Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2018
Łazienkowy odpływ liniowy

Czy prysznic i brodzik to nierozłączna para? Już nie - w nowoczesnej łazience prysznica nie trzeba zamykać w kabinie, co najwyżej przesłania się go delikatną przegrodą ze szkła. Woda leje się bezpośrednio na podłogę, skąd odbiera ją prawie niewidoczny odpływ liniowy - nowy bohater współczesnej strefy kąpielowej.

Coraz częściej łazienka z prysznicem wygląda tak, jak na zdjęciu powyżej: podłoga wyłożona jest dużymi płytami z gresu, ceramiki lub kamienia, ewentualnie drewnem, nigdzie nie widać typowej kabiny czy brodzika, a słuchawka prysznicowa lub deszczownica po prostu wisi na ścianie. Obraz dopełnia prawie niedostrzegalna szklana tafla, która odgradza strefę natrysku i chroni resztę pomieszczenia przed zachlapaniem. Wydaje się, że płynąca na podłogę woda rozleje się po całej łazience. Ale nie - płytki mają minimalny spadek, a ukryty pod posadzką odpływ liniowy spokojnie nadąża z jej odbieraniem.

CO TO TAKIEGO TEN ODPŁYW LINIOWY?

Modny ostatnio odpływ liniowy to wbudowana w podłogę rynienka (korytko), która grawitacyjnie odbiera wodę i odprowadza ją przez syfon do rury kanalizacyjnej. To eleganckie rozwinięcie odpływu punktowego, czyli znanej od dawna kratki ściekowej. Od góry rynienkę zamyka ruszt (maskownica), który jest jej jedynym widocznym elementem. Ruszt może być ze stali nierdzewnej: perforowany (z powycinanymi w różne wzory otworami) albo pełny (wtedy woda odpływa przez okalającą go szczelinę), błyszczący bądź matowy. Ewentualnie z aluminium lub szklany.

W niektóre maskownice da się wkleić odpowiednio przycięte płytki, szklaną mozaikę czy egzotyczne drewno - wówczas odpływ staje się niewidoczny. Na rynku są też modele z podświetleniem LED, które włącza się przy kontakcie z wodą i płynnie zmienia kolory! Wszystkie muszą być odporne na wodę, zmiany wilgotności, kosmetyki, stosowane w domu środki czystości. I antypoślizgowe.

Janusz Werner
fot. Wiper

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny