Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2018
Wentylacja i klimatyzacja

Nie bez racji mówi się, że w wielu domach w czasie upałów nie ma czym oddychać. Gorące i wilgotne powietrze odbieramy jako ciężkie i nieprzyjemne, do tego wentylacja często okazuje się w takich warunkach nieskuteczna. Żeby nie cierpieć latem we własnym domu musimy zadbać o sprawną wentylację, a powietrze w razie potrzeby schłodzić i osuszyć.

Sezon zimowy jest najlepszym testem sprawności instalacji grzewczej. Z kolei lato wystawia na próbę skuteczność działania wentylacji i klimatyzacji.

CZYM JEST WENTYLACJA?

Samo słowo wentylacja oznacza przewietrzenie, czyli wymianę powietrza. Bowiem w każdym budynku powietrze zanieczyszczone czy w inny sposób zużyte trzeba zastępować świeżym z zewnątrz. Jednak najczęściej tym mianem określa się instalację służącą zapewnieniu wymiany powietrza. Może ona być oparta na kompletnie odmiennych zasadach. Lecz cel jest zawsze ten sam – usuwamy powietrze z wnętrz, gdzie powstaje najwięcej zanieczyszczeń (np. łazienki, kuchnia), a na jego miejsce dostarczamy czyste spoza budynku. Na ogół trafia do tzw. pomieszczeń czystych (pokoi) i przepływa z nich do miejsc z wyciągiem. Dzięki temu cały dom zostaje przewietrzony.

CZEMU SŁUŻY KLIMATYZACJA?

W dużych obiektach systemy klimatyzacyjne to złożone układy, zapewniające właściwą jakość powietrza. Nie tylko pożądaną temperaturę, ale również wilgotność, czystość, świeżość, szybkość przepływu (brak przeciągów). Jednak w domach jednorodzinnych ograniczamy się zwykle do znacznie mniej skomplikowanych rozwiązań. Zakładamy klimatyzatory, które ochładzają powietrze, osuszają je i ewentualnie oczyszczają. Najpopularniejsze są przy tym klimatyzatory typu split, obsługujące jedno pomieszczenia (np. salon). Nawet jeżeli jest ich więcej, każdy pracuje niezależnie i ma własne sterowanie. W ostatnich latach upowszechniają się bardziej wyrafinowane rozwiązania.

Przykładowo, wszystkie klimatyzatory możemy kontrolować zdalnie w ramach tzw. systemów inteligentnych. Dostępne są także małe centrale grzewczo-klimatyzacyjne, zapewniające równocześnie wentylację, klimatyzację, ogrzewanie (np. przez dogrzewane powietrza) oraz ciepłą wodę do mycia.

Jarosław Antkiewicz
fot. Pro-Vent

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny