Kiedy jest odpowiednia pora na wymianę okien i drzwi zewnętrznych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kiedy jest odpowiednia pora na wymianę okien i drzwi zewnętrznych?

W jakiej temperaturze powinno się wymieniać okna i drzwi zewnętrzne?

aktualizacja: 2017-11-27 08:36:53

Odpowiedź eksperta: Choć wymiana okien zimą jest możliwa i nie sprawi trudności wykwalifikowanej ekipie, prac tych nie należy przeprowadzać, gdy temperatura spadnie poniżej -5°C, ponieważ w takich warunkach pianka montażowa do uszczelniania okien traci swoje właściwości. Warto wiedzieć, że roboty nawet w temperaturze ok. 0°C są kłopotliwe, bo ościeża trzeba wykończyć zaprawą, której nie powinno się stosować w takiej temperaturze.

Ponadto wymiana wszystkich okien może trwać 2 dni, zatem przebywanie w tym czasie w wyziębionym domu może być mało komfortowe. Ze względu na sprzyjającą aurę, wstawianie okien najlepiej przewidzieć w cieplejszej porze roku. Planując prace, trzeba też wziąć po uwagę okres oczekiwania na okna, zwykle są one dostarczane w ciągu minimum 4 tygodni, a jeżeli wybierzemy niepopularny kolor lub kształt okien, na realizację zamówienia możemy czekać nawet kilka miesięcy.

Instalacja domowej elektrowni słonecznej
Panele fotowoltaiczne, gotowy zestaw od znanej firmy Hewalex? Prześledziliśmy cały proces inwestycji w pewnym domu na Dolnym Śląsku.
6:11

Jak złożyć zamówienie?

Procedura zamówienia nowych okien wygląda następująco:

  • wstępna wycena na podstawie podanych wymiarów okien;
  • umówienie się na dokładne pomiary;
  • doprecyzowanie kalkulacji po dokonaniu pomiarów i ustaleniu zakresu prac oraz dopasowanie wyposażenia dodatkowego i akcesoriów – parapety, rolety;
  • wpłata zaliczki w ustalonej wysokości;
  • min. 4 tygodniowe oczekiwanie na realizację zamówienia;
  • montaż i wpłata reszty kwoty.

W koszt robocizny wkalkulowane są – transport, demontaż starych okien, osadzenie okien na kotwy lub dyble z uszczelnieniem pianką, regulacja, uzupełnienie ubytków po demontażu (bez malowania), wywóz i utylizacja zdemontowanych elementów.

Uwaga! W większości firm za montaż z użyciem taśm zabezpieczających piankę montażową przed zawilgoceniem trzeba zapłacić dodatkowo.

Ile to będzie kosztowało?

Na okna dwuszybowe o maksymalnym współczynniku przenikania ciepła 1,1 W/(m2•K) do domu o powierzchni 150 m2 wydamy ok. 15 000 zł. Okna trzyszybowe o U = 0,8 będą droższe o min. 20%. Na przykład okno z PVC, białe o wymiarach 100 x 150 cm, dwuszybowe, o współczynniki U = 1,1, kosztuje ok. 450 zł, trzyszybowe o U = 0,8 ok. 550 zł, okno balkonowe o wymiarach 80 x 225 cm, odpowiednio – 600 i 750 zł.

Za pojedyncze okno (100 x 150 cm) ze zintegrowanymi roletami naokiennymi zapłacimy 700–900 zł, za samą roletę adaptacyjną 170–200 zł/m2.

Za demontaż starych okien zapłacimy ok. 7 zł za metr obwodu okna, za montaż nowych – ok. 22 zł/m, a za uzupełnienie ubytków tynkarskich (bez malowania ścian) – ok. 15 zł/m. Ogólnie można przyjąć, że robocizna będzie wynosiła ok. 50 zł za metr obwodu okna, co w przeciętnym domu o powierzchni ok. 150 m2 da wartość ok. 2000–3000 zł. Za montaż z użyciem taśm paroszczelnych i paroizolacyjnych będziemy musieli dopłacić min. 1000 zł

Joanna Dąbrowska
fot. Krispol

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny