Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2018
Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k

Lekka płyta ze sprasowanego gipsu jest dziś jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Trudno sobie bez niej wyobrazić zagospodarowanie poddasza, wykonanie podwieszanego sufitu czy wymyślnej zabudowy z półkami. W trakcie remontów wykorzystuje się ją przy wznoszeniu ścianek działowych i jako tzw. suchy tynk.

W PRL-u karton-gipsy miały kiepską opinię. Wszystko zmieniło się w latach 90. ub. w., wraz z nową technologią produkcji i wprowadzeniem na rynek stalowego rusztu. Teraz płyty z gipsu sprasowanego między dwiema warstwami papieru pojawiają się chyba na każdej budowie.

Ich popularność wynika z licznych zalet. Przede wszystkim są lekkie, łatwe w montażu, da się z nich wybudować najbardziej wymyślne konstrukcje. 1 m² ścianki działowej o grubości 12,5 cm, wzniesionej w tej technologii, waży około 25 kg. To przeszło 6 razy mniej od muru z pełnej cegły i na tyle mało, że konstruktor nie musi uwzględniać takiej przegrody w projekcie budynku. Co ciekawe, przy takiej samej grubości, lekka ścianka może lepiej izolować akustycznie. Jeżeli zamierzamy np. podzielić pokój dla dzieci na dwa mniejsze (a większe obciążenie stropu nie wchodzi w rachubę), karton-gipsy sprawdzą się doskonale.

Są też świetnym materiałem okładzinowym, służącym do wyrównywania krzywych ścian. Zastępują na tym polu tynki i gładzie, bo ich użycie pozwala na znaczne przyśpieszenie prac, zaś plac budowy - ze względu na ograniczenie robót tynkarskich - jest czystszy. Ich równa powierzchnia to dobry podkład rozmaitych materiałów wykończeniowych: farb, tapet, płytek ceramicznych. Zaletą tej technologii jest też ograniczenie procesów mokrych, nieodzownych przy tradycyjnym murowaniu i tynkowaniu.

Janusz Werner
fot. Knauf

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny