Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2018
36 kotłów gazowych

Rzadko się zdarza, aby właściciele domów jednorodzinnych z dostępem do sieci gazowej zdecydowali się na inne paliwo do zasilania instalacji c.o. i przygotowywania c.w.u. Oferta kotłów na gaz jest bardzo bogata. Podpowiadamy, co jest istotne przy wyborze urządzenia i porównujemy parametry poszczególnych modeli.

Ogrzewanie domu kotłem gazowym jest bardzo korzystną opcją, biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne, eksploatacyjne i komfort użytkowania. Przy właściwie dobranym modelu, wystarczy tylko odpowiednio programować jego pracę na automatycznym regulatorze (adekwatnie do potrzeb swoich i ciepłochronności budynku), oraz co roku wzywać serwisanta do wykonania przeglądu technicznego. Na takie urządzenie decydują się zatem nawet właściciele domów bez dostępu do sieci gazu ziemnego. Choć standardowo kotły mają dysze przewidziane do takiego zasilania, w prosty i niedrogi sposób można je przystosować do gazu płynnego - ze zbiornika na zewnątrz budynku.

TYP URZĄDZENIA A MIEJSCE MONTAŻU

Kotły kondensacyjne występują zarówno w wersji stojącej, jak i przeznaczonej do zawieszenia na ścianie. Te drugie są mniejsze i lżejsze, dzięki czemu można je bez problemu ulokować w rzędzie wiszących szafek (np. kuchennych). Modele stojące na ogół mają wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), przez co zajmują znacznie więcej miejsca.

Oprócz tego kotły gazowe oferowane są z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Wersje z otwartą komorą pobierają powietrze (potrzebne do spalania gazu) z pomieszczenia, w którym pracują. Rozwiązanie takie wymaga bardzo sprawnego systemu wymiany powietrza w domu. Przy czym - z uwagi na ryzyko przedostania się spalin do pomieszczenia - dopuszczalna jest wyłącznie wentylacja grawitacyjna. Zasadniczo takie kotły nie powinny być już stosowane w nowych domach jednorodzinnych.

Małgorzata Kolmus
fot. De Dietrich

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny