Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2018
Dla trzech pokoleń

Dwukondygnacyjny dom o zwartej i nowoczesnej bryle, który zaprojektował brat młodszej właścicielki, stanął na działce odziedziczonej po rodzicach seniorki. Trzy pokolenia mają w nim 2 oddzielne mieszkania i bardzo sobie chwalą wspólne, a zarazem oddzielne, życie.

Po przejściu na emeryturę, Grażyna marzyła o spożytkowaniu schedy po rodzicach i przeniesieniu się na wieś. W mieście trzymały ją jednak wnuki (trzej chłopcy), którymi często się zajmowała. Syn Piotr i synowa Joanna znali pragnienia mamy i z wdzięczności za jej oddanie i wsparcie, zaproponowali zbudowanie na rodzinnej ziemi wspólnego domu. Mieli również pomysł, komu zlecą jego zaprojektowanie. Nie mógł tego zrobić nikt inny, jak brat Joanny, z wykształcenia architekt.

Seniorka zgodziła się na wszystkie pomysły! Oni sami natomiast najbardziej byli zadowoleni z faktu, że mieszkając pod jednym dachem z seniorami, za jakiś czas pewnie będą mogli odwzajemnić im uzyskiwaną obecnie pomoc. Z radością rozpoczęli planowanie domu. Najpierw jednak przeanalizowali tryb życia członków rodziny.

PROJEKTOWANIE Z BRATEM ARCHITEKTEM I JEGO KOLEGAMI

Jakie wytyczne przekazali autorom projektu? Dwukondygnacyjny budynek musiał mieć dwie niezależne strefy mieszkalne, wyposażone w oddzielne instalacje i urządzenia. Chcieli, żeby przestrzeń dla seniorów rozciągała się na parterze i miała połączoną strefę dzienną, a przy niej - aż trzy sypialnie i dwie łazienki (minikawalerka, czyli pokój z własną łazienką i zewnętrznym wyjściem potrzebny był dla brata Grażyny, który powiększył liczbę lokatorów - po jego niedawnej śmierci pokój wykorzystują goście).

Seniorka poprosiła jeszcze o zaplanowanie przy kuchni spiżarni, bo w poprzednim mieszkaniu jej brakowało. Przestrzeń dla młodszych pokoleń mogła zajmować pozostałą część parteru oraz całe poddasze. Architekci pracowali pełną parą! Wskutek tego, zanim właściciele skierowali do realizacji obecną wersję projektu, rozważali 3 inne.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny