Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2018

Grzejniki i podłogówka

Jeszcze kilka lat temu ogrzewanie podłogowe postrzegano jak luksus, wyceniając te instalacje znacznie drożej niż typowe z grzejnikami. Podobnie traktowano też szczególne rodzaje grzejników, np. modele kanałowe. Dziś jednak nie są to już rozwiązania nietypowe i dostępne tylko dla nielicznych. Także połączenie podłogówki i grzejników to już niemal standard.

W dopiero projektowanym domu możemy zaplanować dowolny rodzaj grzejników lub ogrzewania podłogowego. W istniejącym budynku jest trudniej, bo zwykle staramy się ograniczyć zakres zmian, np. wymienić, grzejniki, ale pozostawić prowadzące do nich rury. Jednak w każdej z tych sytuacji musimy przede wszystkim pamiętać, że każdy sposób ogrzewania ma swoje szczególne cechy. Znając je możemy dobrać rozwiązanie idealnie dopasowane do konkretnej sytuacji.

Warianty podłogówki

Chyba wszyscy wiedzą, że można kupić rozmaite rodzaje grzejników, różniących się wyglądem, wielkością, mocą, zasadą działania. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że rodzaje ogrzewania podłogowego także są niezwykle zróżnicowane.

Ogrzewanie podłogowe może być:

  • wodne z rurkami w dość grubej warstwie jastrychu;
  • wodne mocowane do płyt systemowych, z lekkim pokryciem z suchego jastrychu;
  • elektryczne w postaci przewodów zatapianych w jastrychu;
  • elektryczne w formie mat lub cienkich przewodów, układanych tuż pod posadzką (płytkami, panelami);
  • jako folie grzejne, przeznaczone do ułożenia bezpośrednio pod panelami.

Jarosław Antkiewicz
fot. Extreme (Convector)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!