Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Oświetlenie salonu

Dziś oświetlenie pełni w domu nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Źródłem doznań estetycznych mogą być nie tylko formy opraw, ale również powstające dzięki nim efekty świetlne.

ŚWIETLNE STREFY

Sposób oświetlenia, czyli dobór opraw i ich rozmieszczenie, wynika przede wszystkim z funkcji wnętrza. W pokoju dziennym należy je zaplanować tak, by pozwalało zmieniać klimat i zadania zależnie od potrzeb – będzie to tym łatwiejsze, im więcej punktów świetlnych przewidzimy. Lampy sufitowe centralne razem z kinkietami są idealne jako oświetlenie ogólne. Przy czym im więcej źródeł światła (kinkietów i żarówek w żyrandolu), tym lepiej możemy sterować funkcjami pomieszczenia. Maksymalną ilość źródeł światła możemy włączać np. w czasie uroczystości rodzinnych, a tylko niektóre, gdy potrzebujemy kameralnej atmosfery lub odpoczynku po pracy.

 

Jeśli salon musi przeobrażać się czasem w pokój do pracy lub gdy w części łączącej go z kuchnią pełni rolę jadalni można rozważyć, czy nie lepiej zrezygnować z centralnego żyrandola. Stół, przy którym zasiadamy do posiłków, nie może tonąć w półmroku, dlatego potrzebna będzie lampa zawieszona bezpośrednio nad blatem – będzie ona jednocześnie elementem wspomagającym nieformalny podział salonu na strefy.

 

Pamiętajmy jednak, że światło lampy nie powinno rozpraszać się na boki, ale koncentrować na blacie, dlatego wskazane będą lampy z kloszem nieprzezroczystym lub przezroczystym w niewielkim stopniu i kierującym światło w dół. Specjalne oświetlenie potrzebne jest też w salonie, w którym zdarza nam się pracować. Wówczas wybrany kącik musimy wyposażyć w lampę podłogową lub biurkową z regulacją kąta pochylenia i zasięgu ramienia.

fot. MESMETRIC

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje