Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2018
Narzędzia i sprzęt ogrodniczy

Ułatwienie prac w ogrodzie jest celem wszystkich posiadaczy działek. Producenci starają się im to umożliwić, oferując narzędzia o rozmaitym standardzie.

Zaopatrując się w sprzęt ogrodniczy, trzeba postawić na jakość i trwałość, nigdy na niską cenę, gdyż w dłuższej perspektywie to się nie opłaca. Powinniśmy skompletować taki zestaw narzędzi, aby realne było wykonanie różnorodnych prac przy minimalnym wysiłku. Współczesne projektowanie, trwałe materiały i zaawansowane technologie produkcji przede wszystkim mają na względzie możliwości fizyczne przyszłych użytkowników, ale także rozmaite wielkości i sposoby zagospodarowania działek. Ponieważ każdy ogród potrzebuje innego osprzętu, nie należy się zrażać, jeśli jego zgromadzenie potrwa jakiś czas. Podstawowa trudność polega na tym, że przydatność konkretnego narzędzia można ocenić dopiero w praktyce.

DO PRZYGOTOWANIA I UPRAWY GLEBY POD TRAWNIK I RABATY

Niszczenie chwastów oraz późniejsza ochrona roślin. Przygotowując podłoże pod rabaty i trawnik, trzeba najpierw pozbawić je chwastów. W małych ogrodach często wystarczy przekopać grunt i wyjąć chwasty grabiami. Na dużych powierzchniach potrzebne będą środki chemiczne i opryskiwacz. Na herbicydy powinno się zarezerwować oddzielny ręczny opryskiwacz ciśnieniowy z lancą na wysięgniku oraz specjalną herbicydową osłoną na dyszy. Zwykły model z małym zbiornikiem i krótką dyszą raczej się nie sprawdzi w walce z chwastami, lecz na pewno przyda się do późniejszej ochrony roślin.

Pojemność opryskiwacza dobieramy do wielkości rabat i trawnika (2, 5, 9, 15 l). Najcięższe spalinowe opryskiwacze mają szelki, ułatwiające noszenie. Podczas rozpylania preparatów trzeba zadbać o ochronę dróg oddechowych i oczu, czyli założyć odpowiednią odzież, maskę, okulary, rękawice.

Lilianna Jampolska
fot. Fiskars

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny