmiaru – osadza się je poprzez wciśnięcie w otwór uchwytu.

Zastosowanie adapterów

Jeśli chcemy użyć młotowiertarki do wiercenia w metalu lub drewnie, konieczne będzie zastosowanie adaptera – uchwytu trójszczękowego z trzonkiem typu SDS Plus. W wiertarko-wkrętarkach zazwyczaj montuje się uchwyty trójszczękowe samozaciskające, przystosowane do mocowania wierteł o średnicy 1,5-10 mm oraz końcówek wkrętakowych – gniazda sześciokątnego na tzw. bity.

Jak używać wiertarek?

Przygotowanie do pracy

 1. Zamocowanie narzędzia roboczego:
  • W przypadku uchwytu zaciskanego kluczykiem, dokręć wiertło lub mieszadło we wszystkich trzech otworach.
  • Upewnij się, że narzędzie jest stabilnie osadzone.
 2. Dostosowanie obrotów:
  • Ustaw obroty do rodzaju materiału i średnicy otworu. Zasada: im większa średnica narzędzia, tym mniejsze obroty.
  • Zbyt wysokie obroty mogą spowodować uszkodzenie wiertła lub materiału.
 3. Stabilny chwyt:
  • Jeśli to możliwe, użyj dodatkowej rękojeści, aby trzymać wiertarkę oburącz.
  • Rękojeść powinna być ustawiona prostopadle do części chwytnej urządzenia.
  • Zapewnia to lepszą kontrolę nad wiertłem i zapobiega jego wyginaniu.

Wiercenie

 • Nacisk na wiertarkę:
  • Podczas wiercenia dociskaj wiertarkę z umiarkowaną siłą.
  • Nadmierny nacisk może spowodować spadek obrotów i pogorszyć jakość otworu.
  • W przypadku betonu lub cegły regularnie wycofuj wiertło, aby usunąć nagromadzony pył.

Młotowiertarka

 • Praca z młotowiertarką:
  • Silne dociskanie narzędzia nie jest konieczne.
  • O wydajności kruszenia decyduje energia udaru bijaka.
  • Naciskaj na wiertarkę jedynie na tyle, aby nie odskakiwała od ściany.

Wkrętarko-wiertarka

 • Dobór końcówki:
  • Do wkrętów z nacięciem krzyżakowym używaj odpowiedniej końcówki: PZ lub PH.
  • Nieodpowiednia końcówka może uszkodzić nacięcie i utrudnić wykręcenie wkrętu.
 • Ustawianie momentu obrotowego:
  • Zacznij od niskiego momentu obrotowego i stopniowo zwiększaj go, aż do uzyskania odpowiedniej siły dokręcania.
  • Zbyt wysoki moment może uszkodzić materiał.

Końcówki do płyt gipsowo-kartonowych

 • Ogranicznik głębokości wkręcania:
  • Użyj końcówek z ogranicznikiem, aby precyzyjnie wkręcać wkręty w płyty gipsowo-kartonowe.
  • Zapobiega to nadmiernemu zagłębieniu wkrętów i uszkodzeniu płyty.

Redaktor: Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: Black&Decker

Materiały do pobrania:
pdf icon
Porównanie 28 wiertarek i wkrętarek
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Wojtek

07 Nov 2019, 15:46

Ja mam wiertarko-wkrętarkę w wersji akumulatorowej. Jest bardzo poręczna i lubię na niej pracować. Moja ma aż trzy biegi i nie ma opcji żeby sobie z czymś nie poradziła dodatkowo bardzo łatwo wymieniać na niej wiertła - same plusy jak na razie.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zestaw narzędzi do glazury i wykończenia
Zestaw narzędzi do glazury i wykończenia
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!