Ocieplenie ścian - ETICS vs. lekka sucha - jaka metoda jest lepsza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ocieplenie ścian - ETICS vs. lekka sucha - jaka metoda jest lepsza?

Aby spełnić wymagania Warunków Technicznych 2021, dwuwarstwowe ściany zewnętrzne w Polsce muszą mieć izolację o grubości 15-20 cm. Izolacja ta może być zamontowana na dwa sposoby: metodą lekką mokrą (ETICS) lub lekką suchą.

aktualizacja: 2024-05-27 11:46:06

W metodzie lekkiej mokrej, styropian lub wełna mineralna są przyklejane do ścian i pokrywane tynkiem cienkowarstwowym. Ta technologia, choć skuteczna termicznie, wymaga sprzyjających warunków pogodowych i precyzji wykonania.

Z kolei metoda lekka sucha polega na montażu izolacji między listwami rusztu, co pozwala na pracę niezależnie od pogody. Elewacja w tej metodzie może być wykonana z różnych materiałów, np. drewna czy blachy. Niezależnie od wybranej metody, izolacja musi być ciągła, obejmując również ściany fundamentowe, aby zapewnić pełną ochronę termiczną budynku.

Ocieplanie ścian budynku

Żeby najpopularniejsza w naszym kraju, dwuwarstwowa przegroda osiągnęła wymagany przez WT 2021 poziom współczynnika przenikania ciepła U, mur obkłada się izolacją o grubości 15-20 cm. Prace prowadzi się jedną z dwóch metod: lekką mokrą lub lekką suchą.

W metodzie lekkiej mokrej (ETICS) izolację termiczną ze styropianu lub wełny przykleja się do ścian i zwykle pokrywa tynkiem c ienkowarstwowym. Ciężar ocieplenia wraz z tynkiem wynosi 10- 30 kg/m², stąd lekka w nazwie. Mokra, bo do rozrabiania kleju i tynku potrzebna jest woda.

Ściana ocieplona tym sposobem wykazuje dobre parametry termiczne, ale ta technologia ma również wady. Można ją realizować wyłącznie przy sprzyjającej pogodzie (bez deszczu, silnego wiatru, intensywnego słońca, przy temperaturze 5-25°C), jest też wrażliwa na błędy wykonawców.

W metodzie lekkiej suchej, ocieplenie i warstwę elewacyjną podtrzymuje ruszt, mocowany mechanicznie, przy użyciu gwoździ, śrub, kołków - bez klejów i zapraw. Izolację termiczną (na ogół wełnę) układa się między listwami rusztu, do którego później przytwierdzana jest elewacja. Metoda jest prosta i nie wymaga dużego doświadczenia. W ten sposób można ocieplać wszelkie ściany: stare, nowe, murowane, drewniane, przy każdej pogodzie (pod warunkiem zabezpieczenia wełny przed deszczem). Elewację może stanowić np. drewniana oblicówka, blacha.

Bez względu na zastosowaną metodę ocieplenie ścian zewnętrznych ma być ciągłe, co oznacza, że zaizolowane powinny zostać również ściany fundamentowe. Stosuje się do tego materiały odporne na ściskanie i wilgoć (twardy styropian fundamentowy, polistyren ekstrudowany).

Dowiedz się więcej o ocieplaniu ścian ➡️ Ocieplenie elewacji styropianem - jak zrobić to dobrze?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: Termo Organika

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!