Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Kolory

Odgrywają kluczową rolę we wnętrzu. Odpowiednio dobrane mogą optycznie powiększyć pomieszczenie, ukryć jego mankamenty i… wprawić nas w dobry nastrój. Mowa oczywiście o kolorach.

PRZEJDŹ PRZEZ CZERWIEŃ I ŚPIJ W NIEBIESKIM

Wybór kolorów do wnętrza nie jest łatwy. Wiąże się z wieloma aspektami, m.in. z podziałem domu na pomieszczenia i przypisane im funkcje – inne kolory zastosujemy w sypialni, inne w gabinecie, a jeszcze inne w salonie. Nie bez znaczenia są też nasze preferencje i to, jak barwy wpływają na zmysły, jakie wywołują skojarzenia i emocje, jak działają na nasze samopoczucie. Zanim zdecydujemy się na jeden z kolorów, warto wiedzieć, jakie cechy przypisywane są poszczególnym z nich, by potem nie przeżywać przykrej niespodzianki i uniknąć szybkiego przemalowywania ścian. Wyróżniamy kolory zimne i ciepłe, pobudzające i uspokajające. Kierując się tą wiedzą, powinniśmy unikać czerwieni i intensywnego fioletu w sypialni i pokoju do pracy, bo wzmacniają emocje, dodają energii.

 

W tych pomieszczeniach lepiej zdecydować się na niebieski lub błękitny. Czerwień zarezerwujmy np. dla holu. Jeśli zależy nam na stworzeniu atmosfery przytulności i ciepła oraz poczuciu bezpieczeństwa, spójrzmy przyjaźnie na brązy i beże. Sprawdzą się w salonie i bibliotece. Są świetnym tłem dla barwnych dodatków. Idealne tło stanowi też kolor szary, który jest doskonały do wnętrz nowoczesnych i „męskich”. Kolorem tła jest też biel we wszystkich swoich odcieniach. Ponieważ to kolor neutralny, można go śmiało polecać niezdecydowanym do wszystkich pomieszczeń.

fot. BM POLSKA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje