Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2018
Wymiana instalacji elektrycznej

Od kilkudziesięciu lat w ogóle trudno wyobrazić sobie dom bez instalacji elektrycznej. Jednak z czasem standardy jej wykonania bardzo się zmieniły. Przede wszystkim dawniej znacznie mniej było urządzeń elektrycznych i zaledwie 2-3 gniazdka w pomieszczeniu nikogo nie dziwiły. Dziś to o wiele za mało. Do tego coraz częściej z instalacją elektryczną integruje się rozmaitą automatykę, alarm, domofon itd. Dużo też zmieniło upowszechnienie nowych, energooszczędnych źródeł światła.

Wymagania wobec instalacji elektrycznych stale rosną. W nowych domach zwykle potrzebujemy znacznie większej mocy. Rozmaite urządzenia są wprawdzie może i mniej "prądożerne" ale mamy ich coraz więcej. Ponadto upowszechniły się kuchenki elektryczne i przepływowe podgrzewacze wody, czyli sprzęty o jednostkowej mocy nawet kilkunastu kW.

Moc i przyłącze

W umowie, którą zawieramy z dostawcą energii (zakładem energetycznym), określony jest maksymalny przydział mocy, którą możemy pobierać z sieci. Chodzi o jej największe, chwilowe obciążenie, nie o samą ilość energii zużywaną np. w ciągu miesiąca. W typowym domu bez kuchenki elektrycznej oraz innych sprzętów o dużej mocy wystarcza 10-12 kW. Jednak może być potrzebne i 3 razy więcej, jeśli planujemy zainstalować przepływowe ogrzewacze wody lub ogrzewanie elektryczne (szczególnie piece akumulacyjne).

Wówczas najlepiej skonsultować nasze plany z elektrykiem i sprawdzić w zakładzie energetycznym na jaki przydział mocy możemy liczyć. Teoretycznie wprawdzie dla domu jednorodzinego można uzyskać przydział mocy aż do 40 kW, ale nie wszędzie jest to możliwe ze względu na zły stan sieci niskiego napięcia i jej duże obciążenie.

Jarosław Antkiewicz
fot. Satel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny