Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2018

Sztuka osadzania stolarki

Okna pełnią w domu wiele ważnych funkcji. Nie tylko przepuszczają do pomieszczeń światło dzienne, ale również - jako przegroda zewnętrzna – zapewniają odpowiednią izolacyjność termiczną i akustyczną. Ponadto powinny stanowić barierę dla intruzów. To samo można powiedzieć o drzwiach. Błędy wynikające z niewłaściwego zamocowania stolarki mogą zatem negatywnie wpływać na warunki użytkowe budynku.

BŁĘDY POPEŁNIANE NA ETAPIE STANU SUROWEGO

Błędy zdarzają się nie tylko podczas montażu stolarki, ale często już na etapie stanu surowego. Przykładowo przy murowaniu ścian należy przewidzieć, że do glifów będą mocowane okna i drzwi. Dlatego te części muru powinny zapewniać odpowiednią nośność do zamocowania stolarki. Wmurowanie uszkodzonych elementów murowych lub zbyt małych fragmentów bloczków bądź pustaków spowoduje, że nie będą tworzyć dobrego podłoża do poprawnego montażu stolarki.

ZBYT MAŁA SZTYWNOŚĆ KONSTRUKCJI, DO KTÓREJ MOCOWANA JEST STOLARKA

Ważne jest wykonanie odpowiedniego zwieńczenia otworu okiennego i drzwiowego. Belka nadprożowa powinna być zaprojektowana w taki sposób, by jej ugięcie było ograniczone. Zbyt mocno uginające się nadproże może bowiem dociążać ramę okienną lub drzwiową, co będzie skutkowało wypaczaniem się stolarki i jej niewłaściwym funkcjonowaniem. W ekstremalnych przypadkach może nawet dojść do tego, że nie da się otworzyć/zamknąć skrzydła.

Tomasz Rybarczyk
fot. Schüco

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!