Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Planujemy przestrzeń dzienną

Miejsce, w którym się wypoczywa, czyta, ogląda telewizję, przyjmuje gości. Salon to serce każdego domu. Pytanie tylko, jak go zaprojektować, by dobrze pełnił te wszystkie funkcje.

WIDOCZNY OD PROGU

Rozplanowanie salonu w dużej mierze zależy od jego wielkości. Jeśli jest on mały, do ok. 25 m2, znaczenia nabiera jego kształt. Najbardziej ustawne jest pomieszczenie zbliżone do kwadratu. Jeśli pokój jest spory, nie będzie przeszkadzała mu np. forma zbliżona do litery L. Najważniejsze, by komunikacja między strefami funkcjonalnymi nie była zaburzona.

 

O ile mamy jeszcze na to wpływ, trzeba wziąć pod uwagę usytuowanie wejścia do salonu. Jako że to część reprezentacyjna, wejście powinno znajdować się naprzeciwko wejścia do domu, a w każdym razie być widoczne od progu. Jeśli na tej linii znajdują się też okna, możemy liczyć nie tylko na doświetlenie korytarza światłem dziennym, ale też wrażenie większej perspektywy i optyczne powiększenie pomieszczeń.

 

W salonie stosunek pełnych ścian do tych, które posiadają okna może być nieco inny niż np. w gabinecie czy sypialni. Duża powierzchnia okien to zaleta, choć oczywiście ogranicza liczbę możliwości ustawienia mebli. Salon nie powinien pełnić roli węzła komunikacyjnego, czyli być pokojem przechodnim, za to może być otwarty na jadalnię i pośrednio kuchnię.

fot. ENESCO

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje