Wiertarki, młotowiertarki i wkrętarki - czym się charakteryzują i ile kosztują?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Wiertarki, młotowiertarki i wkrętarki - czym się charakteryzują i ile kosztują?

Trudno obecnie wyobrazić sobie użytkowanie domu bez posiadania przynajmniej najprostszej wiertarki. Zawieszenie lustra, obrazu czy karnisza wymaga wykonania otworów w ścianie pod kołki mocujące, o wymaganej głębokości i precyzyjnie dopasowanej średnicy.

aktualizacja: 2018-09-28 11:22:10

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Jaką wiertarkę wybrać do podstawowych prac, a jaką do szerszych zastosowań?
  • Kiedy najlepiej zastosować młotowiertarkę?
  • Do jakich prac dobrze jest stosować wiertarko-wkrętarkę?
  • Czym charakteryzuje się napęd w wiertarkach?
  • W jaki osprzęt roboczy warto się zaopatrzyć?
  • Jak używać wiertarek?
  • Ile kosztują wiertarki, młotowiertarki i wkrętarki? Zobacz przykładowe produkty!

CHARAKTERYSTYKA WIERTAREK I MŁOTOWIERTAREK

Do podstawowych prac wystarczy niewielka wiertarka o mocy 500-600 W, wyposażona w mechanizm udarowy i regulację obrotów. Przy jej użyciu będziemy mogli wiercić otwory w drewnie, metalu, betonie i w materiałach ceramicznych, poza tym wykorzystać ją do mieszania zapraw, farb a nawet czyszczenia zardzewiałych przedmiotów (jeśli wyposażymy ją w stalową szczotkę obrotową).

Szersze zastosowanie zapewni wiertarka o większej mocy 800-1200 W z przekładnią dwubiegową, dzięki której ma ona wyższy moment obrotowy przy jednocześnie niższych obrotach - można zatem bezpiecznie używać np. otwornicy o średnicy kilku centymetrów, czy też mieszać gęstą zaprawę w dużym pojemniku (bez przeciążania maszyny).

Zębatkowy mechanizm udarowy, w jaki wyposażona jest większość wiertarek, pozwala na wydajne wiercenie w stosunkowo miękkich materiałach - zwykłej cegle ceramicznej, silikatach, betonie komórkowym.

Do betonu konstrukcyjnego lepsza będzie młotowiertarka. Wyposażona w elektro-pneumatyczny mechanizm udarowy jest znacznie skuteczniejsza w kruszeniu betonu i, dzięki uderzeniom bijaka o energii udaru kilku dżuli, nie wymaga wywierania dużego nacisku. W standardowej wiertarce udarowej wytwarzane są tylko drgania wrzeciona i osadzonego w nim wiertła, wywołane przez mechanizm zębatkowy.

Dodatkową zaletą młotowiertarki jest stabilne osadzenie wiertła przez specjalny uchwyt zabierakowo-zapadkowy (najczęściej SDS+), który nie luzuje się podczas pracy udarowej. Z reguły takie narzędzia służą także do kucia bruzd i drążenia większych otworów dłutem, dzięki wyłączalnym obrotom wrzeciona. Z kolei możliwość wyłączenia udaru pozwala na wykorzystanie ich jak zwykłych wiertarek - do pracy w drewnie czy metalu - ale wymaga założenia adaptera, zmieniającego uchwyt zatrzaskowy w typowy trójszczękowy uchwyt wiertarki.

Akumulatorowa młotowiertarka
Akumulatorowa młotowiertarka z synchronicznym przełączaniem z wiercenia na dłutowanie, (wyłączenie obrotów i blokada wrzeciona dla łatwego dłutowania), z możliwością wyłączenia udaru przy wierceniu i wkręcaniu oraz sprzęgłem przeciążeniowym chroniącym operatora. (fot. Lange Łukaszuk (Kress))
Elektryczna młotkowiertarka z szybkowymiennym uchwytem, o mocy 800 W i trzech trybach pracy
Elektryczna młotkowiertarka z szybkowymiennym uchwytem, o mocy 800 W i trzech trybach pracy. (fot. Makita)
Młotowiertarka
Młotowiertarki wyposażone są w elektropneumatyczny mechanizm udarowy, który umożliwia wiercenia otworów i kucie bruzd w betonie konstrukcyjnym. (fot. Hanmar)

CHARAKTERYSTYKA WIERTARKO-WKRĘTAREK

Choć większość wiertarek można wykorzystać również do wkręcania i wykręcania śrub i wkrętów - dzięki regulowanym obrotom i przełącznikowi lewo/prawo - to przy precyzyjnych pracach są one dość niewygodne i łatwo "przekręcić" połączenie, co skutkuje np. nadmiernym zagłębieniem łba wkrętu, a nawet zerwaniem gwintu.

Do wkręcania wkrętów (przy montażu płyt gipsowo-kartonowych, mocowaniu sztachet ogrodzenia czy pokryć dachowych), znacznie lepiej sprawdzi się wiertarko-wkrętarka, wyposażona w wielopozycyjny regulator momentu dokręcenia. Najchętniej wybierane są urządzenia zasilane z wbudowanego akumulatora - niewielki ciężar i brak kabla elektrycznego umożliwiają wygodną pracę także w trudno dostępnych miejscach.

Zależnie od wielkości momentu obrotowego wrzeciona, wiertarko-wkrętarki mają akumulator o napięciu 9,6-18 V, w wersji profesjonalnej nawet 36 V, przy czym coraz częściej klasyczne ogniwa Ni-Cd lub Ni-MH zastępowane są przez wydajniejsze i lżejsze (ale i dużo droższe) akumulatory Li-Ion.

Pojemność akumulatorowych źródeł zasilania w modelach amatorskich nie przekracza 1,5 Ah, co jednak pozwala na wkręcenie aż do kilkuset wkrętów (zależnie od ich wielkości i rodzaju materiału) bez konieczności ładowania. Kupując taki sprzęt warto od razu zaopatrzyć się w drugi akumulator (niekiedy oferowane są w komplecie), co usprawni użytkowanie, gdyż w razie rozładowania czas jego pełnego naładowania wynosi na ogół 3-4 godziny.

Oczywiście wiertarko-wkretarką można również drążyć otwory - w drewnie, metalu, a nieliczne modele wyposażane są w mechanizm udarowy (zębatkowy bądź bijakowy) przydatny do pracy w betonie.

Wybór elektronarzędzi z grupy wiertarek uzależniony jest przede wszystkim od przewidywanego zakresu zastosowania. W praktyce, przy częstym wykonywaniu różnorodnych prac przy budowie czy wykańczaniu domu, decydujemy się na zakup dwóch lub trzech różnych rodzajów maszyn, optymalnie przystosowanych do konkretnych zadań. Niezależnie od ich podstawowego przeznaczenia, przy ich doborze powinniśmy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry - moc, średnice, obroty - ale również na wygodę obsługi, wyposażenie i możliwość współpracy z oprzyrządowaniem.

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z dodatkowym akumulatorem
(fot. AEG)
Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z dodatkowym akumulatorem
(fot. Hanmar)
Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z dodatkowym akumulatorem.

CHARAKTERYSTYKA NAPĘDU

Moc silnika elektrycznego, sposób jego regulacji oraz system przeniesienia napędu mają decydujący wpływ na zakres zastosowania i funkcjonalność elektronarzędzi.

W maszynach wiercących moc silnika z reguły nie przekracza 1000 W, a zwiększenie momentu obrotowego - potrzebne np. przy mieszaniu gęstych zapraw, wierceniu dużych otworów - uzyskuje się przez przekładnię dwustopniową. Zakres regulowanych obrotów może wynosić więc na I biegu do 900, a na II - do 2500 obr./min.

Regulatory obrotów w popularnych modelach wiertarek to proste układy (w zasadzie ograniczniki obrotów), które nie zapewniają precyzyjnego utrzymania nastawionej prędkości. Istotny wpływ ma tu bowiem chwilowe obciążenie maszyny i przy wolnym działaniu, wzrost oporów może spowodować jej zatrzymanie.

Rozbudowane modele mają układ stabilizacji obrotów, który utrzymuje je na ustawionym poziomie - niezależnie od obciążenia - co jest szczególnie przydatne, gdy przy pracy z małą prędkością obrotową występują znaczne wahania oporów wiercenia. Elektroniczna regulacja może dotyczyć ustawienia momentu obrotowego, co jest szczególnie potrzebne przy wykorzystaniu urządzenia w roli wkrętarki. Takie modele mają najczęściej wyłącznik przeciążeniowy, który zapobiega przegrzaniu silnika przy znacznym obciążeniu.

Sprzęgło przeciążeniowe w wiertarko-wkrętarkach pełni funkcję regulatora momentu dokręcenia i pozwala na ustawienia wielu jego wartości, a także sztywne połączenie, gdy używamy wiertarki. Sprzęgło takie występuje również w niektórych wiertarkach i zapobiega wykręceniu ręki, gdy nastąpi gwałtowny wzrost oporów i zablokowanie wiertła. Układ taki montowany jest zwłaszcza w wiertarkach i młotowiertarkach o dużej mocy i małych obrotach (wysoki moment obrotowy) i znacząco podnosi bezpieczeństwo pracy takim elektronarzędziem.

OSPRZĘT ROBOCZY

Korzystanie z wiertarek, młotowiertarek i wkrętarek wymaga zamocowania do nich odpowiednich narzędzi roboczych - wierteł, końcówek wkrętaków bądź kluczy, mieszadeł, dłut do kucia.

Wiertarki i młotowiertarki udarowe wyposażane są w uchwyty trójszczękowe (popularnie nazywane futerkiem) o średnicy mocowania na ogół 1,5-13 mm, które mogą być samozaciskające lub dokręcane kluczykiem. Uchwyt samozaciskający jest wygodniejszy przy częstych wymianach wiertła, ale przy pracy z udarem dość często samoczynnie je poluzowuje.

W uchwytach trójszczękowych można osadzać wiertła i inne obrotowe narzędzia robocze z częścią chwytną walcową, sześciokątną albo trójkątną. Natomiast w młotowiertarkach z dużą energią udaru montowane są specjalne uchwyty samozatrzaskowe, przewidziane do wierteł i dłut z końcówką mocującą - zwykle typu SDS plus. Średnica części chwytnej wiertła jest zawsze taka sama, niezależnie od jego rozmiaru, obsadza się je przez wciśniecie w otwór uchwytu.

Jeśli będziemy chcieli wykorzystać młotowiertarkę do drążenia w metalu lub drewnie, konieczne będzie zastosowanie adaptera - uchwytu trójszczękowego z trzonkiem typu SDS plus. W wiertarko-wkrętarkach montowane są z reguły uchwyty trójszczękowe samozaciskające, przystosowane do zakładania wierteł o średnicy 1,5-10 mm, a także końcówek do wkręcania - gniazdo sześciokątne pod tzw. bity.

JAK UŻYWAĆ WIERTAREK?

W pierwszej kolejności musimy zadbać o dobre zamocowanie narzędzia roboczego - wiertła czy mieszadła - co w przypadku uchwytu zaciskanego kluczykiem wymaga dokręcenia we wszystkich trzech otworach. Następnie należy dostosować obroty do rodzaju materiału i średnicy pożądanego otworu, przyjmując zasadę - czym większa średnica narzędzia, tym mniejsze obroty. Docisk wiertarki w trakcie wiercenia nie powinien powodować wyraźnego spadku obrotów, a w przypadku pracy w betonie lub cegle, co pewien czas trzeba wycofać wiertło, aby usunąć nagromadzony w otworze pył.

Jeśli to tylko możliwe, należy korzystać z dodatkowej rękojeści, trzymając sprzęt oburącz. Rękojeść powinna być ustawiona prostopadle do części chwytnej urządzenia, dzięki czemu łatwiej będziemy kontrolować położenie wiertła i nie dopuścimy do jego wyginania się.

Jeżeli pracujemy młotowiertarką to silne dociskanie narzędzia nie ma sensu - o wydajności kruszenia decyduje bowiem energia udaru bijaka - naciskamy jedynie na tyle, aby elektronarzędzie nie odskakiwało od ściany.

Przy korzystaniu z wiertarko-wkrętarki do dokręcania wkrętów z nacięciem krzyżakowym koniecznie musimy dobrać właściwą końcówkę. Z pozoru podobne nacięcia mogą pasować do jednego z dwóch typów końcówek oznaczanych jako PZ lub PH, różniących się geometrią. Użycie nieodpowiedniej wersji prowadzi z reguły do uszkodzenia nacięć i sporych trudności z usunięciem źle dokręconego wkrętu.

Przy ustawianiu momentu dokręcania najpierw zmieniamy położenie sprzęgła na przewidywaną niższą wartość, potem zwiększamy moment tak, aby nie spowodować uszkodzenia materiału. Przy mocowaniu płyt gipsowo-kartonowych przydatne będą końcówki z ogranicznikiem głębokości wkręcenia.

ILE KOSZTUJĄ WIERTARKI, MŁOTOWIERTARKI I WKRĘTARKI? ZOBACZ PRZYKŁADOWE PRODUKTY!

podajemy ceny brutto

WIERTARKI

PROFIX: Wiertarka udarowa TRYTON TDW850K
PROFIX: Wiertarka udarowa TRYTON TDW850K
zastosowanie: użytek domowy/profesjonalny, budowa, prace wykończeniowe, remonty
• cechy szczególne: łożyska toczne, regulacja obrotów, uchwyt szybkozaciskowy, maksymalna średnica wiercenia - 10 mm w metalu, 13 mm w betonie, 25 mm w drewnie
cena [zł]: 185
YATO: Wiertarka udarowa YT-82037
YATO: Wiertarka udarowa YT-82037
zastosowanie: wiercenie w betonie, metalu, drewnie
• cechy szczególne: dwa biegi, metalowa obudowa przekładni, samozaciskowy, uchwyt metalowy 13 mm
cena [zł]: 259
HANMAR: Wiertarka udarowa DWT SBM-810 C
HANMAR: Wiertarka udarowa DWT SBM-810 C
zastosowanie: wiercenie udarowe w betonie i cegle, wiercenie w drewnie, metalach, tworzywach
• cechy szczególne: duża moc 810 W, uchwyt samozaciskowy-bezkluczykowy, metalowa obudowa przekładni, 4 lata gwarancji
cena [zł]: 280
RYOBI®: Wiertarko-wkrętarka udarowa R18PD3
RYOBI®: Wiertarko-wkrętarka udarowa R18PD3
zastosowanie: wiercenie otworów w różnych materiałach, wkręcanie i wykręcanie wkrętów i śrub
• cechy szczególne: dwustopniowa regulacja momentu obrotowego (50 Nm), 2 prędkości, oświetlenie LED miejsca roboczego, ergonomiczna rękojeść GripZone+ z mikroteksturą umożliwiającą łatwy chwyt
cena [zł]: 319
HITACHI: Wiertarka udarowa FDV16VB2 U3
HITACHI: Wiertarka udarowa FDV16VB2 U3
zastosowanie: wiercenie/wiercenie z udarem
• cechy szczególne: estetyczna i ergonomiczna obudowa, elektroniczna regulacja prędkości i momentu obrotowego, możliwość zmiany kierunku obrotów (P/L)
cena [zł]: 359
MAKITA: Wiertarka HP1630K
MAKITA: Wiertarka HP1630K
zastosowanie: wiercenie w metalu oraz w murze, podstawowa wiertarka do prac ogólnych
• cechy szczególne: podgumowana tylna rękojeść, zwarta konstrukcja
cena [zł]: 438

MŁOTOWIERTARKI

HANMAR: Młotowiertarka DWT BH09-26 BMC
HANMAR: Młotowiertarka DWT BH09-26 BMC
zastosowanie: wiercenie udarowe w betonie; kucie pod kable, usuwanie płytek i tynku, wiercenie bez udaru po zastosowaniu przejściówki
• cechy szczególne: niska waga (4,6 kg), plastikowa walizka, bogate wyposażenie, 4 lata gwarancji
cena [zł]: 380
YATO: Młotowiertarka SDS-plus YT-82122
YATO: Młotowiertarka SDS-plus YT-82122
zastosowanie: wiercenie w betonie oraz - po zmianie głowicy - w metalu i drewnie; wiercenie pod puszki elektryczne, podkuwanie bruzd pod kable
• cechy szczególne: 4 funkcje - kucie, wiercenie, wiercenie z udarem, pozycjonowanie dłuta; wymienna głowica
cena [zł]: 414
PROFIX: Młotowiertarka SDS Plus TRYTON TMM710K
PROFIX: Młotowiertarka SDS Plus TRYTON TMM710K
zastosowanie: remonty, budowa
• cechy szczególne: pyłoszczelne łożyska toczne, utwardzana przekładnia i mechanizm udarowy, podkuwanie, maksymalna średnica wiercenia - 40 mm w drewnie, 13 mm w stali, 26 mm w betonie
cena [zł]: 409
RYOBI®: Młotowiertarka R18SDS
RYOBI®: Młotowiertarka R18SDS
zastosowanie: wiercenie, kucie w betonie i w kamieniu
• cechy szczególne: pneumatyczny mechanizm udarowy do wiercenia w betonie i kamieniu, uchwyt wiertarski SDS+ do Szybkiej i łatwej wymiany osprzętu, cztery tryby pracy - wiertarki, młotowiertarki, dłuta i wyrównania dłuta
cena [zł]: 569
HITACHI: Młotowiertarka DH24PH WS
HITACHI: Młotowiertarka DH24PH WS
zastosowanie: wiercenie/wiercenie z udarem/podkuwanie
• cechy szczególne: nowy mechanizm udarowy, sprzęgło bezpieczeństwa, uchwyt SDS+
cena [zł]: 787
MAKITA: Młotowiertarka HR2630T
MAKITA: Młotowiertarka HR2630T
zastosowanie: wiercenie w betonie, w murze, po zmianie uchwytu także w drewnie i metalu
• cechy szczególne: wymienne uchwyty, łatwy dostęp do przełącznika funkcyjnego
cena [zł]: 1004

WKRĘTARKI

PROFIX: Wkrętarka TRYTON TFV18B2
PROFIX: Wkrętarka TRYTON TFV18B2
zastosowanie: prace domowe i profesjonalne, warsztat, majsterkowanie
• cechy szczególne: metalowe przekładnie, 22 pozycje sprzęgła, ładowarka 3-5 h, 2 akumulatory Li-Ion 1,5 Ah w zestawie
cena [zł]: 353
YATO: Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa YT-82782
YATO: Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa YT-82782
zastosowanie: wkręcanie wkrętów, wiercenie w metalu i drewnie, praca w trudno dostępnych miejscach dzięki niewielkim rozmiarom i wadze
• cechy szczególne: trwały japoński silnik czteroszczotkowy, wysoka prędkość obrotowa 1650 obr./min, systemowa bateria Li-Ion 18 V pasująca do kilkunastu innych narzędzi z tej samej serii
cena [zł]: 394
HANMAR: Wkrętarka DWT ABS-14,4 BLi-2 BMC
HANMAR: Wkrętarka DWT ABS-14,4 BLi-2 BMC
zastosowanie: wkręcanie śrub i wkrętów, prace montażowe, wiercenie w drewnie, tworzywach, w metalu
• cechy szczególne: 2 akumulatory z ogniwami Samsung SDI, dioda LED, walizka plastikowa, 4 lata gwarancji
cena [zł]: 495
RYOBI®: Wiertarko-wkrętarka R18DD5
RYOBI®: Wiertarko-wkrętarka R18DD5
zastosowanie: wkręcanie i wykręcanie wkrętów i śrub
• cechy szczególne: technologia silników bezszczotkowych (BRUSHLESS), sterowanie e-Torque - automatyczne wkręcanie wkrętów na równi z powierzchnią, bezkluczykowy uchwyt 13 mm, 2 prędkości
cena [zł]: 499
MAKITA: Wiertarko-wkrętarka DF331 DWYE
MAKITA: Wiertarko-wkrętarka DF331 DWYE
zastosowanie: prace wykończeniowe, elektryczne
• cechy szczególne: zwarta, kompaktowa obudowa, niska waga
cena [zł]: 599
HITACHI: Wiertarko-wkrętarka DS10DAL WA
HITACHI: Wiertarko-wkrętarka DS10DAL WA
zastosowanie: wkręcanie, wykręcanie / wiercenie
• cechy szczególne: niska waga, kompaktowe wymiary, poręczność, bardzo wysoki moment obrotowy 36 Nm, 22 poziomowa regulacja momentu obrotowego
cena [zł]: 662

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: Black&Decker

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Piła łańcuchowa - konserwacja
Piła łańcuchowa - konserwacja
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny