Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2018
Mała architektura ogrodowa

Wybudowanie w ogrodzie altany, oczka wodnego czy kamiennego grilla sprawi, że stanie się on bardziej przyjazny, przez co chętniej będziemy chcieli spędzać w nim czas. Projektując przestrzeń wokół budynku, postarajmy się uwzględnić także potrzeby i oczekiwania najmłodszych domowników.

Elementów małej architektury, które możemy umieścić w sąsiedztwie domu, jest naprawdę sporo. Jedne, jak fontanna, murki, donice czy rzeźby, pełnią funkcje estetyczne, uatrakcyjniając wygląd założenia. Inne, w postaci mebli ogrodowych, ławeczek czy altany, podnoszą komfort wypoczynku. Zarówno wybór, jak i rozlokowanie w ogrodzie elementów małej architektury warto jest dobrze przemyśleć. Ważna jest spójność kolorystyczna i architektoniczna z otaczającą zielenią, a także budynkiem mieszkalnym oraz jego najbliższym sąsiedztwem - utwardzonymi ciągami komunikacyjnymi i tarasami.

Jeżeli umieszczonych w ogrodzie elementów i konstrukcji będzie zbyt dużo, łatwo może wywołać to chaos i przesyt, a uzyskany efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Dlatego też już na etapie planowania docelowego wyglądu ogrodu warto skonsultować się z architektem krajobrazu, najlepiej zlecając mu wykonanie całego projektu. Panuje zasada, aby większe, umieszczane na stałe elementy wyposażenia montować na samym początku.

Następnie wykonuje się chodniki i ścieżki, a dopiero w następnej kolejności sadzi drzewa, krzewy ozdobne i sieje trawę. Elementy mobilne, jak meble ogrodowe czy mniejsze zabawki dla dzieci, można dokupić i ustawić na końcu. Oczywiście, z powyższą kolejnością bywa różnie i przeważnie zależy ona, po prostu od możliwości finansowych inwestora. Często ogród wykonywany jest lub modernizowany nawet po kilku latach od zakończenia budowy domu.

Tomasz Wojciuk
fot. Libet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny