Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2018
Stropy

Strop to przegroda oddzielająca poszczególne kondygnacje, a przy okazji element usztywniający konstrukcję budynku. Większość ich rodzajów ma podobne właściwości użytkowe, a także cenę. Jednak w zasadniczy sposób różni je czaso- i pracochłonność wykonania. Nie każdy też będzie dobry, gdy zechcemy przykryć nim wnętrze o nietypowym, nieregularnym kształcie.

Podstawowymi wymogami wobec każdego stropu są solidność i trwałość. Sprawdzenie czy te warunki zostały spełnione to zawsze obowiązek projektanta-konstruktora. Dlatego bez jego zgody nie można zmieniać stropu. Zarówno jeżeli chodzi o rodzaj jak i grubość, układ zbrojenia, klasę betonu czy grubość warstwy wylewki podłogowej (jastrychu). To najważniejsze techniczne kwestie, które muszą pozostać domeną fachowców i wszelkie zmiany trzeba z nimi skonsultować.

Z punktu widzenia inwestora ważnych jest jednak wiele innych cech. Kluczowa jest dostępność i możliwość dowozu na miejsce budowy. Najtrudniej będzie oczywiście z dużymi elementami prefabrykowanymi. Zaletą tych ostatnich jest zaś szybkość i łatwość montażu. Po prostu większość koniecznej pracy została już wykonana w hali fabrycznej, a nie na placu budowy.

Kiedy strop oddziela nieogrzewany strych lub piwnicę od części mieszkalnej, trzeba mieć na uwadze izolacyjność cieplną stropów. Tę jednak można łatwo podnieść dodając na stropie warstwę materiału izolacyjnego lub wykonując ocieplany sufit podwieszany.

Ze względów użytkowych bardzo istotna jest zdolność do tłumienia dźwięków (odgłos kroków, muzyka). Tu z kolei typowym rozwiązaniem jest dodanie tzw. podłogi pływającej, elementu niezależnego od samego rodzaju stropu.

Jarosław Antkiewicz
fot. Konbet Poznań

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny