Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2018
Zabezpieczenie domu na wakacje

Domy są przeważnie okradane pod nieobecność ich właścicieli. Dlatego wakacje, dla większości Polaków będące czasem odpoczynku, dla złodziei są okresem wytężonej pracy. Co stresuje uczciwych, którzy przed wyjazdem gorączkowo próbują zabezpieczyć swój dobytek. Wyjaśniamy, czy da się to zrobić w ostatniej chwili i jak utrudnić życie włamywaczom.

Na początek informacje pocieszające: od 2010 r. liczba włamań systematycznie w Polsce spada. W ubiegłym roku zgłoszono ich 65,5 tys., osiem lat temu 140 tys. W r. 2000 odnotowano w naszym kraju 360 tys. takich przestępstw! W ostatnich latach wzrosła też wykrywalność, do 36% w 2017 r. (dane Komendy Głównej Policji).

Ale nawet malejąca liczba włamań oznacza, że w każdym tygodniu dochodzi w kraju do przeszło 1200 takich zdarzeń. I chociaż z badań wynika, że zdecydowana większość Polaków (prawie 90%) czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania (sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej), to 7% ankietowanych przyznało, że w ciągu ostatnich 5 lat włamano się im do domu, piwnicy itp.

Dlatego o zabezpieczeniu domu warto pomyśleć wcześniej, najlepiej na etapie poszukiwania nieruchomości. Posesja w zwartej zabudowie jest dla złodziei po prostu trudniejszym celem, niż na odludziu. Z wyprzedzeniem można zaplanować okna o podwyższonej odporności na włamanie, albo rolety, rozprowadzić okablowanie alarmu czy pomyśleć o jego integracji z systemem domu inteligentnego. Inwestorzy o bardziej zasobnych portfelach są w stanie zmienić swoje wille w prawdziwe fortece.

Jeśli jednak nie zabezpieczyliście Państwo domu wcześniej, a teraz na myśl o wakacyjnym wyjeździe robi się Wam gorąco, uspokajamy - da się jeszcze to i owo poprawić.

Janusz Werner
fot. Satel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny