Jak wydawać mniej na ciepłą wodę? Poza oczywistym zaleceniem, żeby rozsądnie nią gospodarować, można zastosować różne urządzenia umożliwiające jej niedrogie podgrzewanie. Najszerzej znane są kolektory słoneczne. Jednak ich montaż na dachu może być w wielu sytuacjach kłopotliwy, a sam system jest dość kosztowny. Efektywne, a pozbawione tych wad urządzenia to pompa ciepła tylko do c.w.u. oraz odzyskwa, czyli wymiennik ciepła pozwalający odzyskiwać ciepło zawarte w opuszczających dom ściekach.
To naturalne, że szukamy sposobów na ograniczenie kosztów utrzymania domu. Dotyczy to również przygotowania c.w.u. Tym bardziej, że zapotrzebowanie na ciepłą wodę oraz energię do jej podgrzania trudno zmniejszyć. Dawniej nikt się nim specjalnie nie przejmował, bo i tak był to drobiazg w porównaniu z ogrzewaniem samego budynku. Jednak wymagania odnośnie izolacyjności ścian, okien itd. przez lata bardzo wzrosły i okazało się, że ciepła woda nie jest już wcale nieistotną pozycja w rachunkach. Tym bardziej, że energia i paliwa też mocno zdrożały.
Czego oczekujemy?
Dla większości właścicieli domów jednorodzinnych techniczne aspekty budowy różnych instalacji, w tym i tej odpowiadającej za ciepłą wodę, nie są specjalnie zajmujące ani zrozumiałe. Za to wszyscy chcieliby, żeby:
była dostępna w dużej ilości, zawsze gdy jej potrzebujemy. W praktyce może to oznaczać, że np. wieczorem trzeba zasilać równocześnie dwa prysznice i zlew w kuchni;
koszty c.w.u. były jak najniższe;
obsługa instalacji przygotowującej wodę była ograniczona do minimum;
jej montaż był prosty;
koszty inwestycji były niskie. W przeciwnym razie oszczędności eksploatacyjne są tylko pozornym zyskiem.
Jarosław Antkiewicz fot. Poolspa
Mała architektura ogrodowa
Wybudowanie w ogrodzie altany, oczka wodnego czy kamiennego grilla sprawi, że stanie się on bardziej przyjazny, przez co chętniej będziemy chcieli spędzać w nim czas. Projektując przestrzeń wokół budynku, postarajmy się uwzględnić także potrzeby i oczekiwania najmłodszych domowników.
Wyjątkowa chusteczka
Malutki ogród, o powierzchni zaledwie 150 m2, może być w pełni funkcjonalny! W swojej chusteczce Ania i Stefano zmieścili wygodny taras, źródełko w kamieniach, miejsca zabaw dla dzieci, podniesione rabaty, a nawet warzywnik.
Montaż elektrycznego podgrzewacza wody
W 12 krokach pokazujemy, jak samodzielnie zamontować elektryczny podgrzewacz wody.
Montaż rolet zewnętrznych
W 13 krokach pokazujemy, jak samodzielnie zamontować rolety zewnętrzne.
Drenaż
Brak dostępu do sieci kanalizacyjnej wymusza na właścicielach domów budowanie szamb lub oczyszczalni ścieków. To drugie rozwiązanie wymaga zainwestowania większych pieniędzy, ale jest wygodniejsze i w sumie bardziej opłacalne. Dlatego inwestorzy coraz częściej wybierają oczyszczalnie, zwykle drenażowe. Niestety, z czasem drenaż może się zamulić.
Grzejniki i podłogówka
Jeszcze kilka lat temu ogrzewanie podłogowe postrzegano jak luksus, wyceniając te instalacje znacznie drożej niż typowe z grzejnikami. Podobnie traktowano też szczególne rodzaje grzejników, np. modele kanałowe. Dziś jednak nie są to już rozwiązania nietypowe i dostępne tylko dla nielicznych. Także połączenie podłogówki i grzejników to już niemal standard.
Wymiana instalacji elektrycznej
Od kilkudziesięciu lat w ogóle trudno wyobrazić sobie dom bez instalacji elektrycznej. Jednak z czasem standardy jej wykonania bardzo się zmieniły. Przede wszystkim dawniej znacznie mniej było urządzeń elektrycznych i zaledwie 2-3 gniazdka w pomieszczeniu nikogo nie dziwiły. Dziś to o wiele za mało. Do tego coraz częściej z instalacją elektryczną integruje się rozmaitą automatykę, alarm, domofon itd. Dużo też zmieniło upowszechnienie nowych, energooszczędnych źródeł światła.
35 farb do ścian wewnętrznych
Dyspersyjne, lateksowe, dekoracyjne, tablicowe - to tylko niektóre określenia stosowane w odniesieniu do współczesnych farb. Jest ich tyle, że trudno się połapać. Oprócz standardowych produktów do malowania ścian w pomieszczeniach, znajdziemy takie, które przeznaczone są do zadań specjalnych - tworzenia ciekawych struktur czy nadawania powierzchni rozmaitych właściwości.
36 kotłów gazowych
Rzadko się zdarza, aby właściciele domów jednorodzinnych z dostępem do sieci gazowej zdecydowali się na inne paliwo do zasilania instalacji c.o. i przygotowywania c.w.u. Oferta kotłów na gaz jest bardzo bogata. Podpowiadamy, co jest istotne przy wyborze urządzenia i porównujemy parametry poszczególnych modeli.
Centralne odkurzanie
Większość inwestorów przystępujących do budowy domu rozważa montaż centralnego odkurzania. Jest to bowiem instalacja podnosząca wartość nieruchomości i znacznie ułatwiająca sprzątanie. Warto się na nią zdecydować - zwłaszcza że obejmuje coraz to ciekawsze rozwiązania. Jednym z nich jest system z wężem chowanym w ścianie.
Montaż drzwi balkonowych
Drzwi balkonowe podnoszono-przesuwne można zamontować na kilka sposobów. Szczegóły dotyczące tych prac należy ustalić z montażystą podczas składania zamówienia. Na tym etapie wypełnia się kartę pomiarową, w której umieszcza się informacje dotyczące wymiaru, usytuowania wyrobu w ościeżu, posadowienia progu, sposobu mocowania, uszczelnienia i obróbki.
Posadzki w salonie
Reprezentacyjna funkcja salonu sprawia, że wybór posadzki musi być bardzo przemyślany. Najlepiej, aby przez długie lata zachowywała ona estetyczny wygląd (mimo intensywnego użytkowania) i była łatwa do utrzymania w czystości.
Taras na gruncie
Cały urok zewnętrznej części domu skupia się w strefie wypoczynkowej i rekreacyjnej, która wymaga odpowiedniego projektu i realizacji. Aby móc w pełni korzystać z przestrzeni wokół budynku, warto postarać się o solidnie wykonany i trwały taras, co wcale nie musi być trudne do osiągnięcia. Utworzenie go na gruncie daje inwestorom kilka ciekawych możliwości, bez długich i żmudnych prac wykończeniowych.
Łazienkowy odpływ liniowy
Czy prysznic i brodzik to nierozłączna para? Już nie - w nowoczesnej łazience prysznica nie trzeba zamykać w kabinie, co najwyżej przesłania się go delikatną przegrodą ze szkła. Woda leje się bezpośrednio na podłogę, skąd odbiera ją prawie niewidoczny odpływ liniowy - nowy bohater współczesnej strefy kąpielowej.
Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k
Lekka płyta ze sprasowanego gipsu jest dziś jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Trudno sobie bez niej wyobrazić zagospodarowanie poddasza, wykonanie podwieszanego sufitu czy wymyślnej zabudowy z półkami. W trakcie remontów wykorzystuje się ją przy wznoszeniu ścianek działowych i jako tzw. suchy tynk.
Stropy
Strop to przegroda oddzielająca poszczególne kondygnacje, a przy okazji element usztywniający konstrukcję budynku. Większość ich rodzajów ma podobne właściwości użytkowe, a także cenę. Jednak w zasadniczy sposób różni je czaso- i pracochłonność wykonania. Nie każdy też będzie dobry, gdy zechcemy przykryć nim wnętrze o nietypowym, nieregularnym kształcie.
Ściany jedno- czy wielowarstwowe?
Aż 9 na 10 budowanych w Polsce domów ma ściany murowane. Wznosi się je nie tylko z rozmaitych materiałów (najczęściej z ceramiki poryzowanej lub betonu komórkowego), ale i w różnych technologiach - jako ściany jedno-, dwu- albo trójwarstwowe. W artykule wyjaśniamy, czym różnią się poszczególne rozwiązania i czy każdy budulec nadaje się na dowolną ścianę.
Osłony okienne
Aby latem chronić wnętrze domu przed przegrzewaniem warto zastosować osłony okienne. Popularne przed laty zasłony wyszły z mody. Obecnie najbardziej rozpowszechnione są rolety, żaluzje i markizy.
Wentylacja i klimatyzacja
Nie bez racji mówi się, że w wielu domach w czasie upałów nie ma czym oddychać. Gorące i wilgotne powietrze odbieramy jako ciężkie i nieprzyjemne, do tego wentylacja często okazuje się w takich warunkach nieskuteczna. Żeby nie cierpieć latem we własnym domu musimy zadbać o sprawną wentylację, a powietrze w razie potrzeby schłodzić i osuszyć.
Systemy rynnowe
Rynny i rury spustowe są niezbędnym elementem każdego dachu. Choć ich dobór i montaż nie wydają się skomplikowane, niesprawnym wykonawcom mogą przysparzać trudności. Warto zadbać o solidne ich zamocowanie, by uniknąć zalewania elewacji czy oberwania się rynien.
Dachówki bitumiczne
Gonty bitumiczne są elastyczne, dlatego idealnie nadają się do krycia skomplikowanych połaci, o wyszukanych kształtach, a nawet pionowych fragmentach. Ich niewielki format sprawia, że na dachach z wieloma załamaniami nie powstanie dużo odpadów. Odciętymi kawałkami można pokryć inne miejsca. Jak to zrobić?
Tajniki układania dachówek
Do niedawna dachówki były najdroższym, lecz najefektowniejszym wykończeniem dachu. Nie tylko z powodu drogiego materiału, również za sprawą drogiego montażu. Obecnie koszt pokrycia dachu tym wyrobem i nieco tańszymi blaszanymi jest prawie taki sam. Ale żeby dach z dachówką wyglądał ładnie i przez długie lata był trwały, musi być fachowo wykonany. Nie jest to łatwe.
Pokrycia blaszane
Blacha jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do krycia dachów. Wydawałoby się, że jej ułożenie - niezależnie od modelu i formatu - nie powinno sprawiać najmniejszych kłopotów. Okazuje się jednak, że to sztuka, która wymaga sporej wiedzy, doświadczenia i precyzji. Znajomość najważniejszych etapów pozwoli uniknąć błędów i wykonać dach, który nie będzie źródłem kłopotów.
Wstępne krycie
Podstawowym zadaniem wstępnego krycia jest zabezpieczenie dachu przed wilgocią. Zwłaszcza na poddaszach użytkowych, które wymagają ocieplenia połaci, odprowadzenie nadmiaru wilgoci i pary wodnej na zewnątrz jest bardzo istotne. W domach jednorodzinnych stosuje się kilka wariantów wstępnego krycia.
Więźba jaka i z czego?
W Polsce wciąż jeszcze na większości dachów przygotowuje się tradycyjną więźbę dachową, montowaną na budowie przez cieśli z litych elementów drewnianych. Coraz większą popularność zyskują więźby prefabrykowane - scalane w fabryce, a na rynku pojawiły się też nowe rozwiązania - drewno klejone warstwowo z lameli i belki dwuteowe.
Narzędzia i sprzęt ogrodniczy
Ułatwienie prac w ogrodzie jest celem wszystkich posiadaczy działek. Producenci starają się im to umożliwić, oferując narzędzia o rozmaitym standardzie.
Pompy ciepła
Pompy ciepła wykorzystują darmową energię z natury i umożliwiają tanie ogrzanie budynku oraz wody na potrzeby całego gospodarstwa domowego, w tym do basenu. Latem natomiast mogą skutecznie i niedrogo chłodzić pomieszczenia.
Zabezpieczenie domu na wakacje
Domy są przeważnie okradane pod nieobecność ich właścicieli. Dlatego wakacje, dla większości Polaków będące czasem odpoczynku, dla złodziei są okresem wytężonej pracy. Co stresuje uczciwych, którzy przed wyjazdem gorączkowo próbują zabezpieczyć swój dobytek. Wyjaśniamy, czy da się to zrobić w ostatniej chwili i jak utrudnić życie włamywaczom.
Jak zamontować bramę
Bramy garażowe, podobnie jak stolarka okienna i drzwiowa, wymagają solidnego osadzenia. Ze względu na rozmiar wrót, a tym samym duże obciążenia, jakie muszą przenosić, na etapie montażu nie może być miejsca na błędy. W przeciwnym razie brama nie będzie dobrze działać przy otwieraniu i zamykaniu, i nie będzie trwała. Jeśli zastosuje się nieodpowiednie rozwiązania, to również będzie to słabe miejsce w budynku pod względem izolacyjności cieplnej.
Sztuka osadzania stolarki
Okna pełnią w domu wiele ważnych funkcji. Nie tylko przepuszczają do pomieszczeń światło dzienne, ale również - jako przegroda zewnętrzna – zapewniają odpowiednią izolacyjność termiczną i akustyczną. Ponadto powinny stanowić barierę dla intruzów. To samo można powiedzieć o drzwiach. Błędy wynikające z niewłaściwego zamocowania stolarki mogą zatem negatywnie wpływać na warunki użytkowe budynku.
DGP czy płaszcz wodny?
Kominki z zamkniętym wkładem są nie tylko ozdobą salonu. Mogą być również całkiem wydajnymi urządzeniami grzewczymi. Jednak żeby równomiernie ogrzały cały dom muszą współpracować z systemem rozprowadzenia ciepła. Może to być powietrze lub woda w instalacji grzewczej. Każdy z tych systemów ma swoje mocne i słabe strony.
Dom pasywny - warto czy nie?
W Polsce pierwszy certyfikowany dom pasywny powstał w 2007 roku w Smolcu koło Wrocławia. Od tego czasu wielu deweloperów i inwestorów, deklaruje, że zbudowali obiekty pasywne. Jednak bliższa analiza dokumentacji tych budynków i wizja lokalna często negatywnie weryfikuje te deklaracje. W polskich warunkach klimatycznych nie jest łatwo wybudować dom pasywny. Przyjrzyjmy się więc, jakie cechy powinien posiadać budynek, aby w pełni zasłużyć na to miano.
Dla trzech pokoleń
Dwukondygnacyjny dom o zwartej i nowoczesnej bryle, który zaprojektował brat młodszej właścicielki, stanął na działce odziedziczonej po rodzicach seniorki. Trzy pokolenia mają w nim 2 oddzielne mieszkania i bardzo sobie chwalą wspólne, a zarazem oddzielne, życie.
Tradycyjny, z kominem na tarasie
Konwencjonalny styl i kolorystyka domu Magdy i Piotra pasują do otoczenia. Właściciele lubią spójność i harmonię, a dzięki ich staraniom dawna działka pracownicza zmieniła swoje oblicze nie do poznania.
Tradycyjny, z kominem na tarasie
Konwencjonalny styl i kolorystyka domu Magdy i Piotra pasują do otoczenia. Właściciele lubią spójność i harmonię, a dzięki ich staraniom dawna działka pracownicza zmieniła swoje oblicze nie do poznania.