Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2018
Centralne odkurzanie

Większość inwestorów przystępujących do budowy domu rozważa montaż centralnego odkurzania. Jest to bowiem instalacja podnosząca wartość nieruchomości i znacznie ułatwiająca sprzątanie. Warto się na nią zdecydować - zwłaszcza że obejmuje coraz to ciekawsze rozwiązania. Jednym z nich jest system z wężem chowanym w ścianie.

Instalację taką znajdziemy w większości nowoczesnych budynków. Oczywiście jej najważniejszym elementem jest odkurzacz, czyli jednostka centralna, którą lokuje się na ogół w garażu lub kotłowni. Włączonego urządzenia domownicy więc praktycznie nie słyszą. Jego cicha praca czy niewielkie rozmiary nie muszą być zatem priorytetem. Najistotniejszy jest mocny silnik i duży wentylator ssący. Odkurzacz łączy się z wnętrzami mieszkalnymi za pomocą rurociągu, montowanego w ścianach i podłogach. Aby wszystko działało, potrzebne są jeszcze gniazda ssące na ścianach (na zakończeniach rur) i węże z wymiennymi końcówkami (szczotkami, ssawkami itd.).

Do sprzątania używamy tylko lekkiego, giętkiego węża (nie ciągniemy za sobą odkurzacza, nie plącze nam się przewód elektryczny). W wersji tradycyjnej wąż ssący trzeba przełączać z gniazda do gniazda. Jego przepinanie i noszenie między piętrami bywa jednak uciążliwe. W systemie z wężem chowanym w ścianie (który jest różnie nazywany przez producentów, np. Hide-A-Hose, Flex-in, Retraflex), podczas sprzątania wyciąga się go z gniazda na odpowiednią długość, dzięki czemu nie plącze się pod nogami. Ponadto jest zawsze łatwo dostępny. Po skończonej pracy chowa się on z powrotem w przystosowanym do tego rurociągu. W taki sposób można używać nawet kilkunastometrowego węża.

Małgorzata Kolmus
fot. TopVac

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny