Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2018
Jak zamontować bramę

Bramy garażowe, podobnie jak stolarka okienna i drzwiowa, wymagają solidnego osadzenia. Ze względu na rozmiar wrót, a tym samym duże obciążenia, jakie muszą przenosić, na etapie montażu nie może być miejsca na błędy. W przeciwnym razie brama nie będzie dobrze działać przy otwieraniu i zamykaniu, i nie będzie trwała. Jeśli zastosuje się nieodpowiednie rozwiązania, to również będzie to słabe miejsce w budynku pod względem izolacyjności cieplnej.

NIEODPOWIEDNIA WIELKOŚĆ WJAZDU DO GARAŻU

Do niedawna wiele wjazdów do garażu projektowano z myślą o samochodach niskich, niewielkich rozmiarów. Od kilku lat dużą popularnością na rynku motoryzacyjnym cieszą się wyższe samochody typu SUV. Wiele aut ma też zamocowane do dachu bagażniki. Przy planowaniu wysokości wjazdu do garażu trzeba więc uwzględnić ten czynnik. Może się bowiem okazać, że wyższy samochód po prostu się nie zmieści. Jeżeli zaś chodzi o szerokość garażu to w obszerniejszym i z szerokim wjazdem manewruje się po prostu znacznie wygodniej. Trzeba też mieć na uwadze, że brama segmentowa boczna wymaga po boku odpowiedniej ilości miejsca. Jej pancerz przesuwa się bowiem obok samochodu, wzdłuż ściany.

BŁĘDY TYPOWE JAK PRZY MONTAŻU STOLARKI

Wiele wskazówek dotyczących montażu okien i drzwi ma zastosowanie również w przypadku bram garażowych. Podstawową kwestią jest dobranie odpowiednich łączników - w zależności od tego, z jakiego materiału wykonana jest ściana. Ich rozstaw powinien być zawsze zgodny z instrukcją producenta wrót garażowych.

Bardzo ważne jest też przygotowanie obwodu bramy, czyli tzw. glifów. Muszą być one nośne, stabilne i równe. Te miejsca powinny być też dobrze ocieplone. By nie zabierać światła otworu, najlepiej zastosować materiał termoizolacyjny cieńszy i o lepszych parametrach izolacyjnych od typowego styropianu fasadowego i wełny, które są zazwyczaj stosowane do ocieplania zewnętrznej powierzchni ścian. Może to być np. styropian grafitowy lub XPS.

Tomasz Rybarczyk
fot. Krispol

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny